Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Wenezueli

"Kościół jest gotów zejść do katakumb"

"Kościół w Wenezueli nadal będzie pełnił misję ewangelizacyjną, mimo trwania reżimu o charakterze totalitarnym i ateistycznym". Takie zapewnienie złożył arcybiskup Caracas podczas Mszy św. rezurekcyjnej w jednej ze stołecznych świątyń. "Kościół jest gotów zejść do katakumb, ale nie zaprzestanie chwalić Boga i głosić zmartwychwstania Chrystusa" - powiedział kard. Ignacio Velasco.
Hierarcha przestrzegł przed niebezpieczeństwem wprowadzenia w Wenezueli reżimu o charakterze komunistycznym. "Tam, gdzie wprowadzono komunizm, tam zawsze rodziła się dyktatura" - stwierdził. Posługując się przykładem Kuby, wskazał, iż ustanowienie tego typu reżimu nie oznacza nic dobrego dla ubogich. Kard. Velasco potwierdził jednocześnie, iż otrzymał pogróżki pod swoim adresem, co uznał za próbę zastraszenia go.

Z Iraku

Trudna sytuacja chrześcijan

Reklama

Po zakończonej w Iraku wojnie miejscowi chrześcijanie stanęli wobec nieznanej przyszłości. Austriacki znawca problematyki bliskowschodniej - Heinz Gstrein - w rozmowie z austriacką agencją katolicką "Kathpress" powiedział m.in., że iraccy chrześcijanie ponieśli wielkie szkody w wyniku działań wojennych. Poza zniszczeniami, jakich doznał chaldejski patriarchat w Bagdadzie, Mossulu i Kirkuku, zostały zbombardowane lub zniszczone przez powracające kurdyjskie bojówki całe wsie chrześcijańskie w północnym Iraku. Wielu chrześcijan uciekło przed bombardowaniami z Bagdadu do małych miejscowości w górach oraz w okolice Mossulu. Nie mogą teraz stamtąd wrócić, gdyż nie mają już swoich domów, a te, które przetrwały bombardowania, zostały całkowicie ograbione. W takiej sytuacji znacznie więcej chrześcijan niż w czasie minionego dziesięciolecia stara się wyjechać z kraju. W oczach szyitów chrześcijanie iraccy są ludźmi poza prawem, gdyż na ich obecność pozwalał reżim Husajna. W chwili obecnej także nowe władze amerykańskie i brytyjskie nie dopuszczają chrześcijan do współpracy w budowaniu nowego systemu. Na spotkaniu przyszłych przedstawicieli społeczeństwa, które odbyło się w Nasirii, nie było ani jednego przedstawiciela chrześcijan chaldejskich ani asyryjskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kuba

Oswaldo Payá Sardinas - kubański obrońca praw człowieka, laureat europejskiej Nagrody im. Sacharowa - wezwał turystów zagranicznych odwiedzających Kubę, aby okazywali solidarność z miejscowymi dysydentami i brali udział w kampaniach na rzecz demokracji w kraju. Jednocześnie ten przywódca Chrześcijańskiego Ruchu Wyzwolenia (MCL) podkreślił, że jego ruch nie chce interwencji z zewnątrz przeciw komunistycznemu reżymowi Fidela Castro. "Nie chcemy nacisków ani tym bardziej interwencji Stanów Zjednoczonych. Nie wierzymy w skutki embarga gospodarczego i o nie nie prosimy" - powiedział m.in. i dodał: "Jesteśmy zwolennikami przemian pokojowych i chcemy, aby o przyszłości swego kraju decydowali sami Kubańczycy".

Włochy

Reklama

Matka Teresa z Kalkuty i Jan Paweł II to idole młodych Włochów w wieku od 12 do 24 lat. Informuje o tym Instytut Eurispes, który przeprowadził sondaż wśród 1 tys. osób. 25 % na pierwszym miejscu postawiło założycielkę Zgromadzenia Misjonarek Miłości, którą Papież wyniesie w październiku br. na ołtarze, a 24,6 % wybrało Ojca Świętego.
Na dalszych miejscach uplasowali się m.in.: rewolucjonista Che Guevara (8 %), Mahatma Gandhi (7,9 %), zamordowany przez mafię sędzia Giovanni Falcone (6,9 %), Lady Diana (5,8 %), piłkarz Diego Maradona (5,3 %) i prezydent USA John Kennedy (3,8 %). Matce Teresie i Papieżowi respondenci przypisują takie zalety, jak altruizm, odwaga i uczciwość; Che Guevara jest dla nich symbolem buntu i wolności. Wśród dziewcząt aż 35,8 % zwolenniczek ma Matka Teresa, wśród chłopców przeważają wielbiciele Papieża (28,3 %).

Malezja

Trzy lata więzienia i 5 tys. euro grzywny grozi mieszkańcom Malezji za posiadanie Biblii w języku ibańskim. Urząd cenzury tamtejszego ministerstwa spraw wewnętrznych sporządził "czarną listę" ksiąg, które "pozostają w sprzeczności z nauką islamu". Na listę 20 zakazanych tekstów chrześcijańskich trafiło m.in. tłumaczenie Biblii na język Ibanów, będących najliczniejszą grupą etniczną największego stanu Malezji - Sarawak.

