Treść umowy, podpisanej we wrześniu 2018 roku i przedłużonej w 2020 roku, nigdy nie została ujawniona. Przy tej okazji dziennikarze przypominają słowa Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina, który wielokrotnie podkreślał, że porozumienie ma charakter duszpasterski i dotyczy jedynie mianowania biskupów, zaznaczając, że Stolica Apostolska wcale nie zamyka oczu na nadużycia wolności religijnej w Chinach, o których wie.
Faktem jest, że od czasu odnowienia umowy w 2020 r. nastąpiło pewne przyspieszenie w nominacjach biskupich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po zawarciu porozumienia w 2018 r. zostało wyświęconych dwóch biskupów, a m.in. procedura ich mianowania miała miejsce przed porozumieniem, natomiast pięciu powróciło do jedności z Rzymem i zostali zwolnienie z kary ekskomuniki, wiążącej się z przyjęciem sakry bez zgody Stolicy Apostolskiej. Natomiast biskup Li jest trzecim mianowanym po odnowieniu porozumienia chińsko-watykańskiego w 2020 roku, po biskupach Qingdao (Szantung) i Hongdong-Linfen (Shanxi). Urodzony w 1972 r., w 1990 r. wstąpił do seminarium w Pingliang, a w 1996 r. ukończył Chiński Katolicki Instytut Teologiczno-Filozoficzny. Od 1996 roku jest kapłanem.
Reklama
Święceniom biskupa Li przewodniczył arcybiskup Ma Yinglin z Kunming (Junnan), przewodniczący Rady Biskupów Chińskich i wiceprzewodniczący Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich – „rządowego" stowarzyszenia, którego członkostwo jest wymagane, aby zostać uznanym przez komunistyczne władze za biskupa. Zarówno Stowarzyszenie jaki i Rada Biskupów wyrażają wolę władz w Pekinie.
W święceniach, jak donosi AsiaNews, uczestniczyli również biskup Han Jide z Pingliang, biskup Guo Jincai z Chengde (Hebei) oraz biskup Han Zhihai z Lanzhou (Gansu). Ksiądz Yang Yu, zastępca sekretarza generalnego Rady Biskupów Chińskich, odczytał list zatwierdzający. W katedrze obecnych było ponad 30 księży i 20 sióstr zakonnych, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotycznego i wierni diecezji.
Święcenia odbywają się w czasie, gdy rząd chiński nadal wywiera presję na księży katolickich. AsiaNews donosi, że ksiądz Joseph Liu, z diecezji Mindong, był przetrzymywany i torturowany przez 10 godzin, dopóki nie został zmuszony do wstąpienia do Stowarzyszenia Patriotycznego. Los biskupa Xinxiang (Henan) Josepha Zhang Weizhu, który został aresztowany w maju wraz z 10 księżmi i 10 seminarzystami, pozostaje nieznany.