Reklama

Polscy harcerze mają swojego patrona

Podczas Mszy św. w katedrze polowej WP w Warszawie, 22 lutego 2003 r.

st. chor. Jarosław Berkieta

Podczas Mszy św. w katedrze polowej WP w Warszawie, 22 lutego 2003 r.

Bł. ks. phm. Stefan Wincenty Frelichowski, kapłan i męczennik, 22 lutego 2003 r. został ogłoszony patronem polskiego harcerstwa. Podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze polowej w Warszawie prymas Polski - kard. Józef Glemp wręczył biskupowi polowemu WP - gen. dyw. Sławojowi Leszkowi Głódziowi, opiekunowi harcerek i harcerzy z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, listy Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, uznające bł. ks. S. Frelichowskiego patronem polskich harcerzy. Listy te bp Głódź przekazał przewodniczącym organizacji harcerskich działających w kraju i poza jego granicami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We Mszy św. odprawionej pod przewodnictwem Prymasa Polski uczestniczyli m.in.: Ryszard Kaczorowski - b. prezydent RP na uchodźstwie z małżonką Karoliną, gen. Czesław Piątas - szef Sztabu Generalnego WP i Marcjanna Jaczkowska - najmłodsza siostra Błogosławionego.
Witając zebranych, bp Głódź powiedział, że od dziś cała wspólnota harcerstwa polskiego będzie mieć w Niebie swojego Patrona i Orędownika w osobie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego - harcerza i kapłana. "Nade wszystko będziemy dziś modlić się, aby był on orędownikiem jedności harcerstwa polskiego" - podkreślił Ksiądz Biskup.
Mszę św. koncelebrowali: biskup toruński Andrzej Suski, biskup polowy WP S. L. Głódź, biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz, biskup zielonogórsko-gorzowski Andrzej Dyczkowski, a także kilkudziesięciu kapelanów harcerskich z kraju i zagranicy.
W homilii bp Suski przytoczył słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który zachęcał, by Błogosławiony stał się dla całej rodziny polskich harcerzy "patronem, nauczycielem szlachetności i orędownikiem pokoju i pojednania". Podkreślił, że bł. ks. Frelichowski był heroicznym świadkiem miłości pasterskiej. Świadomie podjął ryzyko utraty życia, niosąc otuchę i pomoc współwięźniom zarażonym tyfusem. Otaczał ich opieką kapłańską - spowiadał i udzielał Komunii św., a także dzielił się dobrym słowem i świadczył pomoc pielęgniarską. Czynił to, by ci, którzy przebywali w nieludzkich warunkach obozowych, w ostatnich chwilach życia poczuli się przygarnięci przez Boga.
Kaznodzieja przypomniał słowa Ojca Świętego wypowiedziane podczas beatyfikacji ks. Frelichowskiego: "Ten toruński kapłan, który pełnił pasterską posługę przez niespełna 8 lat, dał czytelne świadectwo swego oddania Bogu i ludziom. (...) Uczył się tajników ludzkiej duszy i dostosowywał metody duszpasterskie do potrzeb każdego spotkanego człowieka, a tę sprawność wyniósł z harcerskiej szkoły wrażliwości na potrzeby innych i stale je rozwijał w duchu przypowieści o dobrym pasterzu". Bp A. Suski podkreślił, że wszystko, co czynił Błogosławiony, musiało być "naprawdę", bez udawania, bez pozoru. Ks. Frelichowski był przekonany, że - jak pisał - "państwo, którego obywatele staliby się harcerzami, byłoby najpotężniejsze ze wszystkich".
Biskup toruński zauważył, że tym, co urzekło młodego Stefana w harcerstwie, było wychowanie młodzieży przez młodzież. W tym widział niezwykłą wartość, najlepszą ideę harcerstwa.
W procesji z darami harcerki i harcerze przynieśli do ołtarza tablicę z symbolami wszystkich organizacji i słowami Jana Pawła II wypowiedzianymi przez niego w Toruniu 7 czerwca 1999 r.: "Zwracam się do całej rodziny polskich harcerzy, z którą nowy Błogosławiony był głęboko związany. Niech stanie się dla Was patronem, nauczycielem szlachetności i orędownikiem pokoju i pojednania".
Jako dar dla katedry polowej bp Suski przekazał relikwiarz Błogosławionego. Bp Głódź zapewnił, że znajdzie on godne miejsce w świątyni, gdzie na modlitwie gromadzą się druhny i druhowie. Relikwiarz wykonano w kształcie krzyża harcerskiego, u podstawy którego umieszczono harcerską lilijkę. Tym relikwiarzem na zakończenie Liturgii Ksiądz Prymas pobłogosławił wierych. Mszę św. zakończyła odśpiewana Modlitwa harcerska.
Uroczystości w katedrze polowej WP poprzedził harcerski apel przy Pomniku Powstania Warszawskiego, przed którym harcerki i harcerze złożyli wiązanki kwiatów.
W rozmowie z Niedzielą ks. Bogusław Migut - asystent kościelny Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" powiedział, że według niego, najważniejszą rzeczą w duchowości bł. ks. Frelichowskiego, a zarazem najważniejszą dla harcerstwa jest to, co znajduje się na początku i na końcu pamiętnika duchowego Błogosławionego. "Na początku pamiętnika pisze on, że chce być dobrym harcerzem; w ostatnim zaś zdaniu pisze, że chce być bardzo dobrym księdzem. Bł. ks. Frelichowski uczy dorosłego podejścia do harcerstwa, w tym sensie, że harcerstwo samo w sobie nie może stanowić celu w życiu. Harcerstwo jest pewnym etapem w życiu człowieka, etapem doskonalenia, wzrastania duchowego, doskonalenia ludzkich cnót po to, by później być dobrym człowiekiem, dobrym apostołem". Wydaje się, że ten element w harcerstwie polskim jest jeszcze ciągle słabo rozpoznany.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęcił młodych Singapuru, by dążyli do jedności i dialogu

