Reklama

Niedziela Przemyska

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

Pątnicy u kresu pielgrzymki

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

W tym roku pątnicy wyruszyli na pielgrzymi szlak już po raz dziesiąty. O poranku 11 września pielgrzymi zgromadzili się w kościele parafialnym w Pruchniku – miejscu gdzie urodził się

Reklama

Bł. Bronisław Markiewicz. Ks. Proboszcz Piotr Kandefer powitał zgromadzonych pielgrzymów i udzielił okolicznościowego błogosławieństwa z posłaniem na drogę. Nad organizacją pielgrzymki czuwali już tradycyjnie jej kierownicy: Ks. Mariusz Marciniec CSMA i s. Agnieszka Zych CSSMA. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 130 osób, w tym 7 kapłanów, 2 kleryków i 22 siostry michalitki.

W dziękczynny charakter pielgrzymki wpisały się Jubileusze obchodzone przez Księży Michalitów: 100 lecie zatwierdzenia Zgromadzenia oraz 50 lat pobytu i pracy apostolskiej

w parafiach w Tuligłowach i Jasieniu. Czas pielgrzymowania przypadł również w szczególnym momencie dla naszej Ojczyzny i Kościoła, mianowicie dzień przed beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Postacie przyszłych błogosławionych przybliżył pątnikom w swojej konferencji ks. Krzysztof Poświata - michalita. Słowa Kard. Stefana Wyszyńskiego wybrzmiały także w trakcie rozważań nabożeństwa Drogi Krzyżowej i rozważań różańcowych. Opiekę duchową w trakcie pielgrzymowania sprawował ks. Kazimierz Szydło CSMA, który wygłosił do pielgrzymów dwie konferencje o sakramencie pokuty i Eucharystii.

Reklama

Pielgrzymi pokonywali drogę z radosnym śpiewem przeplatanym modlitwą i skupieniem. Dawali przy tym świadectwo ogromnej radości i wiary. Ogromnie cieszyło to, że w pielgrzymce wzięło udział wielu młodych ludzi. Pielgrzymi dotarli do celu późnym popołudniem, z radością i entuzjazmem witali i pozdrawiali mieszkańców Przemyśla. Przed Katedrą w Przemyślu odbyła się modlitwa za Ojczyznę pod pomnikiem Anioła Stróża Polski, a delegacja pielgrzymów złożyła kwiaty i znicze. Następnie w katedrze odbyła się uroczysta Eucharystia dziękczynna pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Jamrozka. W homilii Ksiądz biskup nawiązując do pielgrzymowania i podjętego trudu podkreślał, że droga jest okazją do powiedzenia kim jest dla mnie Jezus Chrystus. Mówił że, przyjmując Chrystusa za Pana zgadzamy się na to, żeby z Nim dźwigać Krzyż. Nawiązywał też do osoby bł. Bronisława i jego nieugiętej postawy, powściągliwości i pracy. Zwracał uwagę, że zaparcie się siebie to zrezygnowanie z własnych planów na rzecz tego co zaplanował Bóg, a powściągliwość jest rezygnacją z tego co dla nas wygodne. Na zakończenie Eucharystii młodzi pielgrzymi odczytali Apel Młodych, w którym wybrzmiały słowa Ks. Prymasa Wyszyńskiego skierowane do młodzieży: „Musicie mieć w sobie coś z orłów, serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko (...) Stać Was na wiele. Wysoka jest godność człowieka. Człowiek przerasta wszystko prócz Boga: stawiamy Wam duże wymagania"

Niech Bóg będzie uwielbiony za dar X Jubileuszowej Pielgrzymki, niech będzie uwielbiony w sercach wszystkich pielgrzymów na przestrzeni tych 10 lat, w sercach ludzi spotykanych na szlaku, w każdym trudzie, zmęczeniu, ale i ogromnej radości ze świadczenia o Jezusie. Jemu Chwała za wszystkie łaski tego czasu, które stały się udziałem każdego pielgrzyma.

2021-09-16 11:55

Wybrane dla Ciebie

Czas nieotartych łez… Msza św. z modlitwą o uzdrowienie

2021-10-27 23:48
O. Teodor Knapczyk błogosławi wiernych Najświętszym Sakramentem w Pogórzu

Monika Jaworska

O. Teodor Knapczyk błogosławi wiernych Najświętszym Sakramentem w Pogórzu

– Tylko ci, którzy są zdolni do miłości, odczuwają smutek. Smutek jest drugą stroną miłości. Nie wstydźmy się go, on daje wspaniałe świadectwo naszemu człowieczeństwu – powiedział o. Teodor Knapczyk OFM z Krakowa w środę 27 października podczas Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie.

Więcej ...

Święci Apostołowie Szymon i Juda Tadeusz

Więcej ...

Watykan: ustawodawcy katoliccy muszą sprzeciwiać się prawom sprzecznym z nauczaniem katolickim

2021-10-28 17:31

Karol Porwich/Niedziela

Na obowiązek wyrażenia sprzeciwu przez ustawodawców katolickich wobec projektów ustaw sprzecznych z nauczaniem Kościoła wskazała po raz kolejny Kongregacja Nauki Wiary. Odpowiedziała ona listownie na prośbę włoskiego stowarzyszenia obrońców życia, Pro Vita & Famiglia, by wyjaśniła, w jaki sposób politycy katoliccy powinni reagować na ustawodawstwo sprzeczne z nauką katolicką, a w szczególności promujące ideologię gender. Chodziło szczególnie o projekt proponowany przez deputowanego Alessandro Zana, by uznać za przestępstwo akty „dyskryminacji lub przemocy” ze względu na płeć, orientację seksualną i deklarowaną płeć kulturową (gender). Została ona odrzucona 27 października przez włoski senat stosunkiem głosów 154 do 131.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przez Halloween do opętania? - sprawdź, co mówi...

Wiara

Przez Halloween do opętania? - sprawdź, co mówi...

Czy Całun Turyński to naprawdę płótno, w które...

Wiara

Czy Całun Turyński to naprawdę płótno, w które...

Kiedy biskup Jan był Jasiem - 1. rocznica śmierci bp....

Kościół

Kiedy biskup Jan był Jasiem - 1. rocznica śmierci bp....

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w...

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w...

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

Wiara

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

Popiełuszko, Wojtyła i Wyszyński: trzej bohaterowie w...

Polska

Popiełuszko, Wojtyła i Wyszyński: trzej bohaterowie w...

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

Wiara

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

Dwa miliony Polaków codziennie odmawia różaniec

Wiara

Dwa miliony Polaków codziennie odmawia różaniec