Reklama

Muzyczne Tęsknoty Stanisława Markowskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"To nie takie proste, wiem. Jesteś życie życiem, nie snem...". Tak zaczyna się pierwsza piosenka na wydanej niedawno płycie Stanisława Markowskiego pt. Tęsknota. Płyta jest zaskoczeniem, ponieważ do tej pory znaliśmy Stanisława Markowskiego jako fotografika, autora ponad 20 albumów, z których wiele, m.in. Pejzaż święty - polskie kościółki drewniane, Katedra na Wawelu czy wydana w Roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa Ziemia Zbawiciela, zdobyło ogromną popularność. Trzeba jednak przypomnieć, że Autor od dawna komponował muzykę, przede wszystkim dla siebie i przyjaciół, oraz że w 1980 r. skomponował muzykę do pieśni Solidarni, uznanej za hymn "Solidarności".
Na płycie znalazły się 22 utwory, do których muzykę napisał Stanisław Markowski. Natchnienie dały mu wiersze znakomitych polskich poetów: Kazimierza Wierzyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Kazimiery Iłłakowiczówny, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Śliwiaka, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Leszka Andrzeja Moczulskiego, Elżbiety Polanowskiej. Teksty trzech piosenek: Jesteś życie..., Ej, Cyganie... oraz Co się z Polską stało wyszły spod pióra Stanisława Markowskiego.
Tytułowa tęsknota łącząca wszystkie utwory ma wiele odcieni. Jak mówi sam Autor, jest to tęsknota za domem szczęśliwego dzieciństwa, za nie poznanymi, ale zakodowanymi głęboko w sercu rodzinnymi związkami z Podolem, za pięknymi chwilami, które przeminęły. Nad wszystkim jednak dominuje tęsknota za Ojczyzną - bezpiecznym, szczęśliwym i sprawiedliwym domem.
"Muzyka zawsze była dla mnie wytchnieniem od fotografowania - mówi Stanisław Markowski. - Fotografia jest sztuką bardzo dosłowną i realną. Setki tysięcy zdjęć, które zrobiłem, wymagały też konkretnego wysiłku fizycznego, przebycia tysięcy kilometrów, dźwigania sprzętu. Muzyka, takie granie dla siebie, dawała mi radość, pozwalała odpocząć. Komponowanie jest ściśle związane z lekturą wierszy. Kiedyś żona przyniosła mi wiersze Kazimiery Iłłakowiczówny, przeczytałem kilka, wziąłem pierwszy akord i tak zaczęła się tęsknota. Podobnie jest z Leśmianem, jego wiersze są wypełnione muzyką, którą chcę wydobyć i zapisać. Bywa, że w ciągu jednego wieczoru powstaje muzyka do kilku wierszy".
Płyta Tęsknota została wydana przez krakowskie Wydawnictwo AA, które wcześniej wydało 5 albumów fotograficznych Stanisława Markowskiego. Propozycję wydania płyty i materiału dźwiękowego przygotowanego do niej uznano za interesującą. "Uważam, że muzyka Staszka Markowskiego nawiązuje do poetyki jego fotografii - mówi Andrzej Mardyła, dyrektor Wydawnictwa AA. - Wszyscy, którzy znają sztukę Markowskiego, wiedzą, że jego fotografie są przesycone poezją i malarstwem. Polski pejzaż, drewniane kościółki z jego zdjęć - to często jakby ilustracja do utworów poetyckich".
Trzeba również dodać, że chociaż płyta nosi tytuł Tęsknota, to jednak jest w niej dużo pogody i radości. Mimo że Autor nosi w sercu tęsknoty, to jednak potrafi się cieszyć urodą życia, szukać różnorodnych natchnień w bogactwie otaczającego go świata, a nade wszystko potrafi podzielić się tym z innymi.
Pierwsza prezentacja płyty odbyła się 16 maja br. w Katolickim Centrum Kultury w Krakowie. Już pierwszego wieczoru Stanisław Markowski otrzymał kilka zaproszeń na muzyczne występy.

Stanisław Markowski, "Tęsknota" - Wydawnictwo AA, pl. Na Groblach 5, 31-101 Kraków, tel./fax (0-12) 422-89-83, e-mail: wydawnictwo@aa.com.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Więcej ...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13
Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst