Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Białorusi

Kościół Katolicki na nowo zarejestrowany

Kościół katolicki na Białorusi uzyskał 11 kwietnia br. nową rejestrację prawną swych 4 diecezji oraz statusu Konferencji Biskupów. W ten sposób spełniony został wymóg postawiony przed
Kościołami i związkami wyznaniowymi przez uchwaloną w ub.r. nową ustawę "O wolności sumienia i organizacjach religijnych".
W Państwowym Komitecie ds. Religii i Narodowości przy Radzie Ministrów Białorusi w Mińsku świadectwa o przerejestrowaniu Konferencji i diecezji odebrali: kard. Kazimierz Świątek, jako przewodniczący Episkopatu oraz jako metropolita mińsko-mohylewski i administrator apostolski diecezji pińskiej, a także biskupi: grodzieński - Aleksander Kaszkiewicz i witebski - Władysław Blin.
Kard. Świątek podkreślił ze swej strony, że fakt przerejestrowania Kościoła katolickiego świadczy o "wzajemnym zrozumieniu państwa i Kościoła", który - jak zapewnił mówca - "nie wchodzi w politykę". Jednocześnie zaznaczył, że katolicy "nie mogą nie interesować się życiem dziejącym się naokoło". "Rola Kościoła katolickiego polega w tej sytuacji na duchowym i moralnym wychowywaniu ludności Białorusi" - powiedział m.in. Kardynał.

Z Włoch

Zjazd duszpasterzy młodzieży

"Duszpasterstwo młodzieży jest coraz bardziej związane ze Światowymi Dniami Młodzieży" - do takiego wniosku doszli uczestnicy zjazdu duszpasterzy młodzieży, jaki odbył się w Rzymie przed tegorocznym XVIII ŚDM. "Uważamy to za zjawisko pozytywne i przyjmujemy je z zadowoleniem" - powiedział w Radiu Watykańskim sekretarz Papieskiej Rady ds. Świeckich - bp Stanisław Ryłko. Jego zdaniem, rzymski zjazd pokazał, że nowemu pokoleniu młodzieży chrześcijańskiej musi towarzyszyć nowe pokolenie duszpasterzy. "Dzięki Światowym Dniom oraz osobistemu przykładowi Ojca Świętego duszpasterstwo młodzieży odkrywa coraz bardziej wymiar profetyczny i prawdę, która musi odważnie iść pod prąd przejściowej mody oraz starych i nowych ideologii. Duszpasterstwo to musi z większą niż dotąd odwagą proponować Chrystusa jako nauczyciela i przewodnika dzisiejszej młodzieży, która tego potrzebuje" - powiedział m.in. bp Ryłko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Meksyk

W Monterrey w Meksyku odbywał się w dniach 2-5 kwietnia br. I Kontynentalny Kongres nt. Kościoła i informatyki pod hasłem: Ku ludzkiej sieci odpowiedzi i pomocy. Na jego forum wystąpił m.in. abp John Foley - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Powiedział on, że organizatorzy kongresu postawili sobie za zadanie nakreślenie nowych dróg wykorzystania informatyki - potężnego środka przekazu społecznego w pracy duszpasterskiej. Zdaniem watykańskiego hierarchy, chodzi nie tylko o skuteczniejsze głoszenie Ewangelii, ale także o wychowanie młodego pokolenia do krytycznego odbioru mediów.

Wenezuela

W rok po nieudanym zamachu stanu, który na krótko odsunął od władzy prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, biskupi tego kraju stwierdzili m.in., że władze nie robią nic, aby wyjaśnić popełnione wówczas zbrodnie. W oświadczeniu skierowanym do narodu 12 kwietnia br. Episkopat Wenezueli stwierdził m.in., iż spowodowana tamtymi wydarzeniami "polaryzacja społeczeństwa" sparaliżowała cały kraj, wpędzając ludzi we wzrastające ubóstwo oraz nasilając przemoc.

Irak

Wojna całkowicie zniszczyła Irak - powiedział abp Fernando Filoni, nuncjusz apostolski w Bagdadzie. W rozmowie telefonicznej z niemiecką agencją katolicką KNA, 10 kwietnia br., m.in. wyraził opinię, że odbudowa kraju będzie wymagała wiele czasu, a za najważniejszą uznał szybką odbudowę sektora oświatowego. Aktualną sytuację w Bagdadzie nuncjusz określił jako bardzo niebezpieczną. Pytany o sprawę pomocy dla ludności cywilnej podkreślił m.in., że w chwili obecnej nie da się przeanalizować sytuacji tak, aby można było rozpocząć planową akcję. Na zakończenie rozmowy z agencją KNA nuncjusz apostolski w Bagdadzie powiedział, że tak, jak wszyscy obywatele tego kraju, ma nadzieję na lepszą przyszłość.

