Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Boska Eucharystio, płomieniu miłości Chrystusa, który płonie na ołtarzu świata, spraw, by Kościół Tobą pokrzepiony z coraz większą troską ocierał łzy cierpiących i wspierał wysiłki wzdychających do pokoju i sprawiedliwości.
Jan Paweł II - papież
(Z homilii podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej - 17 kwietnia 2003 r.)

"Regina Coeli" z papieżem

21 kwietnia, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Jan Paweł II spotkał się w południe z wiernymi, by wspólnie odmówić modlitwę maryjną Regina Coeli, która na sześć tygodni - do Zesłania Ducha Świętego - zastąpi Anioł Pański.
Papież nawiązał do słów, jakie św. Piotr obwieścił tłumom w Jerozolimie: "Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami" (Dz 2, 32). Od tej pory Kościół nie przestał głosić wciąż tej samej dobrej nowiny.
"Pilną potrzebą jest, aby wszyscy ludzie poznali i spotkali Chrystusa, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, i aby wszystkich On pozyskał" - mówił Papież. Dodał, że "tym, którzy Go przyjmują, otwiera On serce na prawdziwą radość, która czyni ludzką egzystencję nową, piękną i pełną nadziei".
Fakt zmartwychwstania Chrystusa "wszystko zmienia, przydając nowego sensu życiu i historii" - zauważył Ojciec Święty. Życzył przybyłym na wspólną modlitwę wiernym, by Maryja uczyniła "coraz bardziej żywą naszą wiarę w zmartwychwstanie Pana" i przewodziła nam w "dawaniu świadectwa radosnemu i podstawowemu orędziu Wielkanocy wobec mężczyzn i kobiet trzeciego tysiąclecia".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jan Paweł II do Polaków

Reklama

"«Chwalcie Pana, bo jest dobry, bo Jego miłosierdzie trwa na wieki» (por. Ps 136 [135], 1). Te słowa Psalmu, który rozważaliśmy w dzisiejszej katechezie, nabierają szczególnego znaczenia w oktawie Wielkiej Nocy. Uświadamiają nam, że właśnie w zmartwychwstaniu Chrystusa najpełniej objawiło się Boże miłosierdzie. Zmartwychwstały bowiem pokonał grzech i śmierć, a ludziom otworzył bramy życia wiecznego. Najbliższa niedziela od kilku lat jest przeżywana w Kościele jako Święto Bożego Miłosierdzia. Niech ta niedziela, w którą duchowo pielgrzymujemy do sanktuarium w Łagiewnikach oraz do innych sanktuariów, aby prosić Boga o «miłosierdzie dla nas i całego świata», będzie dniem uwielbienia Pana, który «tak wielkich cudów dokonał» (por. Ps 136 [135], 4).
Wszystkim rodakom, a zwłaszcza młodzieży tu zgromadzonej, życzę, ażeby światło Zmartwychwstania stale było z nimi i stanowiło źródło pokoju oraz niezachwianej nadziei. Niech Pan Bóg wszystkim błogosławi! Szczęść Boże!".

Audiencja generalna 23 kwietnia 2003 r.

Ojciec Święty w konfesjonale

Tradycyjnie w Wieki Piątek Jan Paweł II spowiadał w południe w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Do sakramentu pokuty przystąpiło 10 osób (5 kobiet i 5 mężczyzn). Spowiedź odbyła się w sześciu językach: włoskim, angielskim, francuskim, ukraińskim, portugalskim i polskim. Wśród penitentów byli m.in.: sportowiec i pracownik ochrony.
Tego samego dnia o godz. 17.00 Ojciec Święty wziął udział w wielkopiątkowej Liturgii Słowa, podczas której kazanie pasyjne wygłosił kaznodzieja Domu Papieskiego - o. Raniero Cantalamessa, a o godz. 21.15 uczestniczył w Drodze Krzyżowej odprawionej w rzymskim Koloseum.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej

Reklama

"Ci, którzy biorą udział w obrzędach eucharystycznych, nie mogą być nieczuli na oczekiwania ubogich i potrzebujących" - przypomniał o tym Jan Paweł II w kazaniu podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Bazylice św. Piotra 17 kwietnia. Stwierdził, że z tego powodu ofiary zebrane w czasie tej Liturgii mają zostać przeznaczone na pomoc dla ofiar wojny w Iraku. "Serce, które zaznało miłości Pana, spontanicznie otwiera się na miłość do braci" - dodał Ojciec Święty.
W czasie Mszy św. Jan Paweł II podpisał encyklikę Ecclesia de Eucharistia, dodając, że powierza ją "przede wszystkim kapłanom, aby oni z kolei szerzyli ją dla dobra całego ludu chrześcijańskiego". Towarzyszyły temu rzęsiste oklaski licznie zgromadzonych w Bazylice wiernych.
Umycia nóg 12 mężczyznom dokonali kardynałowie: Angelo Sodano - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i Joseph Ratzinger - prefekt Kongregacji Nauki Wiary, a wraz z Papieżem Liturgię koncelebrowało 20 kardynałów i biskupów oraz ponad stu księży.

