Reklama

Listy Episkopatu z lat 1945-2000 ukazały się drukiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ukazały się Listy Pasterskie Episkopatu Polski wydawane w latach 1945-2000. "Jest to ważne wydarzenie historyczne, unikalny materiał źródłowy o problemach społeczeństwa, państwa, narodu i Kościoła" - ocenia kard. Józef Glemp, Prymas Polski.
Dwa tomy zawierają 375 Listów ukazujących stanowisko polskich biskupów w sprawach duszpasterskich i społeczno-politycznych. W pierwszej części opublikowano Listy - począwszy od orędzia z Jasnej Góry w sprawie instytucji małżeństwa z 1945 r., aż po List z okazji zakończenia Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Na część drugą składają się dokumenty ukazujące prace Konferencji Episkopatu Polski, w tym memoriały kierowane do władz. Całość opatrzona jest wstępem historycznym ks. dr. Andrzeja Gałki na temat dziejów Kościoła w Polsce w drugiej połowie XX wieku.
Po Listy sięgną z pewnością nie tylko historycy, ale wszyscy, którym leży na sercu znajomość najnowszych dziejów ojczystego Kościoła - powiedział kard. Glemp, dodając, że niektóre Listy w czasach stalinizmu przekazywane były do poszczególnych parafii tylko w formie maszynopisów, gdy zaś uzyskiwano zgodę na ich publikację w szerszym zakresie, to ich treść najczęściej kaleczona była nożycami cenzorów.
Zdaniem Księdza Prymasa, publikacja jest doskonałym źródłem badań nad Episkopatem Polski. Wydawane zaś w czasie zebrań plenarnych Episkopatu komunikaty stanowią wykładnię polskiej teologii polityki, a więc refleksji ewangelicznej nad działaniami ustrojowymi.
Bp Piotr Libera, sekretarz generalny Episkopatu, twierdzi, że w Listach tych niczym w lustrze odbija się historia Kościoła w Polsce. "Przede wszystkim jednak są one przejawem miłości pasterzy wobec powierzonej im owczarni, próbą interpretacji odczytanych znaków czasu, a także świadectwem wrażliwości polskiego Episkopatu na problemy społeczeństwa. Biskupi bowiem zabierali głos w imieniu tych, którzy byli go pozbawieni" - twierdzi bp Libera.
Natomiast dr Jan Żaryn, historyk najnowszych dziejów Kościoła, podkreśla, że Listy pasterskie to dowód uczestnictwa Kościoła w dziejach Ojczyzny. "Są zakorzenione w konkretnej sytuacji społecznej, a zarazem dają perspektywę zbawienia". Za najciekawsze uznał listy dotyczące "polskich miesięcy" z lat 1968, 1970 (w tym nawiązujący do 50. rocznicy "cudu nad Wisłą" - za jego publikację władze groziły zamknięciem jednego z seminariów duchownych) oraz 1980.
To niewątpliwie ewenement na polskim rynku, choć w 1975 r. w pallotyńskich Editions du Dialogue w Paryżu ukazały się już Listy Pasterskie Episkopatu Polski z lat 1945-75, jednak była to publikacja niekompletna. Tym razem wydaniem zajęło się Wydawnictwo Michalineum: ul. Piłsudskiego 248/252, 05-261 Marki 4; tel. (0-22) 781-14-20, 781-16-40; fax (0-22) 771-36-15; e-mail: wydawnictwo@michalineum.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?