Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do alumnów WSD: Oparciem dla spełnionej nadziei jest Osoba Zbawiciela.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Oparciem dla spełnionej nadziei i motywów życia nie mogą być media społecznościowe, czy uznanie religii w pozycji instytucji charytatywnej, lecz Osoba Zbawiciela, Jezusa Chrystusa – powiedział w homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Przewodniczył on 1 października Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana z okazji inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Indeksy uczelni odebrało w tym roku 6 nowych alumnów oraz 2 barci Oratorian św. Filipa Neri.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. koncelebrowali m.in. bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej, ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. W inauguracji wzięli udział przedstawiciele uczelni wyższych, m. in. Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, Akademii Katolickiej w Warszawie, Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie, Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W homilii abp Depo podkreślił, że „stoimy na progu daru i zmagania”. – Pan Bóg nigdy nie zatrzymuje swojej ręki w obdarowaniu miłością i odpowiedzialnością za każdego bez wyjątku człowieka. Trzeba nam wielkiego wysiłku ducha i modlitwy, żeby znów nasze domy seminaryjne tętniły życiem, ale jednocześnie wzrostem w łasce powołania i wierności do końca w kapłańskiej służbie – powiedział abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Inauguracja roku akademickiego w WSD

Komentując czytania mszalne arcybiskup wskazał, że „Baruch przyznaje ze wstydem, że królowie, zwierzchnicy, kapłani, prorocy i przodkowie zgrzeszyli. W tej publicznej spowiedzi wylicza następujące grzechy: niewiarę, nieposłuszeństwo, łamanie Prawa Bożego, niewierność, niedbałość, samowole i promocję zła”.

– Słuszną konsekwencją takiego postępowania jest sprawiedliwa kara i nieszczęścia. Baruch wzywa do przyznania się do grzechów i do nawrócenia – komentował arcybiskup.

– Czy coś się zmienia w życiu ludzi, nawet w życiu ludzi wybranych i posłanych? – pytał abp Depo i dodał: „Chyba tylko intensywność, która jest znana tylko samemu Bogu poprzez sumienia i serca”.

– Jezus w Ewangelii wymienia imiennie trzy miasta, Korozain, Betsaidę i Kafarnaum, które słysząc Jego naukę i widząc Jego cuda nie nawróciły się ze złej drogi. Jezus przestrzega nas wszystkich, abyśmy nie sprzeciwiali się łasce prawdy Bożej, bo wtedy przyjdzie lawina zła, której nie sposób pokonać – kontynuował arcybiskup.

Reklama

Za papieżem Benedyktem XVI metropolita częstochowski zaapelował: „Pozwólmy się dotknąć przez ogień Ducha Świętego, a zrozumiemy, że ból jaki nam to sprawi jest niezbędny dla naszego przemienienia. Potrzebujemy ognia Ducha Świętego ponieważ Chrystusowa miłość nas zbawia. Tylko ona nas odkupuje”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Ufna modlitwa do Ducha Świętego, niezależnie od lat naszej służby kapłańskiej, czy lat we wspólnocie seminaryjnej, czy nawet początków drogi studiów i formacji, ta modlitwa jest koniecznością, a nie dodatkiem, z którego można rezygnować i przywoływać tylko do czasu do czasu – zaznaczył arcybiskup.

Odnosząc się do współczesności abp Depo przypomniał analizę, której dokonał kard. Gerhard Ludwik Müller: „Zamiast zielonoświątkowej odnowy Kościoła przyszło pomieszanie pojęć i języków na wzór wieży Babel. Ten kryzys pojęć i cywilizacji chrześcijańskiej przyszedł na własne życzenie. Zniknęło poczucie tajemnicy. A szyderstwo i wyśmiewanie wiary w Boga okazały się być wyjątkowo skuteczną bronią. Znakami nadziei są kapłani i świeccy, którzy wiarę przyjmują jako dar i zarazem brzemię drogi pójścia za Nim” – cytował abp Depo.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Po liturgii w auli seminaryjnej im. Jana Pawła II odbyła się dalsza część inauguracji nowego roku akademickiego. Podczas immatrykulacji nowi alumni odebrali z rąk abp. Wacława Depo i bp. Grzegorza Kaszaka indeksy.

W swoim przemówieniu ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium cytując m.in. Benedykta XVI zauważył, że „w kontekście sekularyzacji kapłani i kapłaństwo są traktowani jako element obcy”. – W czasach współczesnych są jeszcze rozpowszechnione tu i ówdzie niektóre niejasne czy też całkowicie błędne koncepcje tożsamości kapłańskiej – podkreślił i przypomniał, że „propaguje się koncepcję kapłaństwa jedynie funkcjonalnego, kapłaństwa czysto horyzontalnego, ideę kapłana rozumianego jako delegata wspólnoty wiernych dla zagwarantowania jej organizacji i wypełniania jakiejś misji o charakterze czasowym, wizję indywidualistyczną kapłaństwa bez jakiegokolwiek odniesienia eklezjologicznego i nie mającego wpływu na problemy codziennego życia”.

Reklama

– W środowiskach kościelnych często zapomina się, iż kapłaństwo wspólne wiernych różni się od kapłaństwa służebnego nie tylko stopniem, ale również istotą. Przyszli kapłani powinni być tak formowani, aby nie popadli w „klerykalizm” ani nie ulegali pokusie opierania własnego życia na poszukiwaniu ludzkiego poparcia – kontynuował ks. Selejdak i wskazał, odwołując się do nauczania Kościoła, na konieczność integralnej formacji kapłańskiej.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Również ks. prof. Jan Dziedzic, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie przypomniał słowa św. Jadwigi, królowej, że „nauka i cnota są najpełniejszym bogactwem”. Podkreślił, że w naszych czasach również ważne jest studiowanie teologii. – Ona pokazuje kim człowiek jest, kim może się stać, skąd pochodzi i dokąd zmierza. Teologia nadaje kierunek życiu – podkreślił ks. prof. Jan Dziedzic i zacytował Benedykta XVI, który powiedział: „Kto powiedział o Bogu i o człowieku powiedział wszystko”

Natomiast o. Marek Kotyński, prorektor i profesor Akademii Katolickiej w Warszawie wskazał, że dzisiaj tożsamość jest w najwyższej cenie. – Teologia, która stoi na straży godności człowieka jest cenna i potrzebna – dodał.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Włodzimierz Dłubacz (KUL-Lublin) nt. „Nowy ateizm i jego antychrześcijański charakter”. Podkreślił, że „ateizm jawi się jako wynik błędu poznawczego”. – Paradoksalnie w kulturze europejskiej pierwszy pojawił się teizm. Źródłem pojęcia Boga jest doświadczenie religijne – podkreślił prelegent i przypomniał, że fundamenty ateizmu to: materializm, naturalizm i ewolucjonizm.

Reklama

– Pierwszym w dziejach krytykiem ateizmu był Platon. Uważał, że jego przyczyną są ignorancja, która przybiera postać najwyższej wiedzy i błąd w rozumowaniu – kontynuował.

Prelegent wskazał, że w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z ideologią i ofensywą nowego ateizmu, którego głównymi przedstawicielami są: Richard Dawkins, Daniel Dennett, Sam Harris i Christopher Hitchens. – Za biblię nowego ateizmu uważana jest książka Dawkinsa „Bóg urojony”. Zdaniem przedstawicieli nowego ateizmu religia jest przyczyną wszelkiego nieszczęścia w świecie. Nowy ateizm łączy się z radykalizmem, Nową Lewicą oraz z postawą nietolerancji i wrogości wobec religii – mówił prof. Dłubacz.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Przedstawiciele nowego ateizmu promują go jako postawę godną człowieka nowoczesnego, domagają się zniesienia moralnego autorytetu religii, zmiany języka, pojęć. Głoszą alternatywną obrzędowość. Przestrzenią dla nowego ateizmu jest kultura masowa – podkreślił prelegent.

Podczas inauguracji dr Wanda Terlecka i dr Barbara Zięblińska otrzymały „Medale Świętej Rodziny - Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej” za wieloletnią dydaktyczną pracę w seminarium.

Bp Grzegorz Kaszak życzył alumnom mądrości i zapału w zgłębianiu wiedzy i pobożności, a wykładowcom, by umieli wskazać na to co jest istotą w przekazie wiary.

Bp Teodor Kubina, pierwszy biskup diecezji częstochowskiej utworzył seminarium duchowne w Krakowie, przyłączając je do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z woli bp. Stefana Bareły, trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej rozpoczęto w 1983 r. budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

W 1991 r. seminarium przeniosło swoją siedzibę do Częstochowy. Nowy gmach został uroczyście poświęcony przez Jana Pawła II w dniu 15 sierpnia 1991 r. 7 czerwca 1996 r. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak uroczyście poświęcił kościół seminaryjny pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Od października 2013 r. w Częstochowie kształcą się także przyszli księża diecezji sosnowieckiej.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2021-10-01 16:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zdalne rekolekcje powołaniowe

WSD w Częstochowie/Facebook

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie zaprasza w dniach 15-17 stycznia na jedyne w swoim rodzaju rekolekcje powołaniowe w formie... zdalnej.

Więcej ...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Więcej ...

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Roman Kneblewski

Kościół

Zmarł ks. Roman Kneblewski

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

Wiara

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...