Droga Krzyżowa w Koloseum

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum Jan Paweł II rozpoczął modlitwą, prosząc, aby wydarzenia na świecie następowały w duchu "sprawiedliwości i pokoju". Papież przypomniał, że celebruje Drogę Męki Pańskiej w Koloseum od początku swego pontyfikatu i że jest to symboliczny wyraz więzi między Jerozolimą a Rzymem. Ojciec Święty przewodniczył nabożeństwu siedząc w fotelu na podwyższeniu przed bazyliką Maksencjusza.
Odczytane podczas nabożeństwa rozważania napisał arcybiskup krakowski kard. Karol Wojtyła w 1976 r., przy okazji rekolekcji wielkanocnych w Watykanie dla ówczesnego papieża Pawła VI. (Jan Paweł II napisał też rozważania czytane w Koloseum z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000). Decyzję o odczytaniu rozważań Jan Paweł II podjął niespełna miesiąc temu, wobec wybuchu wojny z Irakiem.
W procesji, która przeszła z krzyżem przez Koloseum i wkroczyła po schodach na podwyższenie przed starorzymską bazyliką Maksencjusza, krzyż nieśli: przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch i wikariusz papieski diecezji rzymskiej - kard. Camillo Ruini, świeccy z Kolumbii, Liberii, Sierra Leone i Egiptu, bracia franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej, żona i syn włoskiego lekarza Carlo Urbaniego, który zmarł wskutek zarażenia wirusem SARS, oraz katolicka rodzina z Iraku.

Orędzie Wielkanocne

O pokój dla Iraku i wszystkich regionów świata zaapelował Jan Paweł II w orędziu wygłoszonym na zakończenie Mszy św., której przewodniczył w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego przed Bazyliką św. Piotra w Watykanie. Ojciec Święty udzielił też uroczystego błogosławieństwa "Urbi et Orbi". Następnie wygłosił krótkie pozdrowienia świąteczne w ponad 60 językach.
W swoim przesłaniu Ojciec Święty odwołał się do encykliki papieża Jana XXIII Pacem in terris, ogłoszonej dokładnie 40 lat temu. Podkreślił wyjątkową aktualność tego dokumentu na progu trzeciego tysiąclecia, "smutno zaciemnionego przemocą i konfliktami".
Ojciec Święty zaapelował o pokój dla Iraku, wzywając jednocześnie wspólnotę międzynarodową do poparcia procesu, aby "Irakijczycy stali się głównymi bohaterami solidnej odbudowy swego kraju". Zaapelował też o pokój dla innych części świata, w których "zapom-niane wojny i przewlekłe konflikty powodują śmierć i rany pośród milczenia i zapomnienia znacznej części opinii publicznej". Oddzielnie wspomniał o "szlaku przemocy i krwi, który wydaje się nie mieć końca w Ziemi Świętej", i o tragicznej sytuacji wielu krajów afrykańskich, których nie wolno pozostawiać samych sobie; także o sytuacji na Kaukazie, w Azji i Ameryce Łacińskiej.
Papież przypomniał słowa Chrystusa, skierowane przed wiekami do Apostołów: "Odwagi! To Ja, nie lękajcie się!", dodając, że Chrystus zmartwychwstały i żywy jest wśród nas rzeczywiście obecny w sakramencie Eucharystii.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Muniek Staszczyk: Modlę się każdego dnia i dziękuję Bogu za to, że mnie nie opuścił

2024-12-17 12:16

Niedziela Ogólnopolska 51/2024, str. 43-45

Muniek Staszczyk

Marta Wojtal

Muniek Staszczyk

Z „miasta Świętej Wieży” pochodzi Muniek Staszczyk, założyciel i lider zespołu T.Love. Na naszych łamach opowiada o swojej wierze, zwątpieniach, trudnych relacjach z Bogiem, który nigdy o nim nie zapomniał.

Więcej ...

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

2024-12-27 07:17

Adobe Stock

Tak policja próbuje się wytłumaczyć z haniebnej akcji swoistego nalotu na lubelski klasztor ojców dominikanów! „Policjanci realizowali czynności na polecenie prokuratury. Przebiegały one z poszanowaniem wyjątkowego charakteru miejsca” – zapewniła w rozmowie z Onetem insp. Katarzyna Nowak z Komendy Głównej Policji. Takiej wersji zaprzecza list prowincjała polskich dominikanów.

Więcej ...

Papież do studentów Uniwersytetu w Betlejem: dzielcie się wiarą

2024-12-27 12:29

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Niech wiara będzie waszym skarbem - napisał Papież do studentów Uniwersytetu w Betlejem. Franciszek zastrzega jednak, że wiara nie jest skarbem, który trzeba by ukrywać. Przeciwnie, musimy się nim dzielić z innymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Wiadomości

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Wino św. Jana

Wiara

Wino św. Jana

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Dyspensa od postu w wybranych parafiach diecezji...

Niedziela Świdnicka

Dyspensa od postu w wybranych parafiach diecezji...

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Wiadomości

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Jezusa wciąż tak bardzo brakuje w wielu miejscach –...

Wiara

Jezusa wciąż tak bardzo brakuje w wielu miejscach –...