Reklama

Niedziela Wrocławska

Odpust w sanktuarium św. Filomeny w Gniechowicach

Marzena Cyfert

Parafia w Gniechowicach jest jedyną w Polsce parafią pw. św. Filomeny. Przybywa tutaj wielu pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy. Dziś zebrani w gniechowickiej świątyni uczestniczyli w uroczystej Sumie odpustowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zaproszenie kustosza sanktuarium św. Filomeny ks. Jarosława Wawaka Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił ks. dr Bogdan Michalski, misjonarz z Peru i Ukrainy, obecnie proboszcz z Jaksonowa, autor książki o św. Filomenie: „Święta Filomena - Patronka Żywego Różańca”. W homilii ks. Michalski nawiązał do czasu swojej pracy misyjnej: – Spytałem kiedyś mojego znajomego zakonnika pochodzącego z Zambii, czy u niego w kraju jest znany Żywy Różaniec. Odpowiedział, że nie zna takiego określenia, ale zapytał, co to za modlitwa. Kiedy mu opowiedziałem, jak w Polsce wygląda Żywy Różaniec, uśmiechnął się i odpowiedział: „U nas to się nazywa Różaniec św. Filomeny. Moja mama do niego należy”. O św. Filomenie już wtedy coś wiedziałem, ale jego odpowiedź wzbudziła moją ciekawość. Dlaczego Żywy Różaniec w Afryce jest nazywany Różańcem św. Filomeny? Poszukałem trochę i okazało się, że taka nazwa jest używana w kilku krajach afrykańskich i w Ameryce Południowej. Odkryłem, że św. Filomena została też nazwana patronką Żywego Różańca – mówił ks. Michalski

Reklama

Przypomniał następnie historię życia świętej, podkreślając, że była grecką księżniczką z III wieku, która odmówiła ręki cesarzowi Dioklecjanowi, gdyż swoje życie poświęciła Jezusowi. Była torturowana, ale nie ugięła się. Kilkakrotnie cudownie uzdrawiana, w końcu została ścięta. Jej ciało przeleżało w rzymskich katakumbach XV wieków a przypadkowo odkryte w 1802 r. zostało 3 lata później przeniesione do Mugnano del Cardinale. Towarzyszyło temu wiele cudów dokonanych za wstawiennictwem świętej, które pozwoliły na jej publiczny kult. I przyniosły jej tytuł cudotwórczyni XIX wieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W czasie tego uroczystego przeprowadzania szczątek świętej zaczęły się dziać niezwykłe cuda. Kiedy np. był postój w Neapolu doszło do uzdrowienia kobiety mającej gangrenę w ręce, co uchroniło ją przed amputacją. Kiedy relikwie złożono w Mugnano, dziewczęta z tej wioski złożyły ślub czystości aż do małżeństwa. Gdy usłyszał o tym papież, stwierdził, iż był to rzeczywiście wielki cud. Dzisiaj też by nam się to przydało i byłoby równie niespodziewane jak na początku XIX wieku – zauważył ks. Michalski.

Reklama

– Filomena stała się wówczas bardzo popularną świętą. Jej sława przekroczyła Królestwo Neapolu i dotarła do Francji. O św. Filomenie dowiedziała się bardzo chora Paulina Jaricot – założycielka Żywego Różańca i Dzieła Pomocy Misjom – i na łożu śmierci uprosiła swojego lekarza, żeby pozwolił jej na pielgrzymkę do Rzymu. Planowała jednak pojechać do Neapolu i Mugnano. Miała nadzieję, że modląc się przy relikwiach św. Filomeny, dozna uzdrowienia. Nie zawiodła się – została cudownie uzdrowiona 10 sierpnia 1835 r. w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu. Papież zezwolił wówczas na publiczny kult św. Filomeny i oddał pod jej opiekę Żywy Różaniec. Co św. Filomena chce nam powiedzieć dzisiaj? – pytał ksiądz doktor i tłumaczył: – Pierwszą naukę wyciągamy z jej odpowiedzi, którą dała cesarzowi Dioklecjanowi. Odrzuciła intratną propozycję, bo wcześniej ofiarowała życie Jezusowi. Jakże to potrzebny przykład w dochowaniu wierności zaciągniętym zobowiązaniom – w pracy, w rodzinach, w małżeństwie. Jest tyle słów rzucanych na wiatr. A przecież te słowa mają swoją wagę, one człowieka zobowiązują.

Drugą lekcję otrzymujemy, gdy porównamy propozycję cesarza rzymskiego Dioklecjana i słowo wypowiedziane gdzieś tam w cichości serca, wtedy jeszcze przez 11-letnią dziewczynę. Czy nie miała prawa zmienić swojej decyzji wobec propozycji najważniejszego człowieka w ówczesnym świecie, cesarza rzymskiego. Nawet rodzice ją do tego namawiali. Ale ona powiedziała „nie” – mówił kaznodzieja.

Podkreślił, że pomocą w ocenie takiej decyzji młodziutkiej dziewczyny są słowa św. Jana zapisane w jego 1 liście: „Nie miłujcie świata, ani tego, co jest na świecie. Jeśli ktoś miłuje świat, nie ma w nim miłości Ojca”.

– Świat z jego bogactwem, sławą, rozkoszami staje się przeciwnikiem tych, którzy kochają Boga i chcą iść przez życie drogą pokory i służby. Świat tego nie rozumie i śmieje się z tego. Rozumie to tylko ten, kogo prowadzi Duch Boży. Św. Filomenę prowadził Duch Boży, dlatego podjęła taką decyzję, postanowiła być wierną temu, co powiedziała Jezusowi w swoim sercu, nawet za cenę życia, odrzucając bogactwo i splendor tego świata. Prośmy ją o wstawiennictwo, byśmy starali się być ulegli kierownictwu Ducha Świętego i w każdym wyborze pozostawali wierni miłości Tego, który pierwszy nas umiłował – zakończył ks. dr Michalski.

Po Eucharystii wierni z Najświętszym Sakramentem, figurą i relikwiami św. Filomeny przeszli w uroczystej procesji wokół kościoła. Dziewczęta niosły białe lilie – symbole czystości. Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem ks. Jarosław Wawak przewodniczył nabożeństwu ku czci patronki parafii. Zebrani przyjęli olej św. Filomeny oraz błogosławieństwo relikwiami

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-08-07 15:02

Wybrane dla Ciebie

Św. Paweł od Krzyża

Więcej ...

Norwegia: ekumeniczna deklaracja o ideologii gender

2024-10-18 16:38
Bp Erik Varden, przewodniczący Episkopatu Krajów Nordyckich

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Bp Erik Varden, przewodniczący Episkopatu Krajów Nordyckich

30 wyznań chrześcijańskich w Norwegii wydało wspólną deklarację na temat różnorodności płci i seksualności. Opierając się na biblijnym nauczaniu, biologicznych faktach i poszanowaniu praw dziecka, norwescy chrześcijanie przypominają, że istnieją tylko dwie płci, a wpajanie dzieciom i młodzieży ideologii gender jest dla nich niebezpieczne. Podkreślają, że nikt nie może rościć sobie prawa do posiadania dzieci. Apelują też do władz o poszanowanie wolności sumienia, praw rodziców i dobra dzieci.

Więcej ...

Zmiana metody nie misji

2024-10-19 11:23
Reprezentacja Archidiecezji Wrocławskiej z ks. Jamesem Mallonem

Magdalena Lewandowska

Reprezentacja Archidiecezji Wrocławskiej z ks. Jamesem Mallonem

Przedstawiciele wszystkich stanów Kościoła wrocławskiego pojechali do Tarnowa na Kongres Nowej Ewangelizacji.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Jana Pawła II

Modlitwa

Nowenna do św. Jana Pawła II

Tragiczny karambol na S7. Zderzyło się ponad 20...

Wiadomości

Tragiczny karambol na S7. Zderzyło się ponad 20...

Norwegia: ekumeniczna deklaracja o ideologii gender

Europa

Norwegia: ekumeniczna deklaracja o ideologii gender

Duch Święty was umocni i pouczy, jak wytrwać

Wiara

Duch Święty was umocni i pouczy, jak wytrwać

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

Kościół

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

To jej zwierzał się Jezus

Wiara

To jej zwierzał się Jezus

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Kościół

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Niepokojące wieści o ks. Michale Olszewskim

Wiadomości

Niepokojące wieści o ks. Michale Olszewskim