Reklama

Polska muzyka sakralna na płytach CD (37)

"Litania do Matki Bożey Supraślskiey"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niniejsza płyta wydana została w 2002 r. przez warszawskie Wydawnictwo DUX (0370) dla uczczenia 75-lecia urodzin wybitnego polskiego kompozytora - Juliusza Łuciuka.
J. Łuciuk należy do grona najwybitniejszych polskich twórców muzyki sakralnej. Z wielu jego dzieł o tematyce religijnej warto wymienić następujące: oratorium Święty Franciszek z Asyżu na sopran, tenor, baryton, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1976), Msza polska na mezzosopran, chór mieszany i orkiestrę instrumentów dętych (1993), Gesang am Brunnen na sopran, tenor, baryton, chór mieszany i orkiestrę kameralną (1996), oratorium Sanctus Adalbertus flos purpureus na mezzosopran, baryton, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1997), Chrystus Pantokrator na sopran, alt, tenor, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (2000). Łuciuk jest również autorem licznych utworów chóralnych, m.in. Hymnus de Caritate (1976), Apocalypsis na sopran, alt, tenor, baryton i chór mieszany (1985), O ziemio polska (1987), Magnificat (1990), śpiewanych przez wiele polskich zespołów chóralnych, zarówno zawodowych, jak i akademickich czy amatorskich. Wiele z tych dzieł miało swoje prawykonania podczas Międzynarodowych Festiwali Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie.
Kompozytor - laureat licznych nagród, wyróżnień i odznaczeń państwowych i kościelnych, m.in. prestiżowego medalu papieskiego "Po Ecclesia et Pontifice" - obchodził niedawno swój jubileusz w Częstochowie, mieście, z którym łączą go pierwsze lata życia i nauki, a także członkostwo w Radzie Artystycznej Festiwalu "Gaude Mater".
Płyta zawiera dwie spośród ogromnej listy kompozycji Juliusza Łuciuka - Litanię do Matki Bożey Supraślskiey (1998) na alt solo, chór mieszany i orkiestrę kameralną, utwór napisany pod wpływem obrazu Matki Boskiej z Supraśla do staropolskich tekstów poetyckich, oraz skomponowaną w 1983 r. Suitę Maryjną na chór mieszany a cappella do słów ks. Jana Twardowskiego. Suita została zestawiona z napisanej wcześniej do tych samych tekstów Litanii polskiej na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę.
Muzyka Juliusza Łuciuka odznacza się szlachetną prostotą, a zarazem pełną głębi modlitewną atmosferą, ujmującą powagą i skupieniem. Stylistyka Litanii jest charakterystyczna dla muzyki kompozytora z najnowszego okresu twórczego, rozpoznawalna już w takich dziełach, jak oratorium Sanctus Adalbertus flos purpureus czy Msza polska. Muzyka ta jest przystępna i adresowana do szerokiego grona odbiorców. W kompozycjach Juliusza Łuciuka znaczenie pierwszoplanowe odgrywa melodyka. Zwraca uwagę oszczędność instrumentacji i akompaniamentu orkiestrowego, skonstruowanego w taki sposób, by nie przesłaniał ekspozycji warstwy słownej, której podporządkowane są wszystkie elementy dzieła muzycznego.
Nagrane utwory wykonują: Jadwiga Rappé - alt, jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, białostocki Chór Cantica Cantamus, przygotowany przez Violettę Bielecką, oraz Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego.

Płytę można zamówić pod następującymi adresami:

"Współczesna Oficyna Supraska"
ul. Zielona 19
16-030 Supraśl
tel. (0-85) 71-83-931;

Firma Płytowa "Dux"
ul. Morskie Oko 2
02-511 Warszawa
tel./fax (0-22) 849-11-31, tel. 849-18-59.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nasz pierwszy święty

Wikipedia/Obraz malarstwa Zbigniewa Kotyłło

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Więcej ...

Forum „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce”

2024-04-23 10:54

Mat.prasowy

Co słyszymy, trzeba rozgłaszać po dachach! (por. Mt 10, 27). Dlatego zapraszamy na spotkanie Forum pod hasłem „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” w Częstochowie, 25 maja 2024 r. (sobota), w godzinach od 9 do 16. Będzie to wspólna Eucharystia oraz modlitwa o świętość dla współczesnych mężczyzn. Jak również możliwość wysłuchania konferencji wybitnych Gości oraz szansa na wymianę doświadczeń poprzez przedstawienie osobistego spojrzenia uczestników na męskie sprawy w ramach panelu dyskusyjnego.

Więcej ...

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Kościół

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć