Reklama

50. rocznica powrotu zakonu Paulinów do Brdowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, popularnie nazywany Zakonem Paulinów, jest stróżem sanktuariów maryjnych w Polsce i w świecie. Jednym z wielu klasztorów i kościołów znajdujących się pod opieką tego Zakonu jest kompleks sanktuaryjno-klasztorny w Brdowie, na pograniczu Kujaw i Wielkopolski. Paulini zostali sprowadzeni do tej malowniczej miejscowości w 1436 r. na polecenie Władysława Warneńczyka, który - według prastarej tradycji - przekazał im ze swojej kaplicy cudowny wizerunek Najświętszej Maryi Panny. Tradycja wiąże ten wizerunek również z bitwą pod Grunwaldem. Miał on należeć do cenniejszych rekwizytów królewskiego wyposażenia ojca Władysława Warneńczyka - Władysława Jagiełły. Bardzo szybko rozpowszechnił się kult wizerunku Zwycięskiej Pani, który przyczynił się do popularności tego miejsca.
Zakonnicy, którym drogie były sprawy Ojczyzny i Narodu, nie pozostali z boku, gdy toczono najważniejszą w tym rejonie bitwę powstania styczniowego - pod Nowinami. Za to świadectwo patriotyzmu władze carskie nałożyły na nich surowe kary, przede wszystkim kasatę klasztoru w 1864 r. Po II wojnie światowej, dzięki staraniom Zakonu i przychylności władz diecezjalnych, 1 lipca 1952 r. "biali ojcowie" powrócili do Brdowa, aby - jak przed wiekami - roztoczyć opiekę nad cudownym wizerunkiem Najświętszej Maryi Zwycięskiej - Pani Brdowskiej.
Na początek lipca w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie przypadają doroczne uroczystości odpustowe. W tym roku świętowanie nabrało wyjątkowego wymiaru w związku z obchodami 50. rocznicy powrotu Zakonu Paulinów do Brdowa. Jubileuszowe świętowanie rozpoczęło się 23 czerwca festynem, w czasie którego można było obejrzeć dwa przedstawienia: Romeo i Julia 2002 i Szkolne przygody Jasia Niezgody - przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Brdowie, występ zespołu ludowego "Mały Babiak" z Babiaka oraz koncert ewangelizacyjny przygotowany przez młodzież z paulińskiej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Toruniu.
W niedzielę 30 czerwca odczytany został w całej diecezji włocławskiej komunikat biskupa ordynariusza Bronisława Dembowskiego, zachęcający wiernych do udziału w dziękczynnej modlitwie za 50 lat posługiwania Zakonu Paulinów w sanktuarium brdowskim.
1 lipca odbyło się modlitewne spotkanie w Rodzinie Radia Maryja, transmitowane na falach eteru.
Główną uroczystość odpustową, jak co roku, poprzedziły " wieczory maryjne", w których uczestniczyli: neoprezbiterzy diecezji włocławskiej, paulini pochodzący z tej diecezji oraz kapłani, którzy pracowali w dekanacie Izbica Kujawska - na jego terenie znajduje się sanktuarium.
6 lipca odbyła się okolicznościowa sesja, mająca ukazać wkład Zakonu Paulinów w rozwój diecezji i parafii. Obrady rozpoczął bp Bronisław Dembowski, a referaty wygłosili m.in.: o. prof. dr hab. Janusz Zbudniewek, ks. dr hab. Witold Kujawski, o. prof. dr hab. Zachariasz Jabłoński, dr Ewa Roznerska-Świerczewska, dr Andrzej Nowak, mgr Wojciech Chojnowski. Podsumowania sesji dokonał o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów.
W noc poprzedzającą uroczystości odbyło się czuwanie w intencji świętości małżeństwa i rodziny. Czuwanie rozpoczęło się modlitwą Apelu Jasnogórskiego, którą prowadziły kręgi rodzin diecezji włocławskiej. Następnie odbyła się procesja różańcowa ulicami Brdowa, prowadzona przez Poradnictwo Rodzinne i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Centralną część czuwania stanowiła Msza św. o północy, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Mieczysław Łaszczyk - diecezjalny duszpasterz rodzin.
7 lipca na placu przykościelnym od rana zaczęli gromadzić się pielgrzymi. Mszy św. o godz. 7.30 przewodniczył przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. O godz. 9.00 - Mszy św. sprawowanej przy ołtarzu polowym przewodniczył o. Izydor Matuszewski. Po Eucharystii odbyło się powitanie pielgrzymek pieszych zdążających do sanktuarium - z Kłodawy, Babiaka, Grzegorzewa i Barłóg.
