Reklama

Z internetu

Post-etyka w życiu gospodarczym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Washington Post skomentowano przemówienie prezydenta George´a W. Busha, który stwierdził, że "nie ma kapitalizmu bez sumienia; nie ma bogactwa bez charakteru".
"Nikogo nie obrażała taka retoryka - czytamy w artykule redakcyjnym - lecz jest rzeczą naiwną przypuszczać, że interesy można regulować swojego rodzaju kodeksem honoru; trudno jest coś komuś nakazać. A to w sposób szczególny odnosi się do interesów". Washington Post dodał: "Celem zdolnym do pobudzenia przedsiębiorstw jest robienie pieniędzy". Autor artykułu domaga się ostrzejszych praw odnoszących się do praktyk, które obowiązują również w przedsiębiorstwach.
"Ale to nie wystarcza - twierdzi z kolei autor artykułu w Financial Times - trzeba ustalić reguły reformy, które by normowały postępowanie korporacji przemysłowych i ich kierowników".
Lecz problemem jest to, że żyjemy w czasach, które moglibyśmy nazwać czasami postetycznymi. Ludzie są wrażliwi, relatywizują oceny moralne, zachowują prawo, pomagają innym w poszanowaniu obyczajów, jeżeli tylko skalkulują, że im się to opłaci i w jakiś sposób przyniesie im korzyść osobistą.
"Ekonomia rynkowa jest szczególnie wrażliwa na brak, gdy działanie nie kieruje się wartościami etycznymi, lecz preferencjami personalnymi - czytamy w Financial Times. - Próby uzdrowienia obecnej sytuacji za pomocą kilku reguł całkowicie zawiodły". Głębszym problemem jest utrata przekonań do obiektywnych zasad etycznych. "Podstawowy problem polega na tym, że utracono wiarę w główne zasady i cele moralne, rosnąca potęga rynków przyczynia się do tego upadku moralnego". Tę opinię wyraził William Bennet, były sekretarz ds. edukacji w Stanach Zjednoczonych, w Chicago Tribune z 28 lipca. "Kapitalizm - powiedział Bennet - jest systemem ekonomicznym wymagającym cnót i charakteru, których nikt nie uczy poza kapitalistami".
"Mentalność, że chciwość jest dobra, wdarła się do szkół i zakładów - przypomina Bennet. - Aby temu sprostać, kapitalizm potrzebuje kapitalistów z moralnością i korzeniami etycznymi".
Postawa, która twierdzi, że delikatność moralną należy pozostawić przed bramą przedsiębiorstwa, nie ma jednak żadnego szczególnego wpływu na bieg interesów amerykańskich w latach 90.
Jan Paweł II w swojej encyklice Centesimus annus napisał: "Celem zaś przedsiębiorstwa nie jest po prostu wytwarzanie zysku, ale samo jego istnienie jako wspólnoty ludzi, którzy na różny sposób zdążają do zaspokojenia swych podstawowych potrzeb i stanowią szczególną grupę służącą całemu społeczeństwu" (nr 35)(www. zenit. org).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

2024-05-20 12:56

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIV Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z encykliki św. Jana Pawła II Evangelium Vitae (39): „Bóg jedynym Panem życia”.

Więcej ...

Zabrzmi kolejny Dzwon Nienarodzonych

2024-05-21 01:11
Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Alina Zietek-Salwik

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Kolejny Dzwon z Polski „Głos Nienarodzonych” poświęci Papież Franciszek. Każdy waży tonę i trafiają do różnych (nieprzypadkowych) miejsc na świecie. Ich dźwięk za każdym razem po raz pierwszy wybrzmiewa na Watykańskim Placu św. Piotra poprzez symboliczne uderzenie Papieża. Tak też będzie w przypadku Dzwonu dla Kazachstanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...