Reklama

Jubileusz biskupa Bohdana Bejze

Niedziela Ogólnopolska 28/2003

Jubilat przyjmuje gratulacje i kwiaty.

ks. Waldemar Kulbat

Jubilat przyjmuje gratulacje i kwiaty.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

17 czerwca br. w Aula Magna Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, w obecności biskupów, przedstawicieli Kapituły Archikatedralnej, Seminarium, pracowników Kurii, dziekanów oraz reprezentujących liczne środowiska wiernych świeckich, odbyły się uroczystości 50-lecia kapłaństwa i 40-lecia biskupstwa bp. prof. dr. hab. Bohdana Bejze - biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej. Specjalny list gratulacyjny skierowany do Jubilata przez Ojca Świętego Jana Pawła II odczytał rektor WSD - ks. dr Janusz Lewandowicz. Ojciec Święty napisał:
"Towarzyszymy szczególną modlitwą Czcigodnemu Bratu Bohdanowi Bejze, biskupowi tytularnemu Idassy, szczęśliwie obchodzącemu pięćdziesiątą rocznicę swoich święceń kapłańskich i czterdziestą rocznicę wyboru na biskupa, podkreślając jego gorliwą troskę o wspólnotę Kościoła łódzkiego oraz o katolickie kształcenie jej duchowieństwa i wiernych. Z radością udzielamy mu również naszego Apostolskiego Błogosławieństwa, życząc wszelkiej pomyślności".
Abp Władysław Ziółek w swym przemówieniu porównał posługę Biskupa Bohdana do pracy ewangelicznego siewcy, zatroskanego o wzrost ziarna Bożej Prawdy. Pasterz Kościoła łódzkiego zarysował szeroką panoramę dokonań bp. Bejze jako naukowca, profesora filozofii, wykładowcy łódzkiego WSD i warszawskiej Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), uczestnika i propagatora nauki Soboru Watykańskiego II w licznych wykładach i przemówieniach, w doskonałym organizowaniu spotkań naukowych. "Dziś dziękujemy Panu Bogu za to, że swoją łaską otaczał Księdza Biskupa na wszystkich drogach jego kapłańskiej i biskupiej posługi, dawał zasianemu ziarnu życie i wzrost. Nadzieja, z którą dane było Księdzu Biskupowi wiązać swe posługiwanie siewcy Bożej prawdy, nie okazała się daremna, ale - możemy to dziś pewnie powiedzieć - przyniosła bardzo obfity plon dla Kościoła w Łodzi, w Polsce i dla Kościoła powszechnego". Zakończył swoje przemówienie życzeniami dla bp. Bohdana Bejze, aby dalsze lata jego życia były obdarowane hojnym błogosławieństwem Dobrego Pasterza, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, by upływały w pokoju, zdrowiu, radości oraz doznawanej od ludzi wdzięczności i życzliwości.
Następnie ks. prał. dr Stanisław Grad, wykładowca historii Kościoła w łódzkim WSD, przedstawił życie i działalność bp. Bejze. Jednym z głównych nurtów tej działalności jest praca naukowa. Skierowany na studia specjalistyczne na KUL, Jubilat przeszedł wszystkie stopnie naukowej kariery aż do stanowiska profesora zwyczajnego. Wykładał - na KUL-u, w WSD w Łodzi i na ATK - metafizykę, teodyceę, filozofię religii. Papież Jan XXIII bullą z 20 maja 1963 r. powołał ks. dr. Bohdana Bejze do godności biskupiej. Konsekracja biskupia miała miejsce w katedrze łódzkiej 1 września 1963 r. Jako swoje hasło biskupie przyjął on słowa: Ad gloriam Dei et pacem in terris.
Inny nurt działalności Księdza Biskupa to popularyzacja nauki Soboru Watykańskiego II, którego był uczestnikiem. Propagowanie idei soborowej odnowy wyrażało się na licznych płaszczyznach: religijnej, naukowej i popularyzatorskiej, przez sympozja, odczyty, kazania. Ksiądz Biskup był członkiem Senatu ATK (od 1969 r.), prowadził seminaria magisterskie i doktoranckie. Dorobek naukowy bp. Bejze jest imponujący: ponad 320 pozycji autorskich, ok. 70 tomów prac zbiorowych, zredagowanych i serii wydawniczych. Najważniejsze z serii to: Studia z filozofii Boga, W nurcie zagadnień posoborowych, seria Chrześcijanie oraz Dialogi o Bogu i kulturze.
Bardzo ważna, zdaniem prelegenta, była działalność Księdza Biskupa w ramach Konferencji Episkopatu Polski. Ksiądz Biskup pracował m.in. w Komisjach ds. KUL, Seminariów Duchownych, Realizacji Uchwał Soboru Watykańskiego II. Był przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej, uczestniczył w Kongresach Międzynarodowych w Filadelfii (1976), w Rzymie (1976 i 1980). Za swoją działalność naukową i popularyzatorską otrzymał wiele nagród przyznanych przez instytucje naukowe i społeczne.
Jednak najbardziej intensywny nurt działalności Księdza Biskupa dotyczył diecezji, a obecnie archidiecezji łódzkiej. Tutaj wykonywał czynności biskupie w parafiach. Od 1968 r. jest wikariuszem generalnym, od 1970 r. należy do Kapituły Katedralnej, jest członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej. Przedstawienie drogi życiowej Księdza Biskupa ks. dr Grad zakończył życzeniami, by Dostojny Jubilat mógł się cieszyć liczną grupą naśladowców, duchownych i świeckich, którzy podejmą zainspirowane przez niego badania naukowe. Wyraził też żal, że nie mógł w tak krótkim przedłożeniu przedstawić wszystkich aspektów przeogromnej jego pracy. Z pewnością ten temat zostanie podjęty i szczegółowo opracowany przez uczniów Dostojnego Jubilata w obszernej monografii lub serii publikacji.
W imieniu duchowieństwa archidiecezji łódzkiej przemówił ks. inf. Jan Sobczak, dziekan i proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusa w Łodzi. Powiedział, że koledzy kursowi Jubilata, dziekani, proboszczowie, rezydenci i wszyscy kapłani są razem z nim w chwili tego jubileuszowego dziękczynienia. Zapewnił o modlitewnym wsparciu i wyraził najlepsze życzenia. Do składania życzeń włączyli się następnie przyjaciele Księdza Biskupa, m.in. prof. Berner z Pabianic.
W części artystycznej wystąpiła schola alumnów WSD pod kierunkiem ks. prof. Grzegorza Kopytowskiego. Wspólna agapa stanowiła ostatni akt tej pięknej uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jezus wskazuje nam drogę do doskonałości