Włochy

"Mam wątpliwości, czy zwycięstwo Amerykanów w Iraku jest także zwycięstwem moralnym" - powiedział o. Georges Cottier, teolog Domu Papieskiego w wywiadzie dla włoskiego dziennika Avvenire. "Przyniesieniu pokoju powinna towarzyszyć miłość, tymczasem obawiam się, że masy muzułmańskie, upokorzone tą gwałtowną porażką, mogą być jeszcze bardziej wrogo nastawione do Zachodu. A przecież dla wielu z nich Zachód to chrześcijaństwo" - zauważył. Wyraził także przekonanie, że "prawdziwa batalia rozpoczyna się teraz, wraz z odbudową Iraku". Jednocześnie przypomniał, że według Kościoła, jednym ze źródeł konfliktów są nierówności i "nędza południa planety". "Część ludzkości odczuwa brak sprawiedliwości. A sprawiedliwość wymaga instytucji i praw, których nie da się zaimprowizować". Dlatego, jak podkreślił, Jan Paweł II kładzie taki nacisk na rolę ONZ i wychowanie do pokoju.

Tydzień na świecie

Kolejne Europejskie Spotkanie Młodych Taizé odbędzie się w dniach 29 grudnia 2003 - 2 stycznia 2004 r. w Hamburgu.

Największe Kościoły chrześcijańskie w Rumunii: katolicki, prawosławny i protestancki ogłosiły, że przygotowują wspólną listę męczenników za wiarę z czasów prześladowań komunistycznych. Katolicki arcybiskup Bukaresztu Ioan Robu powiedział, że znajdzie się na niej 150 katolików, 120 prawosławnych i 20 protestantów.

Na wniosek 15 państw UE Komisja Praw Człowieka ONZ wezwała Izrael do rozpoczęcia demontażu żydowskich osiedli na terytoriach okupowanych. USA jako jedyny członek Komisji głosowały przeciwko rezolucji. Waszyngton odstąpił także od zaproponowania Komisji rezolucji potępiającej Chiny za nieprzestrzeganie praw człowieka.

Stany Zjednoczone oskarżyły Syrię o posiadanie broni chemicznej i ukrywanie irackich przywódców. Zagroziły nałożeniem sankcji.

Nowym premierem Finlandii została Anneli Jaatteenmaki, przewodnicząca tamtejszej Partii Centrum.

Moskiewskie Nowoje Wriemia napisały m.in., iż "Rosja ma szansę dostać kawałek irackiego tortu, jeśli stanie się emisariuszem między USA a Niemcami i Francją".

W Rosji weszły w życie nowe, bardziej restrykcyjne zasady przyznawania wiz i kontroli granicznej cudzoziemców. Służby graniczne obecnie będą mogły m.in. odmówić zgody na wjazd do Rosji osobom, które znajdują się na tzw. czarnej liście odpowiednich władz krajowych.

Rząd Czeczenii przyznał, że w republice "zaginęło bez wieści" ponad 2,5 tys. osób. Władze Rosji zachowują milczenie, a Czeczenia jest terenem zamkniętym dla środków masowego przekazu - stwierdzono m.in.

W Nasirii na południu Iraku dyplomaci z USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Polski - krajów biorących bezpośredni udział w wojnie - spotkali się z przedstawicielami lokalnych partii i klanów oraz z iracką opozycją z emigracji. Debatowano nad powołaniem rządu tymczasowego Iraku oraz koncepcją odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych. Irak ma być państwem demokratycznym o ustroju federacyjnym. Rządzić nim będą sami Irakijczycy.

Korespondenci z Bagdadu donieśli, że stolica Iraku zaczyna wracać do normalnego życia: porządku będą pilnować miejscowi policjanci wraz z żołnierzami armii USA. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat w Bagdadzie spotkała się tymczasowa rada złożona z lokalnych działaczy społecznych.

Z apelem o ochronę przed grabieżami zabytków w Iraku wystąpiła Światowa Organizacja Dóbr Kultury UNESCO. Podkreśla, że szczególnie cenne są archiwa i biblioteki - stanowią dziedzictwo ludzkości i zawierają akta ważne dla odbudowy kraju. Eksperci z całego świata rozpoczęli właśnie inwentaryzację szkód, jakie w dziedzictwie narodowym Iraku wyrządziła obecna wojna.

Premier Chin Wen Jiabao przyznał, że wbrew dotychczasowym zapewnieniom władze jego kraju nie panują nad rozprzestrzeniającą się epidemią nietypowego zapalenia płuc SARS.

Naukowcy z sześciu krajów ogłosili w Waszyngtonie zakończenie "sporządzania mapy ludzkich genów" - jednego z największych przedsięwzięć w historii nauki. Prace prowadzono w ramach międzynarodowego programu Human Genome Projekt.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48
Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 14.): Starty

2024-05-13 20:55

Mat.prasowy

W jaki sposób najlepiej rozpoczynać nowe sprawy? Co zrobić, kiedy życie nagle stawia przede mną niespodziewane zadania? Gdzie znajdę pomoc, jeśli boję się wyzwań i już na starcie mam ochotę się wycofać? Zapraszamy na czternasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Maryi w kontekście początków ludzkich dróg.

Więcej ...

Pomorskie/ Podczas ćwiczeń WOT zaginął karabin wyborowy BOR

2024-05-13 18:48

Biuro Prasowe Dowództwa WOT

Żandarmeria Wojskowa i Służba Kontrwywiadu Wojskowego prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie zagubienia karabinu BOR - poinformowało Dowództwo Obrony Terytorialnej. Do zdarzenia doszło podczas ćwiczeń 7. Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania