Reklama

Poeta ufający Bogu

Prawdę tę zapisał bydgoski profesor w opracowaniu pt. "Ufność Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w niezawodną pomoc Matki Bożej", wydanym w 2003 r., a poświęconym Powstańcom Warszawy z 1944 r. Przypomniał w nim zarówno bohaterską śmierć Poety 4 sierpnia 1944 r. w obronie wiary, ojczyzny, honoru i godności, jak też czerpanie przez Polaków coraz to nowych sił z ufności w moc Bożą, a zwłaszcza Matki Bożej, która w naszej tradycji występuje jako Królowa, Opiekunka narodu, Patronka walczących i umierających. Podkreślił również, że żołnierze AK pochodzili przeważnie z rodzin katolickich, do walki szli pobłogosławieni przez rodziców w imię Boże i otrzymywali od nich medalik lub ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej jako swojej Hetmanki, co tłumaczy rozpowszechniony kult Matki Bożej w Polsce. Stwierdza, że prośby zanoszone do Niej niweczyły strach oraz dodawały odwagi walczącym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Człowiek bez pomocy Boga jest zagubiony, strwożony, bezradny
i powinien w pokorze ducha czcić i błagać swego Boga,
bo Bóg to Życie i Prawda, i Droga
(Mieczysław Łojek).

Krzysztof Kamil Baczyński jako poeta religijny

W tych rozważaniach także została uświadomiona cecha religijności Poety, który akcentował z wielkim naciskiem kryzys zaufania do wiedzy i nauki przyrodniczo-matematycznej, zastanawiał się nad problemem świętości, uznał, że drogą do niej jest chrześcijańska pokora i cierpliwość i apelował o uduchowienie ciała. W utworach kreował motyw Boga, Chrystusa, aniołów, wątki biblijne lub zaczerpnięte z tradycji chrześcijańskiej. Ufał w moc Bożą, a zwłaszcza w opiekę Matki Bożej, o czym świadczą jego utwory o tematyce maryjnej.

Matka Boża jako opiekunka ludzi żyjących w trudnych okupacyjnych dniach

Reklama

W znakomitym wierszu pt. Do Matki Bożej (napisanym w sierpniu 1943 r.) Poeta wypowiedział skargę na rzeczywistość okupacyjną, będącą światem bez Boga: ciężkim, dokuczliwym, niemiłosiernym, przerażającym, okrutnym, nie prowadzącym do wiekuistej szczęśliwości, a na ziemi powodującym ucisk, przemoc, gehennę. Wobec takiej rzeczywistości Baczyński zwrócił się do Maryi z błagalną prośbą o pomoc, nie wpadł w rozpacz, a szukał ratunku i znalazł ostoję w Maryi. Ufał mocno, że Matka Boża pomoże udźwignąć ciężar okupacyjnych dni, co wypowiedział przy pomocy nowatorskich porównań, metonimii, metafor i innych zabiegów twórczych (zastosowanych także w drugim analizowanym utworze w sposób oryginalny, demiurgiczny). W tym wierszu Baczyński przedstawił Maryję jako Matkę posiadającą Boskie atrybuty: niezawodność, troskliwość, zwycięskość. Wynika z tego konstatacja, że zwycięski będzie i naród Jej ufający.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maryja opiekunką walczących orężem i miłością

W drugim wierszu maryjnym Baczyńskiego pt. Modlitwa do Bogarodzicy (napisanym 21 marca 1944 r.) podmiot liryczny zwraca się bezpośrednio do Bogarodzicy, przypominając Jej, kim była i kim musi pozostać. Traktuje Ją jako bliską, od dawna dobrze znajomą, niezawodną Wspomożycielkę, serdeczną Matkę, Wszechmocną Panią. W tym utworze Poeta również wyraził głęboką wiarę w Jej cudowną moc. Prosił, by dopomogła zmienić się tak, żeby nienawiść i zemstę zastąpić braterską miłością, która przebacza, przemienia, buduje i jednoczy. Poeta wyraził przekonanie, że sam człowiek nie opanuje w sobie negatywnych reakcji i będzie brał odwet, ale przy pomocy Bogarodzicy jest w stanie zachować "usta czyste" nawet "pod toczącym się gromem". Koresponduje to z wcześniej wyrażonym przez Sienkiewicza ostrzeżeniem Polaków, aby nie przejmowali haniebnych metod wrogów, ale zwyciężali ich dobrem. To było gwarancją czci i chwały. Gloria victis! Poeta mądrze poucza czytelnika oraz zachęca go do wznoszenia się na wyżyny duchowe.

