Reklama

Uczmy się od papieża!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 83. rocznicę urodzin i w 25. roku Pontyfikatu Jana Pawła II Michalineum wydało album, zatytułowany: Panie, naucz nas modlić się, ilustrowany zdjęciami Grzegorza Gałązki. Album ukazuje Papieża na modlitwie w Watykanie i w świecie. Duża część albumu poświęcona jest modlitwie Ojca Świętego podczas jego wizyt w polskich sanktuariach. Książka zawiera ponadto fragmenty niektórych modlitw Jana Pawła II z okazji wielkich wydarzeń i jubileuszy w Kościele oraz słowo kustoszów i przeorów sanktuariów polskich.
Można przypomnieć, że Jana Pawła II nazywa się Papieżem modlitwy. Modlitwa Jana Pawła II, otwarta na czyn, na miłość Boga i bliźniego, przyczyniła się do przemiany świata. Dlatego stawia się go jako przykład dla dzisiejszego zabieganego, nie mającego czasu człowieka, który powinien zatrzymać się, bo potrzebuje modlitwy bardziej niż kiedykolwiek. Ojciec Święty w liście apostolskim Novo millennio ineunte (8 grudnia 2000 r.), wskazując na najpilniejsze zadania, jakie trzeba podjąć w nowym stuleciu, odnośnie do modlitwy napisał: "Trzeba zatem, aby wychowanie do modlitwy stało się w pewien sposób kluczowym elementem wszelkich programów duszpasterskich" (34).
Na czym polega sztuka modlitwy? Na pewno należy się jej stale uczyć, niejako przyswajając sobie tę sztukę od samego Boskiego Mistrza. Tak uczynili pierwsi uczniowie, prosząc Jezusa: "Panie, naucz nas modlić się" (Łk 11, 1). We wspomnianym dokumencie Jan Paweł II zaapelował, aby "chrześcijańskie wspólnoty stawały się prawdziwymi szkołami modlitwy, w których spotkanie z Chrystusem nie polega jedynie na błaganiu Go o pomoc, ale wyraża się też przez dziękczynienie, uwielbienie, adorację, kontemplację, słuchanie, żarliwość uczuć aż po prawdziwe "urzeczenie" serca. Ma to zatem być modlitwa głęboka, która jednak nie przeszkadza uczestniczyć w sprawach doczesnych, jako że otwierając serce na miłość Bożą, otwiera je także na miłość do braci i daje nam zdolność kształtowania historii wedle zamysłu Bożego" (tamże 33).
W przedmowie do albumu kard. Zenon Grocholewski napisał, że Jan Paweł II zachwyca w modlitwie. Wspomina, że kiedy w czasie studiów rzymskich mieszkał w Papieskim Kolegium Polskim, zatrzymywał się tam Metropolita krakowski podczas swoich pobytów w Wiecznym Mieście. Każdego dnia, najczęściej po jego intensywnych zajęciach, bardzo późnym wieczorem, kard. Wojtyła zmierzał do kaplicy, w której w tym czasie nie było już nikogo, oprócz Chrystusa utajonego w Najświętszym Sakramencie. Przebywał tam długo na rozmowie z Boskim Mistrzem. Kard. Grocholewski wyraził przekonanie, że właśnie zjednoczenie z Bogiem na modlitwie jest prawdziwym źródłem bogactwa osobowości i światła w nauczaniu Papieża oraz odwagi w niezmordowanej działalności apostolskiej, jak również jego naturalności, bezpośredniości w kontaktach ludzkich, atrakcyjności, uroku, mocy pociągania i wpływania na innych.
Podobnie napisał w albumie przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski, podkreślając, że Jan Paweł II, będąc sześciokrotnie na Jasnej Górze, każdego urzekał swoją modlitwą przed Cudownym Obrazem. Papież pozwalał, aby Matka Boża patrzyła w jego serce, by potem on mógł głęboko patrzeć w serca i sumienia ludzi, nauczać o godności człowieka, o prawdzie i wolności sumienia.
W albumie znajdują się zdjęcia i wypowiedzi opiekunów polskich sanktuariów: z Jasnej Góry, Łagiewnik, Lichenia, Niepokalanowa, Kalisza, Krzeptówek, Ludźmierza, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic.

Grzegorz Gałązka, "Panie, naucz nas modlić się", Wydawnictwo Michalineum, ul. Piłsudskiego 248/252, 05-261 Marki 4, tel. (0-22) 781-16-40, e-mail: wydawnictwo@michalineum.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Ogólnopolska konferencja naukowa: "Cywilizacja, naród, tożsamość - wokół pojęć i ich znaczenia w makro i mikro skali"

2024-05-06 09:00

Zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową pt.: "Cywilizacja, naród, tożsamość - wokół pojęć i ich znaczenia w makro i mikro skali, która odbędzie się 10-11 maja br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?