Reklama

Kard. Józef Glemp w Gidlach

Kilkanaście kilometrów od Radomska, nad rzeką Wartą, leży miejscowość Gidle, gdzie znajduje się maryjne sanktuarium licznie odwiedzane przez pielgrzymów z całej Polski, którego gospodarzami są Dominikanie. W niedzielę 17 sierpnia br. pod przewodnictwem Księdza Prymasa - Józefa Kardynała Glempa uroczyście obchodzono tam 80. rocznicę koronacji cudownej figurki Matki Bożej. Do tego święta Ojcowie Dominikanie i czciciele Najświętszej Maryi Panny przygotowywali się przez Triduum. Tematem poszczególnych dni było sanktuarium wczoraj, dziś i jutro.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia figurki i sanktuarium

Wiosną 1516 r. rolnik Jan Czeczek orał swoje pole w tym miejscu, gdzie dziś wznosi się klasztorny kościół. W pewnym momencie, gdy jego woły ciągnące sochę stanęły i upadły na kolana, zobaczył niezwykłą jasność bijącą z ziemi - „obrazek mały, głazowy Najświętszej Maryi Panny, wielkości na dłoń, na kamieniu wielkim, który był wydrążony na kształt kielicha” (Zagajowski, Skarb wielki, I, 1). Nie rozumiejąc cudownych znaków, ukrył figurkę w skrzyni z odzieżą. Dopiero kiedy on i jego rodzina utracili wzrok, a opiekująca się nimi kobieta poczuła cudowną woń i zauważyła światłość bijącą ze skrzyni oraz opowiedziała o wszystkim proboszczowi, rozpoczął się czas publicznej czci oddawanej Maryi w tym wizerunku. Dotknięta chorobą rodzina po przetarciu oczu wodą pozostałą po czyszczeniu figurki odzyskała wzrok. W 1615 r. właścicielka Gidel - Anna z Rosocic Dąbrowska na stróżów tego miejsca sprowadziła z Krakowa dominikanów, którzy już wtedy słynęli z nabożeństwa do Bogarodzicy. Koronacji figurki Matki Bożej dokonał 19 sierpnia 1923 r. bp Stanisław Zdzitowiecki. Do dziś zachował się zwyczaj obmywania raz w roku figurki w winie, które później przybywający tam wyjątkowo licznie z całej Polski pielgrzymi używają na znak swej wiary w moc Tej, którą nazywają Uzdrowieniem chorych.

Ciche zadanie Maryi

W homilii Ksiądz Prymas odsłonił przed licznie zgromadzonymi wiernymi tajemnicę Opatrzności Bożej, która zechciała posłać Maryję do Gidel: „Matka Chrystusa jest Służebnicą Pańską i ze swojej prostoty dokonuje tego, co jest zamiarem Boga. Kiedy ludzie myślą o sławie, o potędze, o wpływach, to Bóg jak gdyby uniża się, staje się cichy i niewidoczny, ale to On jest władcą, który w miłosierdziu swoim rządzi światem miłości i mądrości. On jest ustawicznie czuwający. I Matka Najświętsza, którą wybrał na Matkę swego Syna Najwyższy, jest w ciągłej służbie wszelkim zamiarom Pana Boga. Ona w cichości najlepiej Go rozumie”. W dalszej części rozważań Ksiądz Prymas ukazał tajemnicę obecności Maryi i Jej sposób bycia pośród ludzi: „Ona jest ciągle na usługach Kościoła, jest na usługach swojego Syna Jezusa Chrystusa. To jest ciche zadanie Maryi, które my wiarą i instynktem naszej pobożności potrafimy doskonale odczytać”.

Z Panią Gidelską - Patronką rolników i Uzdrowieniem Chorych - do Jezusa Chrystusa

Odpowiedzią na dar Opatrzności Bożej, która posłała Maryję do Gidel, były złożone na ołtarzu dary, symbolizujące miłość oraz pragnienie, by jako Matka pomagała ludziom osiągać zjednoczenie z Jej Synem. Bukiet kolorowych polnych kwiatów ukazywał piękno gidelskiej ziemi; krzyż zapewniał o łączności ludzkich cierpień z cierpieniami Chrystusa; róże wyrażały modlitwę różańcową, niemalże nieustannie odmawianą w tym sanktuarium; chleb był symbolem życia i troski o to życie; oraz hostia i wino dla sprawowania Najświętszej Ofiary, by stały się pokarmem na wieczność.
Ostatnim punktem uroczystości było odczytanie aktu zawierzenia Matce Bożej Gidelskiej - Uzdrowieniu chorych i Patronce rolników: „Maryjo, minione lata były znaczone wielorakimi interwencjami w ludzkie sprawy i kłopoty (...). Pragniemy zawierzyć tę ziemię, jej mieszkańców i pielgrzymów (...). Ulecz serca, sumienia, wszystkie choroby, które utrudniają życie w wierze i przyjaźni z Jezusem Chrystusem. Bądź światłem nadziei dla ludzi trudnej pracy, którzy troszczą się o chleb codzienny dla rodzin. Niech świadomość tego, że Ty jesteś z nami i czuwasz nad naszymi drogami życia, uwolni nas od lęków i doda odwagi, by zło dobrem zwyciężać, a na Słowie Twojego Syna budować przyszłość naszą własną i całego narodu”.
Za obecność i włożony trud w uświetnienie tej uroczystości złożono podziękowania Prymasowi Polski - Józefowi Kardynałowi Glempowi, Ojcu Prowincjałowi Maciejowi Ziębie OP, prezbiterom i klerykom diecezjalnym, ojcom i braciom zakonnym, siostrom dominikankom ze Świętej Anny, władzom miasta i gminy, służbie zdrowia oraz życzliwym parafianom i pielgrzymom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...