Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 20-lecie proboszczowania

Marek Kamiński

Przed 20 laty abp Władysław Ziółek powierzył troskę duszpasterską i administracyjną o katedrę i wspólnotę wiernych ją stanowiącą ks. kan. Ireneuszowi Kuleszy.

Uroczystą Mszę św. za lata proboszczowania w parafii pw. św. Stanisława Kostki sprawował i kazanie wygłosił sam Ksiądz Prałat. W liturgii wzięli udział kapłani, siostry zakonne, parafianie i liczne grono przyjaciół. - Kiedy zagłębiałem się wraz z upływem czasu w historię naszej parafii, odkryłem, iż od początku, gdy zamierzano wybudować ten kościół, który stał się katedrą, wybrano projekt noszący tytuł „Bogu na chwałę” - wspominał w homilii ks. Ireneusz.

- Budowanie wspólnoty: księża, z którymi dane mi było w tym czasie w katedrze współpracować, a dziś są już w większości proboszczami, siostry zakonne, pracownicy świeccy, parafianie i goście przybywający do katedry, dziś mam okazję, by Wam podziękować za modlitwy, za pomoc materialną, za budowanie wspólnoty. Jeśli dzisiaj, tak wielu cieszy nasza kochana katedra, jako Matka i że mówią o niej, że to kościół z duszą, to oddajmy tę naszą radość Panu Bogu i powiedzmy, jak nasi praojcowie, którzy ją budowali: „Bogu na chwałę”!

Obowiązki proboszcza ks. prał. Kulesza wykonywał i wykonuje wzorowo, czując codziennie wielkie modlitewne wsparcie wielu grup działających przy parafii i osób indywidualnych.

Pod koniec Mszy św. w imieniu parafian przemówił Paweł Gruszczyński, przypominając ważniejsze wydarzenia z minionego okresu.- W ciągu tych 20 lat wspólnie przeżywaliśmy wraz z Tobą doniosłe jubileusze: 100 lecie istnienia kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki, 100 lecie podniesienia naszego kościoła przez papieża Benedykta XV do rangi katedry. Obecnie nasza archidiecezja świętuje 100 lecie jej ustanowienia, a więc w jej historii Twoja 20-letnia służba w katedrze - matce kościołów diecezji, jest szczególnie długa i obfitująca w dokonania.

Reklama

Przypomniał także kwiecień 2005 r.: odejście Jana Pawła II do Domu Ojca. Katedra wówczas otwarta była całą dobę, stając się centrum duchowym Łodzi. Ważnym wydarzeniem było też przywrócenie katedrze i naszemu miastu dzwonu, który zajął puste miejsce po skradzionym przez Niemców „Zygmuncie” na kościelnej wieży. Po raz pierwszy nowy dzwon zabrzmiał w niedzielę 18 września o godz. 21.37 w godzinie odejścia Ojca Świętego Jana Pawła II do Domu Ojca. Łodzianie tłumnie zgromadzeni na Placu Katedralnym mogli słuchać jego bicia przez pięć minut. Odtąd słychać bicie dzwonu „Serce Łodzi” podczas ważnych wydarzeń dotyczących tak kościoła jak i naszej Ojczyzny.

W okresie tych 20 lat pasterzowania w parafii dzięki inicjatywie ks. proboszcza katedra została gruntownie odnowiona, powstała kaplica Nieustającej Adoracji, zbudowana została w podziemiach kościoła również multimedialna sala spotkań i wystaw.

Życzenia Jubilatowi złożyli także m.in. liturgiczna służba ołtarza, przedstawiciele Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, kręgu domowego kościoła, dzieci i młodzież, siostry zakonne, księża wikariusze, parafianie i przyjaciele. Każda rocznica to czas releksji i podsumowania, a także zarysowania dalszych planów, choć oczywiście tylko Pan Bóg zna przyszłość. Jest to też czas przed wszystkim dziękczynienia. Dlatego też parafialna rodzina archikatedralna gorąco dziękuje Bogu Ojcu za naszego drogiego proboszcza ks. Ireneusza.

2021-09-07 08:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Trybunalski: Nowe atrakcje w Mediatece 800-lecia

Archiwum

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Aktualności

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...