Reklama

Ingres Biskupa Jerzego Mazura do Katedry Ełckiej

"Przyjmujecie mnie jako wygnańca z Syberii"

Te słowa wypowiedział w Wielki Czwartek 2003 r. bp Jerzy Mazur, obejmując kanonicznie diecezję ełcką. Zgromadzeni w katedrze kapłani i wierni odpowiedzieli: "Księże Biskupie, nie jesteś już wygnańcem, jesteś u siebie". To wydarzenie z Wielkiego Czwartku zostało przypomniane przez nowego Pasterza diecezji ełckiej podczas uroczystego ingresu do katedry, który miał miejsce 9 czerwca br. o godz. 18.00. Po śmierci bp. Edwarda Samsela diecezja ełcka przez trzy miesiące nie miała swego biskupa. Czekano z niecierpliwością na nominację z Watykanu. Niektórzy spodziewali się, że nominacja ta zostanie ogłoszona 2 lutego - w święto Ofiarowania Pańskiego. Później nominacji spodziewano się na początku Wielkiego Postu. Wielu wiernych pytało wprost: kto będzie biskupem ełckim? Tajemnica wyjaśniła się 17 kwietnia br. Tego dnia o godz. 12.00 Radio Watykańskie poinformowało: "Jan Paweł II mianował bp. Jerzego Mazura ordynariuszem diecezji ełckiej".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości ingresu rozpoczęły się już o godz. 17.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie odśpiewano liturgiczne Nieszpory ze święta Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. To święto w diecezji ełckiej obchodzone jest jako uroczystość, gdyż Matka Kościoła jest główną patronką diecezji. W uroczystościach udział wzięli m.in.: abp Edmund Piszcz - metropolita warmiński, abp Wojciech Ziemba - metropolita białostocki, abp senior Juliusz Paetz z Poznania, abp Sigitas Tamkevičius - metropolita Kowna, abp Tadeusz Kondrusiewicz - z archidiecezji katolickiej w Moskwie, Księża Biskupi z Polski, Litwy, Ukrainy, duchowieństwo i wierni.
Ulicami Ełku w uroczystej procesji niesione były relikwie św. Wojciecha do ełckiej katedry. Tam, przy grobie bp. Edwarda Samsela, nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk przekazał biskupowi Mazurowi pastorał. W drzwiach katedry Ksiądz Biskup otrzymał również klucze.
O godz. 18.00 przy ołtarzu polowym, który usytuowano na frontonie katedry, rozpoczęła się Msza św. Przewodniczył jej nowy Biskup ełcki. Na początku Eucharystii kanclerz Kurii ełckiej - ks. dr Kazimierz Łatak odczytał bullę nominacyjną, a także pozdrowienia nadesłane od Jana Pawła II. Ojciec Święty napisał: "... kiedy Stolica biskupia rządcy pozbawioną zostaje, naszą powinnością jest, aby zatroszczyć się o Pasterza dla niej (...). Skoro stolica Kościoła Ełckiego po śmierci brata biskupa Edwarda Eugeniusza Samsela zawakowała, tejże wspólnocie kościelnej nowego biskupa posyłamy".
Bp Jerzy Mazur w wygłoszonej homilii wyraził radość z faktu, że Bóg posyła go w tak piękną okolicę. "Jest to ziemia gościnna, na której żyją dobrzy ludzie" - powiedział. Jednocześnie skierował do Ducha Świętego prośby: "Przyjdź i odnów nas tu zgromadzonych, odnów nasze rodziny, odnów naszą diecezję. Przyjdź, Duchu Święty, i pozwól nam zrozumieć, jak być świadkami Chrystusa w dzisiejszym świecie, jak być świadkami nadziei dla drugiego człowieka". Jak trudne jest głoszenie słowa Bożego w dzisiejszym świecie, Biskup ełcki wie doskonale: "Jako kapłan, misjonarz, werbista głosiłem Ewangelię, służyłem Bogu i ludziom w Afryce, Ghanie, na Białorusi, jako biskup na Syberii oraz na dalekim wschodzie Rosji. Ostatni rok przebywałem na wygnaniu. Ojczyzna stała się miejscem mojego wygnania, skąd przez rok kierowałem diecezją św. Józefa w Irkucku" - wspominał Ksiądz Biskup. Wyraził głęboką wdzięczność wszystkim, dzięki którym od pierwszej chwili swego pobytu na ziemi ełckiej traktowany jest z wielką życzliwością. "W Wielki Czwartek usłyszałem słowa: «Księże Biskupie, nie jesteś już wygnańcem, jesteś u siebie». Dziękuję Wam, że od tej pierwszej chwili poczułem się u siebie, w domu" - powiedział.
Biskup Jerzy nakreślił również drogę swojej działalności: "Chcę być wiarygodnym świadkiem miłości Boga do człowieka. Nie myślcie, że mam gotowe pomysły na rozwiązanie ważnych problemów społecznych, pastoralnych, ekumenicznych i wielu innych. Chcę razem z Wami uczestniczyć w trudzie poszukiwania najlepszych dróg ich rozwiązania. Do tego wysiłku wszystkich zapraszam". Ksiądz Biskup zachęcał również do modlitwy, szczególnie tej różańcowej: "Rodzina, która odmawia razem Różaniec, odtwarza poniekąd klimat domu w Nazarecie, Jezusa stawia w centrum, dzieli z Nim radość i cierpienia (...). Kto szerzy Różaniec, ten jest ocalony" - powiedział, powołując się na słowa bł. Bartłomieja Longo.
Abp Edmund Piszcz powiedział, że po "wędrówkach po świecie" Biskup Jerzy powrócił ponownie na Warmię, gdzie przed laty ukończył Seminarium Duchowne. Swoją radość z przeżywania uroczystości wyrazili także m. in.: abp Wojciech Ziemba, abp Tadeusz Kondrusiewicz oraz o. Ireneusz Piskorek - prowincjał Werbistów. Abp Kondrusiewicz zwrócił uwagę na ogromne zaangażowanie bp. Mazura w sprawy misyjne Kościoła w Rosji. "Zostawiłeś w Rosji wielkie ślady (...). Tam, gdzie kiedyś były obozy koncentracyjne, stawiałeś krzyże, jako znak nadziei dla tych ludzi, którzy pozostawali w beznadziei. Pomagałeś im przekroczyć próg nadziei" - mówił z wielkim wzruszeniem Ksiądz Arcybiskup.

* * *

Bp Jerzy Mazur jest trzecim ordynariuszem od chwili powstania diecezji ełckiej, czyli od 25 marca 1992 r. Ma 50 lat i wielkie doświadczenie duszpasterskie, zdobyte w kraju i poza granicami. Życzymy, aby Kościół ełcki, któremu przewodzi, był prawdziwą wspólnotą ludzi kochających Boga i otwartych na bliźniego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

2024-06-30 10:56

episkopat.pl

Przetarg na wykonanie projektów remontu i konserwacji poobozowych bloków o numerach 6 i 7 oraz elementów przestrzeni części nowej wystawy głównej, która się w nich znajdzie, ogłosiło Muzeum Auschwitz. Placówka podała, że wykonawca będzie miał na realizację 68 tygodni.

Więcej ...

Niech Święty Piotr daje nam siłę w codziennym wyznawaniu Jezusa jako Mesjasza

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 16, 13-19.

Więcej ...

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks. Olszewskiego

2024-06-30 17:32
Ks. Michał Olszewski SCJ

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

Nowe wydanie tygodnika „Sieci” ujawnia treść listu księdza Michała Olszewskiego z fundacji Profeto. List osadzonego w areszcie księdza jest świadectwem publicznego upokarzania, nieludzkiego traktowania i esbeckich metod, którym był poddawany duchowny pod dyktando Prokuratury Krajowej rządzonej przez Adama Bodnara.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Sport

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...