Sumę odpustową poprzedził wykład o. prof. dr. hab. Janusza Zbudniewka - Pani Brdowska wielekroć palona, a jednak zwycięska. W południe rozpoczęła się Msza św. odpustowa, której przewodniczył abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski, a homilię wygłosił abp Henryk J. Muszyński - metropolita gnieźnieński.
W wygłoszonym słowie Ksiądz Arcybiskup przedstawił historię wielowiekowej obecności Zakonu Paulinów w Brdowie, określając brdowskie sanktuarium mianem "Kujawskiej Częstochowy". W dalszej części homilii ukazał znaczenie zaszczytnego tytułu Matki Bożej Zwycięskiej, stwierdzając: " Matka Boża Zwycięska w ciągu dziejów pokazała, że jest z nami. Wielokrotnie Zwycięska - i to w różnych wymiarach: tak w czasie potopu szwedzkiego, jak i w czasie kolejnych pożarów, które niszczyły świątynię, a także w okresie ostatniej wojny, gdy bezlitośnie niszczono wszystkie ślady religijnego kultu Polaków".
Abp Kowalczyk, używając określeń Soboru Watykańskiego II, naświetlił teologiczne uzasadnienie tytułu "Pośredniczka Łask": " Maryja w sposób szczególny współpracowała z dziełem Zbawiciela przez wiarę, nadzieję i miłość żarliwą dla odnowienia nadprzyrodzonego życia ludzi. Dlatego stała się nam Matką w porządku łaski... Ze swoją macierzyńską miłością opiekuje się braćmi swego Syna, pielgrzymującymi jeszcze i narażonymi na trudy i niebezpieczeństwa, póki nie zostaną doprowadzeni do szczęśliwej ojczyzny.
Dlatego też Kościół stosuje w odniesieniu do Błogosławionej Dziewicy tytuły: Orędowniczki, Wspomożycielki, Pomocnicy i Pośredniczki" ( por. KK 61-62).
Na zakończenie bp Bronisław Dembowski odczytał Akt Zawierzenia rodzin diecezji włocławskiej Matce Bożej Zwycięskiej.
O. Izydor Matuszewski, w imieniu Ojców Paulinów, wyraził dziękczynienie Bogu przez Maryję i podziękował uczestnikom uroczystości: " Matko Boża Zwycięska! Zanieś przed Boży tron nasze Magnificat za ostatnie pół wieku pełnienia świętej straży przez Ojców Paulinów w tym Sanktuarium. Opatrzność Boża powierzyła nam Twój wizerunek, abyś była obroną dla wszystkich, którzy Cię wzywają. Abyśmy dzięki Twemu wstawiennictwu byli mocni w wierze, stali w nadziei i wytrwali w miłości. Twój wizerunek, Maryjo, był świadkiem bitwy pod Grunwaldem. Dzięki Twemu wstawiennictwu odniesiono zwycięstwo. Przez wieki przybywali do Ciebie pielgrzymi z różnymi prośbami. Dla wszystkich byłaś Matką Bożą Zwycięską. Twoje Oblicze, szczególnie dziś, budzi nadzieję, bo Ty jesteś Gwiazdą Przewodnią nowego tysiąclecia. Ty nas uczysz, jak mamy zwyciężać w czasach zmagania dobra ze złem, ciemności ze światłością. W czasach liberalizmu, relatywizmu i laicyzacji. Ty nas uczysz zwyciężać w Chrystusie, z Chrystusem i przez Chrystusa. Wpatrując się w Ciebie, odniesiemy zwycięstwo. Jak mówi poeta:
Maryja zwycięży
Jak zawsze zwycięża
Chociaż z mieczem w sercu
Bez zbroi oręża...
Wpatrując się w Twoje Oblicze, zwycięska Bogarodzico, wołamy: Zwyciężyłaś - zwyciężaj!".
Modlącym się pielgrzymom, których na uroczystościach zgromadziło się ok. 3 tys., towarzyszył chór "Victoria" z Warszawy Rembertowa, który po Eucharystii koncertował. We Mszy św. uczestniczyły władze samorządowe ze starostą kolskim - Wieńczysławem Oblizajkiem na czele, poczty sztandarowe, delegacje kombatanckie.

Zakonowi Paulinów życzymy owocnej pracy duszpasterskiej na dalsze pięćdziesięciolecia, nie tylko w Brdowie, ale wszędzie, gdzie Opatrzność Boża posyła "białych ojców".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Trzecia tajemnica fatimska

Niedziela Ogólnopolska 36/2000

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

26 czerwca 2000 r. papież Jan Paweł II ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej. W tym temacie z abp. Tarcisio Bertone SDB - ówczesnym sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary - rozmawiał Włodzimierz Rędzioch.

Więcej ...

Mark Rutte został wybrany nowym sekretarzem generalnym NATO

2024-06-26 11:02
Mark Rutte (z prawej)

PAP/EPA/IRIS VAN DEN BROEK

Mark Rutte (z prawej)

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?