Reklama

Nagroda "Źródła" dla Prof. Fijałkowskiego

Zasłużony dla umacniania rodziny

Prof. Włodzimierz Fijałkowski odebrał nagrodę

Adam Wojnar

Prof. Włodzimierz Fijałkowski odebrał nagrodę "Źródła".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., więzień obozów koncentracyjnych, lekarz położnik, docent nauk medycznych, profesor akademicki, twórca Szkoły Rodzenia. W 1974 r. usunięty z Akademii Medycznej w Łodzi za obronę życia i odmowę wykonywania aborcji. Jak sam mówi, szacunek dla życia wyniósł z obozu koncentracyjnego, a racją, dla której odmawiał aborcji, było nie to, że jest katolikiem, ale to, że jest człowiekiem: "Jako człowiek odmawiam". Jego hasło życiowe to słowa umieszczone na Teatrze im. Jaracza w Łodzi: "I będę mocny jak to, co zdobędę". Po latach doświadczeń zmodyfikował je: "I będę mocny jak to, co potrafię stracić". Dewizą życiową Profesora jest zaś wyniesione ze spływów kajakowych doświadczenie: "Uczestnicząc w budowaniu cywilizacji życia, nieuchronnie płyniesz pod prąd. Aby utrzymać się w nurcie, musisz znać swój własny prąd i dążyć do jedności".
Prof. Włodzimierz Fijałkowski, bo o nim tu mowa, jest autorem ponad 150 prac naukowych, w których podejmuje tematykę rozwijania i wdrażania programu "Naturalne Planowanie Rodziny", promuje naturalny poród oraz oddaje się studiom i popularyzacji biologicznego, psychologicznego i pedagogicznego aspektu rozwoju dziecka w okresie prenatalnym. Należy do kilku towarzystw naukowych. Został wyróżniony wieloma nagrodami, odznaczeniami i medalami, w tym Pro Ecclesiae et Pontyficae, nadanym przez papieża Pawła VI, oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim św. Grzegorza Wielkiego, nadanym przez Ojca Świętego Jana Pawła II.
Lubi jeździć na rowerze, bo - jak przy różnych okazjach powtarza - wtedy najlepiej się myśli. Jest ojcem czwórki dorosłych dzieci i dziadkiem ośmiorga wnucząt.
To tylko najważniejsze informacje z bogatego życiorysu i dokonań Profesora, który został laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca Rodziny, przyznanej już po raz siódmy przez Fundację i Redakcję Tygodnika Rodzin Katolickich Źródło.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

* * *

Uroczyste wręczenie Nagrody odbyło się 8 stycznia 2003 r. podczas specjalnej konferencji w sali senackiej Politechniki Krakowskiej, z udziałem: ks. inf. Jerzego Bryły - przedstawiciela krakowskiej Kurii Metropolitalnej; ks. prał. Jana Czyrka - proboszcza parafii św. Floriana w Krakowie, z którą związani byli patron nagrody - sługa Boży J. Ciesielski i ks. Karol Wojtyła; żony Sługi Bożego Danuty Ciesielskiej i jego brata; ubiegłorocznego laureata nagrody - red. Czesława Ryszki wraz z małżonką; dr. inż. Antoniego Zięby - wiceprezesa polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia; licznie przybyłych przedstawicieli mediów oraz gospodarzy miejsca: rektora Politechniki Krakowskiej - prof. dr. hab. Marcina Chrzanowskiego, dziekana Jacka Śliwińskiego, przedstawicieli organizatorów i zaproszonych gości. Prof. Marcin Chrzanowski, dzieląc się swymi refleksjami na rozpoczęcie uroczystości, stwierdził, że wręczenie nagrody w miejscu, gdzie żył i pracował sługa Boży Jerzy Ciesielski, w sali senackiej uczelni, która przyznała jedyny tytuł honorowego Profesora i Senatora uczelni Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, wprowadza techniczną uczelnię w strefę duchową.
Nagrodę ikonę wręczyli Laureatowi Jadwiga Wronicz i Adam Kisiel z Redakcji TRK Źródło.

* * *

Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca Rodziny została ustanowiona w styczniu 1997 r. Fundacja i Tygodnik Rodzin Katolickich Źródło wyróżniają nią osoby, które zasłużyły się w działalności na rzecz umacniania rodziny.
Po południu bp Jan Szkodoń w kościele Sióstr Dominikanek "Na Gródku" w Krakowie odprawił uroczystą Eucharystię w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Szokujące tezy "eksperta" demografii: Otwórzmy granice i będzie nas 70 milionów

2025-07-11 09:43

screenshot

GUS szacuje, że w 2060 r. będzie nas 30,9 mln. Od lat demografowie łamią sobie głowy, w jaki sposób powstrzymać ten zatrważający trend. W dyskusji akademickiej właśnie pojawiły się radykalne głosy, by... szeroko otworzyć granice i problem się sam rozwiąże. - Jeśli nie migracja, to na dzisiaj nie ma innej możliwości powstrzymania procesu wyludniania się naszego kraju - twierdzi prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Więcej ...

Nie dam się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężę!

2025-06-13 13:29

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 10, 24-33.

Więcej ...

Spotkanie Papieża w Castel Gandolfo z przedstawicielami kapituł generalnych

2025-07-12 11:42

Vatican Media

W przesłaniu do przełożonych generalnych i członków rad niektórych kapituł i zgromadzeń zakonnych Papież Leon XIV mówił o potrzebie odnowienia ducha misyjnego, przyswojenia sobie uczuć „jakie miał Chrystus Jezus” oraz szerzenia na całej ziemi światła Chrystusa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...