Reklama

Wiara

ROZWAŻANIA LIPCOWE

Pan Jezus przelał Krew podczas cierniem ukoronowania 

Charles Brutlag/Fotolia.com

„Ubrali Go w purpurę uplótłszy wieniec z ciernia włożyli Mu na głowę. I zaczęli Go pozdrawiać: Witaj, Królu Żydowski!” (Mk 15, 17-18)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdyby dano nam do ręki cierniową koronę, z pewnością chwytalibyśmy ostrożnie z obawą pokaleczenia swych dłoni. Ostrożni byli też żołnierze, którzy Chrystusowi wkładali koronę cierniowa na głowę. Byli ostrożni, by nie pokaleczyć swych dłoni, ale zabrakło tej delikatności, przy włożeniu na Jezusową głowę owej korony. Pojawił się ból, popłynęła krew z Najświętszej Głowy. Jakże wymowna jest ta scena w filmie Mela Gibsona….

Powróćmy w tym momencie na chwilę do wczorajszego rozważania, a raczej do przesłuchania prowadzonego przez Piłata. On zadał Chrystusowi pytanie: „Czy Ty jesteś Królem Żydowskim?” (J 18,33). Jezus potwierdził: „Tak, jestem królem” (J 18,37).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wykorzystali to żołnierze rzymscy, którzy postanowili wyśmiać królewską godność Chrystusa. Urządzili scenę „koronacji”. Przynieśli potrzebne rekwizyty: płaszcz koronacyjny - purpurowy łachman, berło, którym była trzcina i koronę uplecioną z cierni.

W jednej z wiekowych już pieśni wielkopostnych śpiewamy:

Cóż nie czynią źli żołnierze,

Gdy ich złość szatańska bierze, O to Piłata prosili,

Żeby wzgardę uczynili,

Królowi Niebieskiemu

Upletli koronę z głogu,

Wtłoczyli na głowę Bogu,

I trzcinę Mu w rękę dali,

Tak się z Niego naśmiewali:

Witaj Królu Żydowski….

Reklama

Jak bardzo boli ta scena…. Cierpienie Jezusa wywoływało śmiech na twarzach żołnierzy ale On przyjmował je w pokorze i z poddaniem Woli Ojca. Można by powiedzieć – patrząc na cierpienie Jezusa – że Bóg jest okrutny.

Reklama

Ale sens Chrystusowego cierpienia jest inny: Bóg kocha nas aż do ofiary z własnego Syna. Ta biblijna scena jest dowodem, że Bóg bardzo pragnie odpuścić nam grzechy, które Jego obrażają a nam zamykają drogę do nieba, bo sprawiają, że oddalamy się od Niego,.

Podziel się cytatem

Kolejna rzecz, o której mówił sam Jezus. On i Ojciec są jedno, więc to sam Bóg cierpi, by pojednać nas ze sobą. Wymowne jest tu milczenie Jezusa, przyjmującego największą pogardę, którą jest naplucie komuś w twarz. W pretorium Piłata człowiek napluł w twarz Bogu. Może nam się wydawać, że widok tak sponiewieranego Człowieka poruszy najzagorzalszych wrogów. „Oto człowiek” - mówi Piłat do zebranego przed nim tłumu (J 19,5). W odpowiedzi usłyszał złowieszczy okrzyk: „Ukrzyżuj Go!”. Piłat skapitulował. Po chwili ogłosił wyrok śmierci. Człowiek skazał na śmierć Boga!

I tu powróćmy do wspominanej pieśni:

O prześlicznaś jest korona,

Krwią Jezusa ubarwiona,

Choćby świat dał wszystkie skarby,

Nie dostałby takiej farby,

Takiej, jak w tej koronie….

Podziel się:

Oceń:

+9 0
2021-07-08 07:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wierzę w Jezusa Chrystusa, który wstąpił do nieba

Niedziela toruńska 19/2013, str. 4-5

Iwona Sztajner

Więcej ...

Obradowała Komisja ds. Dialogu między KEP a Polską Radą Ekumeniczną. Komunikat

2025-06-03 19:07

Karol Porwich/Niedziela

W Warszawie obradowała Komisja ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną. Wymieniono informacje dotyczące kwestii nauki lekcji religii i Funduszu Kościelnego. Rozmawiając o nadchodzących wydarzeniach ekumenicznych podkreślono znaczenie XII Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbędzie się w dniach 11-14 września.

Więcej ...

Papież zachęca Polaków do odważnego naśladowania Chrystusa

2025-06-04 10:56

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Do odważnego naśladowania Chrystusa, podobnie jak to czynił patron tegorocznego Spotkania Lednickiego, bł. Pier Giorgio Frassati zachęcił Leon XIV Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Francja: spłonęła dawna fabryka zegarków Louisa...

Kościół

Francja: spłonęła dawna fabryka zegarków Louisa...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wielka Brytania: ks. Glas skazany za wykorzystywanie...

Wiadomości

Wielka Brytania: ks. Glas skazany za wykorzystywanie...

Kasia Nawrocka skradła show podczas ogłoszenia wyników...

W wolnej chwili

Kasia Nawrocka skradła show podczas ogłoszenia wyników...

Położna ujawniła horror w Oleśnicy

Wiadomości

Położna ujawniła horror w Oleśnicy

Wniebowstąpienie kończy to, co zapoczątkowało Wcielenie

Wiara

Wniebowstąpienie kończy to, co zapoczątkowało Wcielenie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Szkocja: padł kolejny aborcyjny rekord

Europa

Szkocja: padł kolejny aborcyjny rekord