Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 20-lecie proboszczowania

Marek Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed 20 laty abp Władysław Ziółek powierzył troskę duszpasterską i administracyjną o katedrę i wspólnotę wiernych ją stanowiącą ks. kan. Ireneuszowi Kuleszy.

Uroczystą Mszę św. za lata proboszczowania w parafii pw. św. Stanisława Kostki sprawował i kazanie wygłosił sam Ksiądz Prałat. W liturgii wzięli udział kapłani, siostry zakonne, parafianie i liczne grono przyjaciół. - Kiedy zagłębiałem się wraz z upływem czasu w historię naszej parafii, odkryłem, iż od początku, gdy zamierzano wybudować ten kościół, który stał się katedrą, wybrano projekt noszący tytuł „Bogu na chwałę” - wspominał w homilii ks. Ireneusz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Budowanie wspólnoty: księża, z którymi dane mi było w tym czasie w katedrze współpracować, a dziś są już w większości proboszczami, siostry zakonne, pracownicy świeccy, parafianie i goście przybywający do katedry, dziś mam okazję, by Wam podziękować za modlitwy, za pomoc materialną, za budowanie wspólnoty. Jeśli dzisiaj, tak wielu cieszy nasza kochana katedra, jako Matka i że mówią o niej, że to kościół z duszą, to oddajmy tę naszą radość Panu Bogu i powiedzmy, jak nasi praojcowie, którzy ją budowali: „Bogu na chwałę”!

Obowiązki proboszcza ks. prał. Kulesza wykonywał i wykonuje wzorowo, czując codziennie wielkie modlitewne wsparcie wielu grup działających przy parafii i osób indywidualnych.

Reklama

Pod koniec Mszy św. w imieniu parafian przemówił Paweł Gruszczyński, przypominając ważniejsze wydarzenia z minionego okresu.- W ciągu tych 20 lat wspólnie przeżywaliśmy wraz z Tobą doniosłe jubileusze: 100 lecie istnienia kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki, 100 lecie podniesienia naszego kościoła przez papieża Benedykta XV do rangi katedry. Obecnie nasza archidiecezja świętuje 100 lecie jej ustanowienia, a więc w jej historii Twoja 20-letnia służba w katedrze - matce kościołów diecezji, jest szczególnie długa i obfitująca w dokonania.

Przypomniał także kwiecień 2005 r.: odejście Jana Pawła II do Domu Ojca. Katedra wówczas otwarta była całą dobę, stając się centrum duchowym Łodzi. Ważnym wydarzeniem było też przywrócenie katedrze i naszemu miastu dzwonu, który zajął puste miejsce po skradzionym przez Niemców „Zygmuncie” na kościelnej wieży. Po raz pierwszy nowy dzwon zabrzmiał w niedzielę 18 września o godz. 21.37 w godzinie odejścia Ojca Świętego Jana Pawła II do Domu Ojca. Łodzianie tłumnie zgromadzeni na Placu Katedralnym mogli słuchać jego bicia przez pięć minut. Odtąd słychać bicie dzwonu „Serce Łodzi” podczas ważnych wydarzeń dotyczących tak kościoła jak i naszej Ojczyzny.

W okresie tych 20 lat pasterzowania w parafii dzięki inicjatywie ks. proboszcza katedra została gruntownie odnowiona, powstała kaplica Nieustającej Adoracji, zbudowana została w podziemiach kościoła również multimedialna sala spotkań i wystaw.

Życzenia Jubilatowi złożyli także m.in. liturgiczna służba ołtarza, przedstawiciele Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, kręgu domowego kościoła, dzieci i młodzież, siostry zakonne, księża wikariusze, parafianie i przyjaciele. Każda rocznica to czas releksji i podsumowania, a także zarysowania dalszych planów, choć oczywiście tylko Pan Bóg zna przyszłość. Jest to też czas przed wszystkim dziękczynienia. Dlatego też parafialna rodzina archikatedralna gorąco dziękuje Bogu Ojcu za naszego drogiego proboszcza ks. Ireneusza.

Podziel się:

Oceń:

2021-09-07 08:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Pożegnanie śp. ks. Michała Podkomórki

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Abp Kupny: Nie mogę się pogodzić się z hasłem: "Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem"

2025-07-15 12:01
Abp Józef Kupny

BP KEP

Abp Józef Kupny

- Wobec przypomnianego ostatnio w debacie publicznej hasła: "Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem", chciałbym w odpowiedzi przypomnieć orędzie biskupów polskich do niemieckich, które teraz woła o przypomnienie – mówi abp Józef Kupny

Więcej ...

Prezydent o misji Uznańskiego-Wiśniewskiego: przełom w dziejach polskiej nauki i wyraz odwagi

2025-07-15 14:25
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Zakończona sukcesem misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego to nie tylko przełom w dziejach polskiej nauki, to wyraz odwagi i ducha, który od pokoleń kształtuje nasze narodowe dążenia - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda. „Polska dziękuje za Pańską odwagę” - dodał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Wiara

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...