Chrześcijański cel wychowania

Tło literacko-historyczne, bogactwo interpretacyjne (liczne skojarzenia, dygresje, analiza środków artystycznych i kompozycji), dołączone świadectwo Jerzego Leszczyńskiego przesądzają o ważności tej publikacji, która - ukazując Baczyńskiego jako poetę ufającego Bogu - uczy, że człowiek w każdej epoce, czasie i sytuacji powinien i może podejmować trud zmierzający do osiągnięcia wiary, nadziei i miłości - trzech głównych cnót Boskich. Unaocznia, iż tylko człowiek wierzący może pokładać nadzieję w Bogu i w życiu wiecznym. Ważne jest, żeby wiarę zachować przez całe życie. Doświadczenie Poety oraz świadectwo Powstańca potwierdzają, że jest to możliwe. Publikacja uświadamia też, że człowiek może stać się i pozostać chrześcijaninem przez odwagę zawierzenia. Pouczenie i pedagogia Autora wiersza Modlitwa do Bogarodzicy umacnia wolę wiary u osób wychowujących oraz u ludzi edukowanych, sprzyjając w ten sposób rozwojowi wychowania religijnego, tak bardzo potrzebnego również we współczesnym świecie. ´

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Róża z Limy

wikipedia.org

Więcej ...

Prośmy Pana o radykalizm w miłości Boga i bliźniego

Thaut Images/Fotolia.com

Rozważania do Ewangelii Mt 22, 34-40.

Więcej ...

Ten nieznośny kontrast

2024-08-24 08:35
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Ciężko czasem połapać się na tym co jest aktualnie „dozwolone” w ocenie Platformy Obywatelskiej i jej koalicjantów. Gdy po utracie władzy w 2015 r. Grzegorz Schetyna ogłosił, że będą „totalną opozycją”, hasło to stało się nośne i zaczęło być stosowane do opisu stylu uprawiania polityki i kursu jaki obrała ówczesna opozycja. Po jakimś czasie był foch. PO i jej media wściekały się, że się mówi o „totalnej opozycji”, a nawet zarzucały prawicy, że to obraźliwe hasło przezeń wymyślone. Fakty były nieważne i nagranie, bo przecież te słowa Schetyna wypowiedział publicznie, stało się to hasło zakazane, a przynajmniej źle widziane. Dlaczego? Pewnie dlatego, że idealnie oddawało stan ducha obozu politycznego, który nad metorykę postawił emocje. Złe emocje dodajmy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 7.)

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 7.)

USA: nienaruszone ciało założycielki benedyktynek Maryi...

Kościół

USA: nienaruszone ciało założycielki benedyktynek Maryi...

Biskupi w Liście Pasterskim KEP na XIV Tydzień Wychowania...

Kościół

Biskupi w Liście Pasterskim KEP na XIV Tydzień Wychowania...

W niedzielę ulicami Warszawy przejdzie procesja...

Kościół

W niedzielę ulicami Warszawy przejdzie procesja...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Katarzyna Niewiadoma: dziękuję za zwycięstwo Panu Bogu,...

Wiara

Katarzyna Niewiadoma: dziękuję za zwycięstwo Panu Bogu,...

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej - rozważania

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej - rozważania

Aresztowana za cichą modlitwę pod kliniką aborcyjną...

Wiadomości

Aresztowana za cichą modlitwę pod kliniką aborcyjną...

Japonia: zmarła siostra Agnieszka, wizjonerka od objawień...

Kościół

Japonia: zmarła siostra Agnieszka, wizjonerka od objawień...