Reklama

Echo naszej publikacji

W sprawie podręcznika "To lubię!"

Niedziela Ogólnopolska 46/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szanowna Redakcjo,
artykuł p. Piotra Jaroszyńskiego pt. Antypodręcznik. Co zawiera podręcznik "To lubię!"? (Niedziela, nr 44/2002) spowodował, że natychmiast przystąpiłam do uważnego studium wspomnianej książki. Gdyby zarzuty stawiane przez Autora okazały się słuszne, byłby to po prostu skandal w polskim szkolnictwie, tym bardziej bolesny, że tak późno odkryty. Znam nauczycieli, którzy realizują podręczniki tych Autorek i mieli swoje uwagi na ich temat, ale zaraz usprawiedliwiali je powiedzeniem, że trudno od razu napisać doskonały podręcznik. Nigdy natomiast nie padł ani jeden zarzut tego typu, który wymienia w artykule p. P. Jaroszyński. Zresztą uczeń nie korzysta sam z podręcznika (jest to przecież szkoła dzienna, a nie w systemie zaocznym), ale przewodnikiem jest zawsze nauczyciel. Dla nauczyciela zaś jest ten podręcznik dobrą bazą do wykorzystania go w swej pracy.
Otóż, po dokładnej lekturze całości podręcznika (zarówno komentarzy Autorek, jak i wybranych fragmentów dzieł i wierszy) uważam, że wypowiedź p. Jaroszyńskiego wskazuje na całkowite niezrozumienie treści podręcznika. Wygląda na to, że Autor artykułu szuka "na siłę" potwierdzenia własnej tezy, że obecnie wszędzie "króluje" zło, bardziej lub mniej zakamuflowane.
Czy można uznać za prawdziwe zdanie: "...jesteśmy porażeni treścią wybranych tekstów. Króluje w nich zło i jeszcze raz zło w najrozmaitszych odmianach. Ten podręcznik ocieka krwią, wulgarnością i brudem, a czytanie niektórych tekstów przyprawia wręcz o mdłości", jeśli w omawianym podręczniku na s. 61 czytamy: "1. Na podstawie obserwacji najbliższego otoczenia i telewizyjnych wiadomości ze świata zredagujcie apel wzywający do zaprzestania działań, które szerzą zło. Zwróćcie przy tym uwagę, jaki apel formułuje Tadeusz Różewicz. 2. Przygotujcie na jedną z lekcji prezentacje bohaterów lektur, których autorzy wyrażają wiarę w niezwykłe możliwości człowieka"? Zanim Autorki poleciły te zadania uczniom, umieściły m.in. utwory M. Dąbrowskiej, M. Musierowicz, J. Lieberta, A. Kamieńskiej, św. Pawła - List do Galatów.
Co natomiast, ku mojemu zdziwieniu, spotkałam, czytając dokładnie podręcznik (a czego się w ogóle nie spodziewałam znaleźć), znając jego recenzję autorstwa p. Jaroszyńskiego, zamieszczoną w Niedzieli:
1. Każdy tekst wybrany przez Autorki inspiruje do własnych refleksji na temat przedstawianego problemu.
2. Cytowany fragment jest tak dobrany, że nie tylko przedstawia jakiś problem, ale także zachęca do przeczytania całej książki.
3. Wybór autorów i dzieł wyraźnie preferuje chrześcijański sposób widzenia świata. Zwraca uwagę choćby np. cytowanie wprost św. Pawła, przytoczenie w całości przypowieści o synu marnotrawnym, zamieszczenie wypowiedzi Matki Teresy, św. Tomasza z Akwinu, utworów ks. Jana Twardowskiego, Anny Kamieńskiej.
4. Trafny dobór autorów, zarówno dawnych, jak i współczesnych. Przytaczanie takich fragmentów dzieł, które odpowiadają umysłowości 13-letniego dziecka, bez szkody dla jego wrażliwości, a wprost przeciwnie, kształtujących jego właściwy stosunek do tego, co niesie otaczający go świat. Wobec powyższego uważam, że recenzja podręcznika To lubię! przedstawiona przez p. P. Jaroszyńskiego mija się z prawdą zawartą w pracy jego autorek: Marii Jędrychowskiej i Zofii Agnieszki Kłakówny, a sam podręcznik jest godny polecenia polonistom.

Z poważaniem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Raków Częstochowa: wiemy, kto zastąpi Dawida Szwargę na stanowisku trenera

2024-05-21 09:29
Dawid Szwarga

PAP/Łukasz Gągulski

Dawid Szwarga

Marek Papszun po rocznej przerwie ponownie będzie trenerem piłkarzy Rakowa Częstochowa - poinformował klub. Od nowego sezonu zastąpi Dawida Szwargę, który przejął po nim drużynę mistrza Polski przed rokiem.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj