Reklama

Nauka

Ratowo: cykl wakacyjnych warsztatów o pszczołach w Ostoi św. Antoniego

Adobe Stock.pl

W Ostoi św. Antoniego odbywa się cykl warsztatów adresowanych do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych pod hasłem „Pszczoła - najważniejszy z zapylaczy”. Ich celem jest szeroko pojęta edukacja na temat roli pszczół w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warsztaty poświęcone roli pszczół w zabytkowych wnętrzach oraz ogrodach zespołu klasztornego w Ratowie organizuje Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo we współpracy z Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy.

W programie przewidziano m.in. prelekcję, wygłoszoną przez osobę zajmującą się pszczołami naukowo, a także wieloletniego pszczelarza, filmiki edukacyjne, kreatywne formy poszerzenia wiedzy na temat roli pszczół i wspólne sadzenie roślin w założonej w klasztornych ogrodach oazie miododajnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Sanktuarium św. Antoniego usytuowane jest w urokliwym dorzeczu Wkry, na obszarze chronionym Natura 2000. Bardzo ważną rolę odgrywa tu przyroda, której piękno można kontemplować o różnych porach roku. Troska o przyrodę - doskonałe dzieło Stwórcy - wprost wpisuje się również we franciszkańskie dziedzictwo ratowskiego konwentu, który został zbudowany przez Zakon Braci Mniejszych. Nasza inicjatywa jest też odpowiedzią na wezwanie Ojca św. Franciszka, zawarte w encyklice „Laudato Si” – podkreśla rektor sanktuarium ks. kan. Bogdan Pawłowski.

W ramach warsztatów przybliżane jest m.in. pojęcie zapylacza, prezentowane przyczyny powstania układu roślina kwiatowa – zapylacz, omawiane gatunki pszczół oraz innych owadów zapylających zamieszkujących Polskę, podkreślane znaczenie pszczół i zapylaczy w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym jak też ukazywane praktyczne aspekty zakładania oaz miododajnych z roślin łatwych w uprawie.

- Celem projektu jest uwrażliwianie społeczności Mazowsza na szczególną rolę pszczół w życiu każdego człowieka. Chcemy w ujęciu długofalowym zachęcić do szeroko zakrojonych działań na rzecz poprawy warunków bytowania zapylaczy, m.in poprzez powszechne zakładanie oaz miododajnych, a w rolnictwie - bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin, m.in. poprzez rozpylanie ich w nocy - wskazuje Monika Pietrzak-Ners, wiceprezes stowarzyszenia.

Reklama

W ramach projektu współfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, zostaną przeprowadzone łącznie cztery warsztaty poświęcone roli pszczół oraz innych zapylaczy.

Ostoja św. Antoniego przy Sanktuarium w Ratowie to miejsce, gdzie można odpocząć w ciszy zabytkowego zespołu klasztornego, zanurzając się w wielowiekowej atmosferze modlitwy, świętości i uduchowienia. Pomocą może także służyć diecezjalny egzorcysta bądź psychoterapeuta. Ostoja dysponuje miejscami noclegowymi w zabytkowym budynku poklasztornym, dla grup na rekolekcje czy wyjazdy integracyjne.

Do dyspozycji jest m.in. baza noclegowa na 45 miejsc, konie, czysta rzeka do wędkowania czy popływania kajakiem, miejsce na ognisko, a przede wszystkim sanktuarium, któremu patronuje św. Antoni. W zakresie działalności ostoi znajduje się też organizacja różnego rodzaju warsztatów i spotkań społeczno-kulturalnych.

Ostoja św. Antoniego znajduje się na terenie zespołu klasztornego w Ratowie, który zajmuje wyjątkowe miejsce w historii sztuki. Na jego terenie znajduje się niewielki kościół, będący rokokową perłą z końca XVI w., jedynym na Mazowszu świadectwie teologii franciszkańskiej, utrwalonej w finezyjnych wizjach artystów okresu rokoka, jednego z najciekawszych, a zarazem najkrócej trwających okresów w historii sztuki. Od 2014 r. miejsce to jest Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy. Początki kultu św. Antoniego sięgają XV w. Nie wiadomo jednak dokładnie, od kiedy znajduje się w nim „słynący łaskami” obraz św. Antoniego.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-07-29 19:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Twórcze warsztaty

Na warsztatach z kultury stołu

Małgorzata Karpyszyn

Na warsztatach z kultury stołu

W Soli, w dekanacie milowskim odbywają się warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Więcej ...

Biskupi do kapłanów na Wielki Czwartek: prosimy, abyście mądrze realizowali wraz z wiernymi ducha synodalnego

2024-03-18 15:56

Karol Porwich/Niedziela

Prosimy was, abyście mądrze i roztropnie realizowali wraz z wiernymi świeckimi ducha synodalnego, wsłuchując się w to, co mówi Duch do Kościoła - napisali biskupi polscy w liście do kapłanów na Wielki Czwartek 2024 roku.

Więcej ...

Droga Krzyżowa siedmiu darów Ducha Świętego - dar rady

2024-03-18 20:33

Karol Porwich/Niedziela

W każdy wtorek i piątek Wielkiego Postu we współpracy z Duszpasterstwem Powołań - siostrami honoratkami, zapraszamy do wyruszenia we wspólną Drogę Krzyżową. Zapraszamy do wielkiej modlitwy o pokój w Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dlaczego w czasie Wielkiego Postu zasłaniane są krzyże w...

Wiara

Dlaczego w czasie Wielkiego Postu zasłaniane są krzyże w...

Nowenna do św. Józefa

Wiara

Nowenna do św. Józefa

Ceremonia pogrzebowa abp. Mariana Gołębiewskiego

Niedziela Wrocławska

Ceremonia pogrzebowa abp. Mariana Gołębiewskiego

Eucharystia w intencji zmarłego abp. Mariana...

Niedziela Wrocławska

Eucharystia w intencji zmarłego abp. Mariana...

Kard. Ryś: to jest nowy człowiek, który potrafi z...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: to jest nowy człowiek, który potrafi z...

9 dni modlitewnego szturmu nieba w intencji ojczyzny

Kościół

9 dni modlitewnego szturmu nieba w intencji ojczyzny

Wielki Post: Rozmawiaj z Bogiem od rana do wieczora według...

Wiara

Wielki Post: Rozmawiaj z Bogiem od rana do wieczora według...

Finlandia: 17 tysięcy katolików, 8 parafii, 28 księży

Kościół

Finlandia: 17 tysięcy katolików, 8 parafii, 28 księży

Świdnica: Wyjątkowa prezentacja Całunu Turyńskiego

Niedziela Świdnicka

Świdnica: Wyjątkowa prezentacja Całunu Turyńskiego