Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Niedziela Ogólnopolska 47/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1999 r. zamieściłem w Niedzieli Balladę o Jurku Bitschanie. Wieczorem 20 listopada 1918 r. we Lwowie syn komendantki Ochotniczej Legii Kobiet - 14-letni harcerz Jurek Bitschan wymknął się z domu. Zostawił list: „Kochany Tatusiu, idę dzisiaj zameldować się do wojska. Chcę okazać, że znajdę na tyle siły, by móc służyć i wytrzymać. Obowiązkiem też moim jest iść, gdy mam dość sił, a wojska braknie ciągle dla oswobodzenia Lwowa. Z nauk zrobiłem już tyle, ile trzeba było. Jerzy”. 1421 obrońców Lwowa nie miało 18 lat. Stanowili jedną czwartą polskiej siły zbrojnej Miasta Zawsze Wiernego. Kilka godzin po opuszczeniu domu Jurek Bitschan poległ przeszyty ukraińskimi kulami podczas walk na Cmentarzu Łyczakowskim. 21 listopada do Lwowa dotarła odsiecz. Ukraińców odparto, ale walki trwały. A potem przyszedł dzień Zadwórza - Polskich Termopil - 17 sierpnia 1920 r. Lwowskie Orlęta ofiarą swej krwi zagrodziły drogę na Lwów hordom bolszewickim.
Dzisiaj - pieśń poświęcona obrońcom Miasta Zawsze Wiernego: Hymn na cześć Lwowa. Muzykę Hymnu napisał urodzony we Lwowie krakowianin Bolesław Wallek-Walewski, kompozytor, pedagog, twórca m.in. opery Pomsta Jontkowa, stanowiącej dalszy ciąg Halki Stanisława Moniuszki. Autor słów - Henryk Zbierzchowski, lwowiak, ostatni poeta-cygan, romantyk zakochany we Lwowie „do utraty tchu”, odznaczony jego nagrodą literacką i wawrzynem Polskiej Akademii Literatury. Zamieściłem w Niedzieli jego Piosnkę o naszym Lwowie, napisaną w 1914 r. do melodii znanej w całej Europie piosenki o Wiedniu.
Hymn na cześć Lwowa otrzymałem od żyjącego w Tarnowie lwowiaka Kazimierza Wesołowskiego, kompozytora, dyrygenta, twórcy parafialnego zespołu śpiewaczego i muzycznego „Gloria” przy tarnowskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Serdecznie dziękuję, Panie Kazimierzu! Świętujący niedawno 10-lecie istnienia zespół, którego działalnością podstawową jest śpiew liturgiczny, włącza się do uroczystości, rocznic, spotkań krzewiących patriotyzm, miłość do Kresów i pamięć o nich. Jego członkowie należą do Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Niedawno swój koncert „Gloria” dedykowała bł. arcybiskupowi Lwowa Józefowi Bilczewskiemu w 80. rocznicę jego śmierci. W 1994 r. zespół nagrał kasetę Śliczna Gwiazda Miasta Lwowa, Maryja. Nagrał także dla radia wiele pieśni lwowskich i kresowych. Wraz z red. Piotrem Pawliną Kazimierz Wesołowski zrealizował prawie sto audycji w Radiu Plus. Na ich podstawie powstały dwa tomy książki pt. Ta joj, ta Jóźku. Występy „Glorii”, podobnie jak niegdyś „Wesołej Lwowskiej Fali”, przyjmowane są przez rodaków z radością i wzruszeniem. Na 25-lecie Pontyfikatu Papieża Polaka - Jana Pawła II zespół przygotował specjalny koncert. Na Boże Narodzenie „Gloria” przygotowuje koncert pt. Na kolędową i lwowską nutę.
I jeszcze fragment eseju Bolesława Opałki, też lwowiaka - Henryk Grzymała Zbierzchowski. Poeta-literat miasta Lwowa: „Po wkroczeniu Niemców do Lwowa Henryk Zbierzchowski musiał ukrywać się. Niemcy poszukiwali go za wiersz, w którym napisał, że kiedy wkroczą do Polski - Brda krwią ich spłynie. Wyjechał do Krynicy (gdzie miał willę «Nemo» zakupioną za nagrodę uzyskaną od miasta Lwowa - A. M.) i tam się ukrył, a w 1942 r. zmarł. Niedługo przed śmiercią był pogodny, mówił do swej bratanicy, że przeżył życie wspaniale, miał sławę, cudownych przyjaciół, podróżował po świecie i może umierać. Odchodził zapewne z takim obrazem w oczach, jaki zawarł w ostatniej strofie swego wiersza Kocham cię, Lwowie:
I jeśli kiedyś na gwiazd pójdę połów
I zamknie moje znużone powieki
Śmierć swoją dłonią, tak zimną jak ołów -
Jeszcze zobaczę, jak obraz daleki
Te białe wieże Twych dumnych kościołów,
Jak się z oparów wynurzają rzeki,
I jak się pławią w wieczornej godzinie
W bladym, przeczystym niebios seledynie...
Kocham Cię, Lwowie!!!”.
Krynicki grób Henryka Zbierzchowskiego znajduje się na Starym Cmentarzu w pierwszej alejce na lewo. Został odnaleziony i odbudowany staraniem Lwowiaków żyjących w Krynicy i Nowym Sączu.
W Częstochowie stanie Pomnik Orląt Lwowskich. Dokonujmy wpłat na konto PKO BP I Oddział Częstochowa 10201651-366050-270-1 - na Pomnik Orląt Lwowskich w Częstochowie.

Hymn na cześć Lwowa

Słowa: Henryk Zbierzchowski (1881-1942)
Muzyka: Bolesław Wallek-Walewski (1885-1944)

Gdy ranka złoty róż swe blaski śle na łów,
W zielonym wieńcu wzgórz jak wizja błyszczy Lwów.
W tym mieście mieszka lud, co wiernym jest po zgon.
To Orląt naszych gród, to jest na trwogę dzwon.

Gdy wróg ze wschodnich twierdz u Polski stanął wrót,
Dzwonieniem wszystkich serc obrony wskrzesił cud.
I gdy ze szczytów drzew listopad liście strząsł,
Swych dzieci oddał krew, ze śmiercią poszedł w pląs.

Lwie serce ma nasz Lwów, jak przed wiekami miał,
Obrońców stanął huf i Bóg zwycięstwo dał.
Na Kresach trzymasz straż przez wieków prawie sześć!
Cześć Ci, o Lwowie nasz, obrońcom Twoim cześć!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Żyd zafascynowany Całunem - zmarł Barrie Schwortz, wybitny znawca Całunu Turyńskiego

2024-06-28 22:23

Włodzimierz Rędzioch

21 czerwca w wieku 77 lat zmarł Barrie Schwortz, amerykański Żyd o polskich korzeniach, fotograf a jednocześnie wybitny specjalista od Całunu Turyńskiego. Wyniki jego badań nad Całunem, jak również sporo zdjęć Schwortza możemy znaleźć z książce „Świadkowie Tajemnicy” opublikowanej przez wydawnictwo Rosikon Press.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024