Reklama

Błogosławiona fala nawiedzenia

Niedziela rzeszowska 33/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczyste pożegnanie Cudownego Obrazu Matki Bożej przez dekanat sokołowski nastąpiło w Stobiernej w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Licznie zgromadzili się parafianie i serdecznie wzruszeni towarzyszyli Cudownej Ikonie zamykanej w przewoźnej kaplicy udającej się do Jasionki w dekanacie głogowskim, której rozgłos w świecie przynosi międzynarodowe lotnisko łączące Rzeszów z resztą świata, z nowoczesnym terminalem, z tablicą upamiętniającą lądowanie Ojca Świętego Jana Pawła II w 1991 r. Drogą do Jasionki oznaczono barwnymi flagami, transparentami i bramami. Uroczystej Eucharystii w świątyni pw. św. Stanisława Kostki przewodził bp Edward Białogłowski.

"Poddajemy się fali nawiedzenia" - już po raz drugi czerpiemy motyw tytułu relacji z homilii wygłoszonej przez ks. dr. Wiesława Szurka w czasie powitania Jasnogórskiego Obrazu w sanktuarium Matki Bożej Przemienienia Pańskiego w Cmolasie.

To dobrze, że poddając się fali nawiedzenia stroimy drogi i domy, że wyciągamy dawne stroje, kompletujemy mundury, wzbogacamy szaty liturgiczne, by podnieść urok wspólnotowej modlitwy, dodać jej piękna pozwalającego wznieść się ponad szarą rzeczywistość, ale to nie jest spełnieniem zadania chwili. Modlitwa oczu - kontemplacja Oblicza Maryi w Jasnogórskim Wizerunku i przeniesienie owoców tej kontemplacji na nasze życie chrześcijańskie - to konieczne dopełnienie.

4 lipca powitała Matkę Bożą Nowa Wieś Zaczerska, parafia pw. Dobrego Pasterza. W ołtarzu świątyni wybudowanej w 1990 r. umieszczono relikwie św. Biskupa Stanisława i św. Jana Bosko. Nawiedzenie dla tej parafii stało się czasem mobilizacji do wzbogacenia świątyni i chwilą wspólnego czuwania różnych kiedyś historycznie miejscowości.

5 lipca Matka Boża powitana została w Wysokiej Głogowskiej. Jest to parafia erygowana w 1928 r. Wcześniej mieszkańcy wędrowali do kościoła w Zaczerniu. W 1912 r. podjęto inicjatywę budowy małego kościółka. Mieszkańcy wędrowali po sąsiednich miejscowościach z przedstawieniem Żywot św. Genowefy i w ten sposób zbierali pieniądze. Dopiero w 1933 r. wybudowano tę świątynię pw. Matki Bożej Różańcowej. Dobudowano później okazałą wieżę i dzwonnicę, a konsekracji dokonano dopiero w 1969 r. Tron dla Matki Bożej urządzono w ołtarzu polowym.

6 lipca Matka Boża powitana została w Głogowie Małopolskim. Jest to małe miasteczko założone przez Krzysztofa Głowę - sekretarza króla Zygmunta Augusta (kiedyś Głowów). Parafia pw. Świętej Trójcy erygowana została w 1581 r. Obecna świątynia w stylu neoklasycznym została wybudowana pod koniec XIX w. Eucharystii powitalnej przewodził bp Edward Białogłowski w licznej asyście. W modlitewnym zgromadzeniu uczestniczyli kapłani rodacy, siostry zakonne i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

7 lipca powitano Matkę Bożą w Budach Głogowskich. Kiedyś mieszkańcy tej miejscowości uczęszczali do kościołów w Widełce, Głogowie i Mrowli. Biskup przemyski Franciszek Barda wydał zgodę na budowę świątyni, wyznaczył kapłana i erygował parafię w 1948 r. Rozpoczęło się wtedy życie parafialne skupione wokół starej kaplicy i zamienionej na plebanię części dworskiej gorzelni. Teraz w nowej świątyni pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny wierni gościli swoją Świętą Matkę i Polską Królową.

8 lipca przybyła Matka Boża do Rogoźnicy. Jest to kościół rektoralny pw. św. Maksymiliana Kolbego. Kiedyś mieszkańcy należeli do parafii Świlcza, potem Rudnej Wielkiej. Teraz mają własną świątynię o nowoczesnej architekturze i w niej powitali Matkę Bożą, a Eucharystii przewodził bp Kazimierz Górny.

W Mrowli powitano Matkę Bożą 9 lipca. Jest to duża, niegdyś wieś królewska. Kościół pw. św. Łukasza Ewangelisty wybudowany został pod koniec XIX w. Jest bogato wyposażony w dzieła sztuki sakralnej. Ceremonii nawiedzenia przewodził bp Edward Białogłowski, który w tym dniu bierzmował 100 dziewcząt i chłopców. Niezwykle bogato zaprezentowały się działające w parafii stowarzyszenia i ruchy.

10 lipca Matka Boża przybyła do Rudnej Wielkiej. Pierwszym kościołem parafialnym stała się drewniana kaplica Sióstr Służebniczek Starowiejskich. Miejscem nawiedzenia była świątynia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, wybudowana w latach 30. Z tej świątyni odprowadzona w barwnym orszaku udała się Matka Boża na ostatnie spotkanie w dekanacie głogowskim do Zaczernia.

Jest to parafia o bogatej historii erygowana w 1439 r., ale już w XIII w. był tu kościółek, do którego przychodzili mieszkańcy okolicznych lasów (dzisiejsza Wysoka, Jasionka, Głogów). Obecna świątynia wybudowana na początku XIX w. nosi imię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przed 40 laty w 1962 r. młodzież zaczerska reprezentowała diecezję przemyską na Jasnej Górze podczas obchodów milenijnych. 11 lipca br. w 40-lecie tej uroczystości Matka Boża przybyła do Zaczernia i tu jej mieszkańcy mogli adorować Matkę Bożą we własnej świątyni.

Pośród przybranych flagami, wieńcami i lampionami dróg odeszła Matka Boża do Miłocina i kolejnego dekanatu. Obyśmy poddani radosnej fali nawiedzenia, uczestnicząc w uroczystych ceremoniach, pozwolili jej płynąć także przez nasze umysły i serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 9, 30-37.

Więcej ...

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29
Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

Katarzyna Dybeł

Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem - wspomina Katarzyna Dybeł.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...