2024-09-13 07:16

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Do krzewienia dialogu międzyreligijnego zachęcił Ojciec Święty uczestników międzyreligijnego spotkania młodzieży w Catholic Junior College w Singapurze. Było to ostatnie spotkanie publiczne jego 45 podróży apostolskiej.

Więcej ...

Jezus dzisiaj uczy pokory i przestrzega przed obłudą

2024-08-21 10:29

Adobe.Stock.pl

Rozważania do Ewangelii Łk 6, 39-42.

Więcej ...

Dlaczego Tuskowi opłaca się dyskusja tylko o praworządności

2024-09-13 21:14
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Kurs przyjęty przez nowy rząd jest niebezpieczny. Odejście od respektowania prawa w imię „demokracji walczącej”, która w praktyce oznacza zwalczanie największej partii demokratycznej w Polsce, jaką jest wciąż Prawo i Sprawiedliwość – to polityka totalnie niepraworządna i szkodliwa dla państwa oraz jego obywateli. Konsekwencje działań koalicji 13 grudnia to osłabienie zasady praworządności, ryzyko politycznej instrumentalizacji prawa, osłabienie zaufania obywateli do państwa i instytucji oraz naruszenie podstawowych zasad demokracji, a także wysyłanie do obywateli sygnału: jeśli jesteśmy w stanie wyższej konieczności, to przepisy prawa nas nie zobowiązują. W końcu tak mówi sam premier, więc to musi być prawda.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus dzisiaj uczy pokory i przestrzega przed obłudą

Wiara

Jezus dzisiaj uczy pokory i przestrzega przed obłudą

Wiceminister edukacji radzi: Kościół katolicki może...

Wiadomości

Wiceminister edukacji radzi: Kościół katolicki może...

Abp Śmigiel: idę do Szczecina z radością, moim oparciem...

Kościół

Abp Śmigiel: idę do Szczecina z radością, moim oparciem...

Święty Jan Chryzostom

Święci i błogosławieni

Święty Jan Chryzostom

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Wiara

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?