2024-08-21 10:23

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 6, 27-38.

Więcej ...

Łowicz: bp Wojciech Osial – nowym biskupem łowickim

2024-09-12 12:02
Bp Wojciech Osial

BP KEP

Bp Wojciech Osial

Nowy biskup łowicki ma 53 lata, jest doktorem habilitowanym nauk wychowawczych. Jako biskup pomocniczy diecezji łowickiej posługiwał od ponad 8 lat. Od 9 marca br. pełnił też funkcję administratora apostolskiego sede vacante. W Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego oraz Zespołu roboczego ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole. Jest też członkiem Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Jego dewizą biskupią są słowa: „Dominus Cor Intuetur” (Pan patrzy w serce).

Więcej ...

Prymas Polski: błogosławienie barbarzyńców, którzy eksterminują naród ukraiński, to bluźnierstwo

2024-09-12 22:03

BP KEP

Usprawiedliwianie i błogosławienie barbarzyńców, którzy eksterminują naród ukraiński jest gorszące; to jest bluźnierstwo - powiedział w czwartek prymas Polski abp Wojciech Polak, odnosząc się do działań patriarchy moskiewskiego Cyryla I.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

Rok liturgiczny

Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Bp Długosz w obronie ks. Olszewskiego: panie ministrze...

Kościół

Bp Długosz w obronie ks. Olszewskiego: panie ministrze...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Sylvester Stallone – ocalały z aborcji: „Matka nie...

Wiara

Sylvester Stallone – ocalały z aborcji: „Matka nie...

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Wiara

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?