Reklama

Podyplomowe tudium Duszpasterstwai Poradnictwa Specjalnego oraz Podyplomowe Studium Profilaktyki i Terapii Uzależnień

Niedziela Ogólnopolska 2/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Studium Duszpasterstwa i Poradnictwa Specjalnego pragnie poszerzyć istniejące już doświadczenie w następujących obszarach pastoralnych: ośrodki duszpasterstwa specjalnego, placówki opieki zdrowotnej, ośrodki opieki paliatywnej i hospicyjnej, ośrodki opieki społecznej, zakłady poprawcze, resocjalizacyjne i penitencjarne, ośrodki profilaktyki i terapii AIDS. Celem Studium jest pomoc w usprawnieniu działalności duszpasterskiej kapelanów, zapoznanie się ze współczesnymi formami duszpasterstwa i poradnictwa specjalnego, pogłębienie wiedzy w zakresie antropologii filozoficznej i teologicznej oraz etyki, nabywanie umiejętności nawiązywania kontaktów interpersonalnych z osobami specjalnej troski.
Wymienione powyżej środowiska specjalnej troski mają pewną specyfikę, dlatego dla każdego z nich przygotowano specjalistyczny blok praktyczny, a słuchacz Studium może wybrać maksymalnie dwie specjalizacje, spośród sześciu proponowanych. Warunkiem otrzymania dyplomu drugiej specjalizacji jest zaliczenie jej całego bloku specjalistycznego (150 godzin).
Zawarte w tytule terminy "duszpasterstwo" i "poradnictwo" wskazują, że Studium adresowane jest nie tylko do osób duchownych, ale także do osób świeckich posiadających doświadczenie w wymienionych specjalizacjach, jak również do osób pragnących podjąć aktywność w wyżej wymienionych ośrodkach lub zakładach w zakresie duszpasterstwa i poradnictwa specjalnego.
Podyplomowe Studium Profilaktyki i Terapii Uzależnień podejmuje bolesny problem uzależnień od środków psychoaktywnych. Zwiększająca się liczba osób z problemami uzależnienia, szczególnie od narkotyków wśród osób młodocianych i ludzi młodych, wskazuje na potrzebę aktywniejszej pastoralnej obecności struktur kościelnych w tym trudnym środowisku. Zadaniem Studium jest praktyczne zdobycie umiejętności w zakresie diagnozowania uzależnień, podstawowych sposobów komunikowania się z uzależnionymi, poznanie modeli terapeutycznych, przybliżenie podstawowych zagadnień z zakresu ekonomii uzależnień i poznanie uregulowań prawnych bezpośrednio odnoszących się do tego problemu oraz aktów prawnych mających pośrednie zastosowanie.
Wszystkie powyższe obszary poznania zmierzają w kierunku wypracowania modelu pastoralnej aktywności wspólnoty kościelnej w profilaktyce i terapii uzależnień. Problem uzależnień w różnym stopniu dotyka diecezje i parafie w Polsce. Z duszpasterskiego punktu widzenia istotne jest posiadanie w gronie prezbiterium kapłanów przygotowanych do pomocy osobom uzależnionym oraz kompetentnych osób świeckich gotowych do podjęcia aktywności w zakresie wspierania profilaktyki i terapii uzależnień.
Podjęcie inicjatywy Studiów Podyplomowych jest odpowiedzią na znaki czasu, aby Kościół był obecny tam, gdzie jest człowiek. Studium Duszpasterstwa i Poradnictwa Specjalnego oraz Profilaktyki i Terapii Uzależnień pragnie włączyć się w nurt specjalnej troski duszpasterskiej adresowanej do osób, które "ze względu na warunki życia nie mogą dostatecznie korzystać ze wspólnej i zwykłej opieki duszpasterskiej lub w ogóle są jej pozbawione" (por. DB 18).
Termin składania dokumentów upływa 30 stycznia 2003 r.

Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wydział Teologii, Instytut Nauk o Rodzinie, Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin, skr. poczt. 129, tel. (0-81) 445-38-13, fax (0-81) 445-38-45, e-mail: inor@kul.lublin.pl, www.kul.lublin.pl/rodzina

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nie tylko studia - to też wspólnota

2024-10-19 12:30
IFT

ks. Rafał Witkowski

IFT

Wykładowcy, studenci i słuchacze Instytutu Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze 19 października 2024 uczestniczyli w uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego.

Więcej ...

Największy grzyb w Polsce

2024-10-18 19:38
Purchawica, grzyb jadalny (Calvatia gigantea)

Adobe Stock

Purchawica, grzyb jadalny (Calvatia gigantea)

Gigant, o którym mowa może osiągać wagę nawet 20 kilogramów i należy do największych grzybów świata. Calvatia gigantea/Langermannia gigantea zwana w Polsce purchawicą olbrzymią lub czasznicą olbrzymią występuje najczęściej w północnej części kraju i jest jadalna!

Więcej ...

Misja nadzieja: Etiopia

2024-10-20 08:32

SWM Wrocław

W Tygodniu Misyjnym Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi światu” we Wrocławiu zachęca do bardzo konkretnej pomocy dla Etiopii.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tragiczny karambol na S7. Zderzyło się ponad 20...

Wiadomości

Tragiczny karambol na S7. Zderzyło się ponad 20...

Tysiące ludzi na Marszu Papieskim

Kościół

Tysiące ludzi na Marszu Papieskim

Nowenna do św. Jana Pawła II

Modlitwa

Nowenna do św. Jana Pawła II

Rozważania na niedzielę: Kiedy przychodzi cierpienie....

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kiedy przychodzi cierpienie....

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

Kościół

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Kościół

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

To jej zwierzał się Jezus

Wiara

To jej zwierzał się Jezus

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...

Wiadomości

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...