Ziemia Święta

W Ziemi Świętej przebywała z pielgrzymką solidarności delegacja biskupów włoskich pod przewodnictwem bp. Giuseppe Betoriego - sekretarza generalnego Konferencji Biskupów Włoch. "Przybyliśmy, aby zobaczyć i wysłuchać chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej pośród tylu trudności. Przybywamy w postawie braterstwa i miłości do chrześcijan w Ziemi Świętej, zapewniając o naszej modlitwie i gotowości niesienia pomocy duchowej i materialnej, aby wierni i Kościoły mogły kontynuować misję świadków wiary i stróżów miejsc świętych" - powiedział sekretarz Episkopatu Włoch. W Betlejem włoscy biskupi odwiedzili m.in. jeden z obozów uchodźców palestyńskich. Ponadto dyskutowali o problemach chrześcijan w Ziemi Świętej ze zwierzchnikami lokalnych Kościołów i hierarchami. Spotkali się z patriarchą łacińskim Jerozolimy - abp. Michelem Sabbahem, nuncjuszem apostolskim - abp. Pietro Sambim i kustoszem Ziemi Świętej - o. Giovannim Battistellim.

Tydzień na świecie

W cieniu konfliktu zbrojnego w Iraku chrześcijanie na świecie obchodzili Święta Zmartwychwstania Pańskiego. W Jerozolimie, ze względu na powtarzające się akty przemocy, tylko kilkuset chrześcijan mogło uczestniczyć w liturgii wielkanocnej w Bazylice Grobu Świętego. Chrześcijanie w Bagdadzie modlili się o pokój i bezpieczeństwo.

W wieku 90 lat zmarł w Watykanie kard. Aurelio Sabattani, emerytowany prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, arcyprezbiter Bazyliki Watykańskiej i wikariusz generalny Państwa Watykańskiego. W telegramie kondolencyjnym skierowanym do siostry Zmarłego Jan Paweł II przypomniał jego kompetencje jako wybitnego prawnika oraz jego długoletnią służbę Stolicy Apostolskiej.

W ciągu ostatnich 20 lat w Kolumbii straciło życie 56 katolickich duchownych, w tym 2 biskupów. Do tego należy dodać 19 przypadków porwań, 38 pogróżek i 113 prób zamachów na życie duszpasterzy.

W Kolumbijskiej miejscowości El Dolores 3 osoby poniosły śmierć w wyniku ataku terrorystycznego podczas wielkopiątkowego nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Podejrzewa się, że za zamachem stoją lewaccy partyzanci z FARC.

Komisja Praw Człowieka ONZ nie potępiła komunistycznego reżimu Fidela Castro na Kubie za najcięższe od dziesięcioleci represje przeciwko opozycji. Stało się tak za sprawą politycznych targów i kalkulacji. Komentatorzy światowych mediów podkreślili, że świadczy to o upadku autorytetu ONZ.

ONZ-owska Komisja nie potępiła także Rosji za łamanie praw człowieka w Czeczenii (rezolucja w tej sprawie, zgłoszona przez Unię Europejską, była wyjątkowo dobrze udokumentowana).

Ambasadorowie 19 państw członkowskich NATO zadecydowali, że Sojusz przejmie w lecie tego roku misję wojskową w Afganistanie. Na podjęcie tej decyzji wpłynęła zmiana stanowiska Francji, która dotąd sprzeciwiała się pierwszej operacji NATO poza granicami Europy. Obserwatorzy odczytali to jako gest Francji pod adresem USA.

Brytyjską opinią publiczną wstrząsnął raport na temat zmowy wojska z protestanckimi terrorystami w Ulsterze, mordującymi za przyzwoleniem państwa niewinnych katolików. Raport powstał po 14 latach oficjalnych dochodzeń. Przedstawił go wyższy komisarz brytyjskiej policji John Stevens.

W Rosji zamordowano kolejnego polityka - deputowanego do Dumy Siergieja Juszenkowa, lidera ugrupowania ostro krytykującego prezydenta Władimira Putina.

Szefem tymczasowej administracji Iraku został amerykański generał Jay Garner. Tymczasem w Bagdadzie i innych irackich miastach odbyły się wielotysięczne demonstracje przeciwko obecności amerykańskich wojsk w tym kraju. Ok. 1 mln szyickich pielgrzymów skandowało w Karbali: "Nie - dla Ameryki, tak - dla islamu". Chcą oni utworzenia islamskiej republiki, na wzór Iranu.

Obradujący w stolicy Arabii Saudyjskiej - Rijadzie szefowie sąsiadujących z Irakiem państw wezwali Stany Zjednoczone, aby zaprzestały nacisków na Syrię oraz jak najszybciej utworzyły konstytucyjny rząd Iraku. Poza Syrią i Iranem wszyscy uczestnicy spotkania to "sojusznicy" USA.

Minister zdrowia Chin i burmistrz Pekinu zostali zdymisjonowani za ukrywanie prawdy o epidemii SARS. W Chinach odnotowano już 2 tys. przypadków zachorowań na SARS, a 106 osób zmarło.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły?

tasha/pixabay.com

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły? Czy stan błogosławiony, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o siebie i swoje dziecko, zwalnia ją z tego obowiązku? - Matka sama musi podjąć decyzję o przestrzeganiu postu ścisłego - tłumaczy KAI bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Więcej ...

Wielki Piątek zostawia nas nagle samych na środku drogi... Zapada cisza

Agnieszka Bugała

Te godziny, które dzieliły świat od śmierci do zmartwychwstania musiały być czasem niepojętego napięcia...

Więcej ...

Śladami Historii Polski

2025-04-18 12:04

Mat.prasowy

Historia naszej Ojczyzny pokazuje wiele postaci, które poprzez swoje zasługi dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej na trwałe zapisały się na chwalebnych jej kartach. Warto w okresie świąt Wielkiej Nocy wspomnieć o takich przedstawicielach, którzy inicjowali obecność Zakonu Bożogrobców w Polsce. Jednym z najstarszych rodów Rzeczypospolitej, którego udokumentowane początki sięgają pierwszej połowy IX wieku jest rodzina Jaxa Bykowskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Tajemnice Daniela Obajtka

W wolnej chwili

Tajemnice Daniela Obajtka

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...