Reklama

Wesołe wiersze o wesołych zwierzętach

Niedziela Ogólnopolska 6/2003

Nie ma dziecka, które nie lubiłoby zwierząt. Prośba o jakieś zwierzątko domowe jest chyba jedną z najczęstszych, jakie słyszą rodzice. Nic więc dziwnego, że większość wierszy dla dzieci jest właśnie o zwierzętach, jak np. słynne Ptasie radio. Podobnie uczynił pochodzący z Częstochowy, a na stałe mieszkający w Krakowie poeta, publicysta i krytyk Tadeusz Szyma. Jego najnowszy tomik wierszy - Wesoły zwierzyniec poświęcony został właśnie dzieciom.
Pełne wdzięku wierszyki wprowadzają czytelnika - wcale nie muszą to być dzieci - w bajkowy świat, w którym "Rysio spotkał rysia", mała zebra chce zmienić ubranie, słoń martwi się, że mając taką trąbę okazałą, grać na niej nie potrafi zbytnio, mors wyjaśnia, że "w dobrym tonie wśród morsów jest mieć bez mała tonę". Czytelnik może też współczuć papudze, "która chce z człekiem po ludzku gadać", podczas gdy "ptak niejeden (...) zawistnie wszędzie plotkuje, że papuga tylko papuguje". Jest też świat podwodny, a ściślej mówiąc - podlodny, kiedy to "... zimową porą mróz zaszklił całe jezioro", gdzie "karpie szepcą do leszczy: - trzeba by tutaj przewietrzyć...". Jest i o koniach, które patrzą z wyższością na tarpana tylko dlatego, że się od nich różni, i o kurze, która bazgrze nie tylko pazurem, ale każdym piórem. W innych wierszach lew przychodzi do fotografa, a "koń zarżał w szczerej rozmowie - gdybym miał końskie zdrowie".
Zwierzęta także zwierzają się po ludzku: pies narzeka na gospodarza, który "psy na nim wiesza, gdy się rozzłości, na szczęście, nigdy nie skąpi kości", a baran "nie ma ochoty być nadal wzorem ludzkiej głupoty". Czyż nie ma racji?
Więcej dowiecie się, Drodzy Czytelnicy, "sami, gdy pogwarzycie ze zwierzętami", czytając Wesoły zwierzyniec Tadeusza Szymy z pięknymi ilustracjami znanej plastyczki Doroty Łoskot-Cichockiej. Najzabawniejsza z nich - zdaniem piszącego te słowa - narysowana została do wiersza Ogłoszenie. Do nieco przyciasnej lodówki usiłuje się zmieścić zaspany biały niedźwiedź, który stara się znaleźć chłodne mieszkanie na lato, zupełnie inaczej niż jego brunatny brat.
Książka wydana została na twardym kartonie, dzięki czemu jej żywotność znacznie się wydłuża, co ma znaczenie zwłaszcza dla młodszych dzieci. Wydawcą tomiku są częstochowskie instytucje i organizacje zajmujące się promocją kultury: Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater", Stowarzyszenie Przyjaciół "Gaude Mater", Regionalny Ośrodek Kultury, a także Monograficzne Wydawnictwo Artystyczne "Biogram". Jan Szyma jest redaktorem tomiku, który wydrukowano w drukarni "Garmond".

Tadeusz Szyma, "Wesoły zwierzyniec", Częstochowa 2002.

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej. Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

Więcej ...

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Więcej ...

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Sto lat księdza Franciszka

Niedziela Wrocławska

Sto lat księdza Franciszka

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania