Reklama

Duszne pogawędki

Niedziela rzeszowska 30/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest już coś takiego w naturze człowieka, że lubi świętować. Może po to, by jakoś urozmaicić swoją nie najciekawszą codzienność; może po to, by przypomnieć sobie o sprawach ważnych, które jednak mogą zostać zapomniane wśród trosk powszednich. Świętujemy więc różne wydarzenia i ich rocznice, wracamy wspomnieniami do przeszłości; nieraz uczymy się na popełnionych błędach. Takie powroty do wydarzeń sprzed lat sprzyjają najróżniejszym przemyśleniom i podsumowaniom.

Jubileusz to słowo bardzo często związane właśnie ze świętowaniem. Obchodzimy więc rocznice urodzin, zakończenia szkoły, jubileusze małżeńskie czy wspomnienia innych wydarzeń, które wywarły poważny wpływ na nasze życie. I dobrze, że się tak dzieje. Wszelkie jubileusze są bowiem dobrą okazją do dokładniejszego przyjrzenia się sobie i swojej przeszłości. Mogą nas skłaniać do wdzięczności, a także do jakichś konkretnych postanowień na przyszłość.

Przed dwoma laty obchodziliśmy Rok Jubileuszowy - świętowaliśmy dwa tysiąclecia chrześcijaństwa. Było wiele nabożeństw, rozważań o tym, co za i przed nami. Były odpusty, postanowienia. Może warto by wrócić myślą do tych wydarzeń; może warto by zapytać, czy ten czas łaski wydał w moim życiu konkretne owoce.

Umieszczając jednak w tytule dzisiejszego felietonu słowo jubileusz myślałem o innym wydarzeniu. Dwadzieścia pięć lat - to dużo i mało; zależy, czy myślimy o życiu jednego człowieka, czy historii świata. Ale ten "srebrny jubileusz" to dwadzieścia pięć lat pielgrzymowania z Rzeszowa na Jasną Górę. Już za kilka dni po raz kolejny - dwudziesty piąty właśnie - sprzed rzeszowskiej fary wyruszą pielgrzymi, by asfaltowymi drogami i polnymi szlakami zdążać do tronu Jasnogórskiej Pani, naszej Matki i Królowej. Dziesięć dni - może w słońcu i spiekocie, może w chłodzie i deszczu - będą wędrować rozważając wszelkie dary i łaski, jakich było dane nam doświadczyć przez to ćwierćwiecze właśnie dzięki temu, że wciąż nie brakowało ludzi gotowych ofiarować Maryi i Jej Synowi swój trud pielgrzymi. Wiele się przez te lata zmieniło i w kraju i w Kościele; może wystarczy wspomnieć choćby to, że w tym czasie Rzeszów stał się siedzibą biskupią, powstała diecezja rzeszowska. Ile pokoleń niosło swoje radości, troski i nadzieje tam, gdzie jest " Matka, która wszystko rozumie, która sercem ogarnia każdego z nas" . Jakich owoców orędownictwa Maryi doświadczyli w swym życiu ci, którzy zawierali małżeństwo w dniu rozpoczęcia pielgrzymki? Jak bardzo pielgrzymowanie zmieniło losy tych, którzy nie bali się wędrować z Bogiem? Ile zaniesionych do Częstochowy trudnych spraw znalazło szczęśliwe rozwiązanie? Trudno jest znaleźć odpowiedzi na te pytania; na zawsze pozostaną one tajemnicą serc. Ale mamy tę pewność, że ofiara pielgrzymowania nie pozostaje bez odpowiedzi; Matka nie zapomina o dzieciach, które z ufnością do Niej zdążają.

Przypomnijmy, że pielgrzymowanie ma bardzo starą tradycję sięgającą czasów Starego Testamentu. Każdy Izraelita miał obowiązek w określone święta stawić się w świątyni Pańskiej. W czasach Nowego Przymierza bardzo rozpowszechniło się pielgrzymowanie do miejsc związanych z życiem i działalnością Jezusa, a później świętych. Pielgrzymowano do ich grobów, jak również do miejsc słynnych ze szczególnych łask - cudów, które były tam udzielane wiernym. Szczególnie w czasach średniowiecza pielgrzymowanie stało się jedną z bardzo popularnych form pobożności. Włączając się dziś w ruch pielgrzymkowy nawiązujemy do wielkiej tradycji Kościoła powszechnego.

Jeśli wybieramy się więc na pielgrzymi szlak, bądźmy ufni we wstawiennictwo Niepokalanej; jeśli pozostajemy w domach, towarzyszmy pielgrzymom naszą modlitewną pamięcią; wspierajmy duchowo tych, którzy idą orędować za nami wszystkimi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

Więcej ...

Patron mądrych wyborów – św. Stanisław Biskup Męczennik

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka/fot. Bożena Sztajner/Niedziela

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Dobrze się stało, że tegoroczne obchody święta głównego patrona Polski – św. Stanisława Biskupa Męczennika odbywają się tuż przed ważnymi wyborami w Polsce. Wspomnienie krakowskiego biskupa pokazuje bowiem, że można być duchownym, mężem stanu, a jednocześnie nie kłaniać się żadnej ziemskiej władzy.

Więcej ...

Lata święte w Kościele katolickim – zarys dziejów

2024-05-08 10:24

Monika Książek

Zapowiedziane na 9 maja przedstawienie bulli Franciszka ogłaszającej rok 2025 w Kościele katolickim Rokiem Świętym Jubileuszowym jest dobrą okazją do uświadomienia sobie, co to jest i czym jest taki Rok. Mimo że ma on za sobą ponad 800-letnią przeszłość, a jego korzenie wyrastają jeszcze ze Starego Przymierza, to w sumie stosunkowo niewiele wiemy o tej instytucji. Jedną z głównych tego przyczyn jest rzadkość tego wydarzenia w życiu Kościoła, a zatem także w świadomości wiernych, rok ten przypada bowiem raz na 25 lat i nie zmieniają tego faktu nawet tzw. jubileusze nadzwyczajne, ogłaszane częściej, ale które - jak sama nazwa wskazuje - też są czymś wyjątkowym w życiu Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...