Reklama

Chrystus Król

Patronalne święto Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej

Niedziela Ogólnopolska 47/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1925 r. Ojciec Święty Pius XI wydał encyklikę Quas primas, ustanawiając święto Chrystusa Króla.
Fakt ten przyczynił się do ogłoszenia idei, że Jezus winien panować w każdej dziedzinie życia ludzkiego: w rodzinach, w społeczeństwach, w państwach. W krzewienie kultu Chrystusa Króla włączył się ks. Józef Małysiak (1884-1966), znakomity rekolekcjonista i gorliwy kapłan - założyciel Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej. Całe swoje życie poświęcił szerzeniu idei Chrystusa Króla. Starał się to czynić na różne sposoby: angażując się w pracę misyjną, propagując idee rekolekcji zamkniętych, zakładając nowe Zgromadzenie.
Zgromadzenie Sióstr Rodziny Betańskiej jest poświęcone Chrystusowi - Królowi Wszechświata. Dlatego też kult Chrystusa Króla zajmuje naczelne miejsce w tym Zgromadzeniu. Kształtuje on duchowość sióstr. Z niego też wypływa ich działalność apostolska, polegająca na szerzeniu królestwa Chrystusa tam, gdzie siostry przebywają. Podstawą wszystkich form istniejącego w Zgromadzeniu kultu Chrystusa Króla jest przede wszystkim ukazywanie Bogu i ludziom miłości. Kultywowanie królestwa Chrystusowego jest odpowiedzią na miłość Chrystusa do rodzaju ludzkiego.
Patronalne święto siostry obchodzą bardzo uroczyście. Kult Chrystusa Króla, jako przeciwstawienie się istniejącemu w świecie złu, wymaga postu i pokuty. Dlatego właśnie w wigilię uroczystości w całym Zgromadzeniu obowiązuje post ścisły. W noc poprzedzającą, zgodnie z zachętą Założyciela, w domach Zgromadzenia, które posiadają kaplicę, siostry praktykują adorację Najświętszego Sakramentu. W ten sposób naśladują Jezusa, który często spędzał noce na modlitwie. W sam dzień uroczystości każda wspólnota zamawia Mszę św. w intencji Zgromadzenia, aby podziękować Jezusowi Królowi za łaski i prosić o dalszą Jego opiekę i błogosławieństwo. W tym dniu siostry odnawiają profesję zakonną, jako akt dziękczynienia za łaskę powołania, oraz akt Ofiarowania Sióstr Rodziny Betańskiej Najsłodszemu Sercu Jezusa, które jest źródłem powstania kultu Chrystusa Króla.
Cześć oddawana Chrystusowi Królowi przez Zgromadzenie Rodziny Betańskiej jest także obecna w ciągu całego roku liturgicznego. Już Pius XII w encyklice Mediator Dei zwrócił uwagę na niezwykłą moc zbawczą zawartą w roku liturgicznym; źródłem jej jest Chrystus Zmartwychwstały, żyjący i działający w Kościele, będący jego Panem i Królem.
Dziś Zgromadzenie prężnie się rozwija, posiada placówki w Polsce i za granicą. Potwierdza to słuszność decyzji założyciela - ks. J. Małysiaka o powołaniu do życia Zgromadzenia, bowiem każde specyficzne powołanie zgromadzenia zakonnego jest uwarunkowane znakami czasu. Założyciel umiał je właściwie odczytać i starał się na nie odpowiedzieć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024