Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia pw. Świętej Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Chorzęcinie

Justyna Kunikowska

Lipiec to czas żniw i intensywnej pracy rolników, którzy 13 lipca w sposób szczególny powierzają swoje intencje wspomożycielce – świętej Małgorzacie, która patronuje także Kościołowi i mieszkańcom wsi Chorzęcin – jednej z najstarszych miejscowości ówczesnego arcybiskupstwa gnieźnieńskiego.

Wieś wielu diecezji

Reklama

W otulinie pól uprawnych, na szlaku łączącym Piotrków Trybunalski i Tomaszów Mazowiecki już z oddali można dostrzec neobarokową, dziewiętnastowieczną świątynię. Pierwsze wzmianki o wsi Chorzęcin datuje się na XIII wiek, i już od tamtej chwili jej przynależność zmienia się bardzo dynamicznie. Na początku jest to diecezji gnieźnieńska, później włocławska i warszawska a w konsekwencji diecezja łódzka. Nie jest znana dokładna data powstania diecezji. Z archiwalnych źródeł wiemy, że erygowana została przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana herbu Tarnawa (1258–1272). 1258 rok to czas poświęcenia drewnianego kościoła pw. Świętej Małgorzaty, który przetrwał do początków XV wieku. Parafia w Chorzęcinie w tamtym czasie była w posiadaniu jeszcze jednej świątyni, która przetrwała do 1776 roku a następnie została rozebrana. W tym samym czasie rozpoczęto budowę drewnianego kościoła, któremu także patronowała święta Małgorzata, jednakże przetrwał on do roku 1890. Ówczesny gmach świątyni datuje się na lata 1882 – 1892 w miejscu dawnego drewnianego kościoła z XVIII wieku.

Wewnętrzny śpiew przeszłości

Po zakończonych pracach budowlanych nabożeństwo odpustowe celebrował ks. Przeor O.O. Paulinów z Jasnej Góry, co było bardzo ważnym wydarzeniem dla okolicznych mieszkańców. Kościół pobudowano w stylu romańskim, z charakterystycznymi wieżami na froncie kościoła, pomiędzy którymi umieszczona została kamienna statua Najświętszej Maryi Panny. Wnętrze zdobią trzy ołtarze. Główny ołtarz zdobi obraz Matki Boskie Szkaplerznej i św. Rocha. Na bocznej ścianie w ołtarzu głównym dostrzec można wizerunek świętego Jakuba, skierowanego w stronę obrazu Matki Bożej. W nawie głównej znajduje się drewniana ambona, z pięcioma obrazami Wojciech Gersona – malarza historycznego i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Reklama

Pierwszy ołtarz boczny dedykowany jest świętej Małgorzacie, przedstawionej z palmą męczeńską oraz depczącą smoka, którego według historii odpędziła znakiem krzyża. Święta Małgorzata wpisana jest w poczet Czternastu Świętych Wspomożycieli, których Kościół Katolicki ogłosił jako tych, których wstawiennictwo u Boga uznaje się za wyjątkowo skuteczne. Po drugiej stronie świątyni znajduje się drugi ołtarz boczny pw. Ukrzyżowania. Wszystkie obrazy do ołtarzy są autorstwa warszawskiego artysty – Stanisława Zarzeckiego. Odnowienia ołtarzy dokonał ks. Józef Jeleń - obecny proboszcz parafii.

W 1898 roku do prezbiterium ufundowano dwa witraże – Zwiastowania NMP – którego fundatorem był ks. Klemens Ostrowski oraz Nawiedzenia NMP- dzięki ofiarności Franciszka Steckiego. Witraże wyszły spod pędzla Zakładów św. Łukasza w Warszawie. Prawdopodobnie w tym samym roku Kościół został wyposażony w organy i konfesjonał.

Na szczególną uwagę w świątyni zasługuje ołtarz pw. Najświętszego Serca Jezusa umieszczony w bocznej kaplicy. Ksiądz proboszcz Alojzy Puszczyński umieścił pamiątkowy wpis w księdze na Jasnej Górze, w 1965 roku, w której zanotował informację, że delegacja parafii Chorzęcin wzięła udział w poświęceniu niewiast całej Polski Matce Bożej pod przewodnictwem Prymasa Polski. Zawarł tam także notatkę dotyczącą poświęcenia całej diecezji oraz akt oddania w macierzyńską niewolę Maryi dokonanej przez chorzęcińską młodzież. W dokumentach Jasnej Góry znajdują się także Zobowiązania Tysiąclecia dzięki którym ołtarz pw. Najświętszego Serca Jezusa został umieszczony w bocznej kaplicy. W czasie wizytacji kanonicznej w 1960 roku Ordynariusz Diecezji Łódzkiej Ksiądz Biskup Michał Klepacz dokonuje poświęcenia polichromii i ośmiu witraży świątyni.

Wnętrze kościoła wzbogacone jest także o liczne elementy mające wartość historyczną – m.in. chrzcielnicę z kamienia piaskowego dłutu Teodora Skoniecznego oraz figurę świętego Piotra siedzącego na tronie – pamiątkę przywiezioną z Rzymu, z okazji uczestnictwa parafian w narodowej pielgrzymce z okazji Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa.

Przy parafii znajdują się dwa cmentarze – jeden to cmentarz grzebalny stary, ogrodzony murowanym parkanem, znajdujący się w pobliżu świątyni, w którym na szczególną uwagę zasługują dwa grobowce, grób rodziny Cieszkowskich z Golesz i grób oficera Gwardii Napoleońskiej kapitana Antoniego Celińskiego. Przy drodze do Wolborza znajduje się drugi cmentarz, liczący blisko ok. 140 lat.

Kult Świętej bohaterki

Święta Małgorzata strzeże i wstawia się za mieszkańców Chorzęcina od samego początku. Obecnie jej wizerunek znajduje się w ołtarzu bocznym, gdzie umieszczone zostały także jej relikwie. Uznana za patronkę rolników, ponieważ jeszcze do niedawna miejscowość słynęła z wielu gospodarstw rolnych. Wierni i oddani parafianie uroczyście świętują jej wspomnienie – 13 lipca w corocznym odpuście parafialnym dziękując za upraszanie łask przed obliczem Boga szczególne za obfitość plonów oraz ochronę przed klęskami żywiołowymi.

W parafii aktywnie działa grupa modlitewna, która spotyka się w każdy wtorek o godz. 17:00, modląc się w intencjach, które powierzają wierni. Schola swoim śpiewem ubogaca uroczystości parafialne, grupa Ministrantów wiernie wspiera Służbę Ołtarza a Róża Różańcowa otacza modlitewnym wsparciem.

2021-07-15 09:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koluszkach

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Odwiedziny w „Niedzieli”

2022-05-24 13:45

Maciej Orman/Niedziela

Dziennikarz musi dużo czytać – stwierdziły jednogłośnie dzieci pierwszokomunijne z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach.

Więcej ...

Srebrny jubileusz ślubów zakonnych s. Estery Mizińskiej

2022-05-25 20:05

Ewa Kamińska

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Wiara

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Kościół

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Kościół

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu

Kultura

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"