Reklama

25 lat parafii w Ujejscu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

25 lat temu, 24 sierpnia 1977 r. biskup częstochowski Stefan Bareła erygował w Ujejscu nową parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Została ona wydzielona z parafii św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych. Ks. Zenon Kulejewski - wikariusz oddelegowany z tejże parafii - został pierwszym proboszczem, by w małej drewnianej kapliczce pw. św. Katarzyny tworzyć nową wspólnotę parafialną i poszerzać grono wiernych.

Ze względu na ówczesną politykę władz komunistycznych ks. Kulejewski od pierwszych dni pobytu w Ujejscu był szykanowany, zastraszany i upokarzany. Jednak sytuacja ta jeszcze bardziej wzmocniła więź tworzącą się między pełnym energii i wiary księdzem a mieszkańcami Ujejsca. Był człowiekiem ogromnie zaangażowanym w życie naszej społeczności, pomagał ludziom w trudnej sytuacji, rozprowadzał dary wśród najbardziej potrzebujących. Zawsze znalazł czas, aby wysłuchać i obdarzyć dobrym słowem. Potrafił porwać ludzi do pracy, sam zakasując rękawy, często przemęczony i pokaleczony pracował przy budowie na równi z innymi. To dzięki staraniom i ciężkiej pracy ks. Zenona Kulejewskiego wybudowano plebanię. Wiernych przybywało, a mała kapliczka stawała się za ciasna. Ks. Zenon Kulejewski zaczął starać się o zezwolenie na budowę kościoła. W 1985 r. parafię objął nowy proboszcz ks. Jan Błaszczyk, który podjął dzieło swojego poprzednika.

W 1986 r. marzenia ks. Zenona Kulejewskiego i parafian zostały uwieńczone sukcesem. 8 marca tegoż roku parafia otrzymała zezwolenie na budowę kościoła, a już 19 maja, w dniu Matki Kościoła - patronki parafii - dokonano symbolicznego wykopu pod fundamenty. 8 sierpnia 1986 r. biskup częstochowski Stanisław Nowak poświęcił plac pod budowę. Młody, pełen optymizmu, wiary w Boga i ludzi proboszcz rozpalił nowe siły i nową energię do pracy. Nie było łatwo, trudności w zdobyciu materiału i kłopoty finansowe wciąż się piętrzyły. Jednak wspólnymi siłami parafianie zaczęli wznosić mury nowej świątyni. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej społeczności parafialnej i proboszcza ks. Jana Błaszczyka w 1988 r. po trzech latach budowa kościoła została ukończona w stanie surowym. Uroczystego wmurowania kamienia węgielnego, poświęconego przez Ojca Świętego Jana Pawła II w czasie III Pielgrzymki do Ojczyzny na Jasnej Górze, dokonał bp częstochowski Stanisław Nowak.

Minęło 25 lat, na frontowej ścianie świątyni została wmurowana tablica pamiątkowa ku czci ks. Zenona Kulejewskiego. Na zawsze będzie przypominać zasłużonego dla Ujejsca pierwszego duszpasterza i budowniczego. I choć odszedł już na zawsze, to właśnie on stworzył historię parafii i pozostanie w sercach wiernych.

Pomysłodawcą i sponsorem tej tablicy jest obecny proboszcz, ks. Janusz Sroka. Jest w Ujejscu od 3 lat, ale tak pracowitego i pomysłowego duszpasterza może pozazdrościć niejedna parafia. Pracując często ponad siły, ciągle coś modernizuje, remontuje, ulepsza i upiększa. Jest murarzem, dekoratorem, ogrodnikiem. Potrafi przyciągać do siebie dzieci i dorosłych. Dzięki niemu parafia tętni życiem, a kościół i otoczenie z dnia na dzień pięknieje i nabiera blasku.

W 25. rocznicę erygowania parafii zorganizował pielgrzymkę do Rzymu, której ukoronowaniem była audiencja u Ojca Świętego Jana Pawła II. Do uroczystości 25-lecia erygowania parafii ks. proboszcz przygotowywał się od kilku miesięcy. 19 maja br. odprawiono uroczystą Sumę odpustową. Wśród bardzo licznie zgromadzonych wiernych uroczystość uświetniły: OSP, Koło Gospodyń i orkiestra. Mszę św. celebrował i słowo Boże wygłosił bp Piotr Skucha. Kulminacyjnym punktem było poświęcenie tablicy pamiątkowej ku czci ks. Kulejewskiego oraz polichromii, przedstawiającej homagium kard. Stefana Wyszyńskiego dla Ojca Świętego Jana Pawła II w inaugurację pontyfikatu 22 października 1978 r. Polichromię ufundowali uczestnicy pielgrzymki do Rzymu wraz z proboszczem ks. Januszem Sroką.

Wielu nie doczekało tej pięknej uroczystości, ale na pewno byliby dumni z wiernych, Księdza Proboszcza i pięknej świątyni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...