Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ziemia Święta

Biskupi Kościoła powszechnego solidarni z chrześcijanami

Biskupi z 11 krajów - przedstawiciele Stolicy Apostolskiej, Episkopatów m.in. USA i krajów Unii Europejskiej - wzięli udział w 4. Międzynarodowym Sympozjum Biskupów w Jerozolimie i Betlejem pt. Kościół powszechny solidarny z Kościołem w Ziemi Świętej, zorganizowanym pod patronatem łacińskiego patriarchy Jerozolimy - abp. Michela Sabbaha i Komisji „Iustitia et Pax”. Głównymi tematami obrad były: społeczna sytuacja Palestyńczyków w warunkach ich zbrojnego konfliktu z Izraelem, wpływ obecnego kryzysu na Bliskim Wschodzie na działalność Uniwersytetu w Betlejem oraz posługiwanie Kościoła ludziom najbardziej potrzebującym w regionie.
Podczas konferencji abp Sabbah zaapelował o zachowanie chrześcijańskiego charakteru Ziemi Świętej. Stwierdził też, że bez poparcia chrześcijańskiej wspólnoty międzynarodowej region zostanie zdominowany przez „polityczne aspekty konfliktu”. Jednocześnie patriarcha wyraził ubolewanie z powodu coraz większych ograniczeń nakładanych na Kościoły chrześcijańskie na Bliskim Wschodzie. Nuncjusz apostolski w Ziemi Świętej - abp Pietro Sambi po raz kolejny skrytykował mur budowany przez Izrael na granicy z Autonomią Palestyńską. Przypomniał słowa Jana Pawła II, że Ziemi Świętej potrzebne są mosty, a nie mury.

Indie

Katolicy ofiarami przemocy

Katolicy w Indiach są ofiarami fałszywej antykościelnej propagandy, a coraz częściej też ofiarami przemocy. Zaniepokojenie z tego powodu wyraziła Konferencja Biskupów Indii. Biskupi są zaszokowani próbami zamykania przez rząd instytucji prowadzonych przez Kościół. Tym bardziej że chodzi głównie o placówki dobroczynne. Biskupi zaapelowali do katolickich deputowanych o podjęcie dyskusji na temat prześladowania chrześcijan na forum indyjskiego parlamentu. Zwrócili się też do premiera Indii Atala Behari Vajpayee o podjęcie konkretnych kroków celem zapobieżenia kolejnym aktom przemocy wymierzonym przeciwko chrześcijanom. Wśród coraz częściej szerzących się form nietolerancji religijnej biskupi wymienili: niszczenie miejsc kultu, pobicia i obrzucenia kamieniami chrześcijan, próby ich zastraszania oraz oficjalne deklarowanie przez władze woli zamknięcia wielu kościelnych instytucji charytatywnych.

Bhutan

Chrześcijaństwo zakazane

Chrześcijaństwo w Bhutanie jest praktycznie zakazane. Zdaniem bp. Stephena Lepchy z indyjskiej diecezji Darjeeling, w skład której wchodzi to azjatyckie królestwo, leżące między Indiami a Chinami, wyznawanie chrześcijaństwa wywołuje tam surowe represje. „Pod groźbą ciężkich kar więzienia zabronione jest publiczne odprawianie nabożeństw i stosowanie innych praktyk religijnych” - powiedział bp Lepcha w rozmowie z azjatycką agencją katolicką UCA News. „Jeszcze przed kilkoma laty chrześcijanie z zagranicy mogli oficjalnie wyznawać swoją wiarę. Od 2000 r. jest to surowo zakazane. Pochodzący z zagranicy, głównie z Indii, księża nie otrzymują pozwoleń na wjazd do kraju” - dodał biskup.
Królestwo Bhutanu nie ma konstytucji ani ustaw gwarantujących wolność religijną. Religią państwową jest tam buddyzm w postaci lamaizmu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Myanmar

Proces beatyfikacyjny pierwszego rodzimego katolika

Kościół katolicki w Myanmarze (dawna Birma) prowadzi proces beatyfikacyjny miejscowego katechisty Izydora, który wraz z włoskim misjonarzem o. Mario Vergarą został zastrzelony w maju 1950 r. w czasie prowadzenia działalności ewangelizacyjnej na terenie diecezji Loikaw, położonej ok. 350 km na północny wschód od Rangunu.
Jeśli wszystko się powiedzie, świecki Birmańczyk będzie pierwszym rodzimym katolikiem wyniesionym na ołtarze. Biskup diecezji Loikaw, na terenie której zginęli obaj kandydaci na ołtarze - Sotero Phamo (Thein Myint) powiedział azjatyckiej agencji katolickiej UCA News, że proces beatyfikacyjny jest pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem dla Kościoła katolickiego w Myanmarze, który „potrzebuje świadków”. Dodał, że ogłoszenie błogosławionym świeckiego katechisty byłoby wielkim aktem odwagi i zachęty dla miejscowych świeckich.

Reklama

Francja

Francuski ksiądz katolicki oraz jego brat zostali pośmiertnie odznaczeni przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie medalami i dyplomami „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Ks. Alexandre Glasberg i jego brat Vila uratowali podczas II wojny światowej kilkuset Żydów. Bracia Glasberg urodzili się w żydowskiej rodzinie na Ukrainie; na katolicyzm przeszli w dzieciństwie. Vila Glasberg został aresztowany i zamordowany przez Niemców w 1943 r. Alexandre, już po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1938 r., był jednym z założycieli organizacji chrześcijańskiej w Lyonie, która pomagała Żydom, dostarczając im aryjskie dokumenty oraz kontaktując ich z zastępczymi rodzinami. Tytułem „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” uhonorowano już ponad 19 700 osób, wśród nich najwięcej Polaków - ok. 4 tys.

Ziemia Święta

Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej otrzymała w darze od archidiecezji turyńskiej kopię Całunu Turyńskiego. Uroczystość jej przekazania odbyła się w auli przy kościele Najświętszego Zbawiciela w siedzibie Kustodii w Jerozolimie. Uczestniczyli w niej m.in.: delegat apostolski w Jerozolimie - abp Pietro Sambi, kustosz Ziemi Świętej - o. Giovanni Battistelli OFM, a także bibliści i archeologowie z Uniwersytetu Hebrajskiego.
Kopię Całunu dla Ziemi Świętej pobłogosławiono w katedrze turyńskiej, gdzie przechowywany jest oryginał tej niezwykłej relikwii. Kopię przywiozła do Jerozolimy grupa pielgrzymów z Turynu na czele z pomysłodawcą daru - ks. Giuseppe Ghibertim, przewodniczącym archidiecezjalnej turyńskiej Komisji ds. Całunu. Kopia Całunu będzie wystawiona w tzw. Kaplicy Krzyżowców we franciszkańskim klasztorze przy Bazylice Grobu Bożego.

Reklama

Rwanda

W 10. rocznicę rozpoczęcia krwawej wojny domowej w Rwandzie ONZ ogłosił dzień 7 kwietnia Międzynarodowym Dniem Refleksji nad Ludobójstwem w Rwandzie. Podejmując tę decyzję, Zgromadzenie Ogólne ONZ zaapelowało do społeczności międzynarodowej o włączenie się w działania na rzecz pokoju na świecie. Wniosek w sprawie utworzenia Dnia zgłosił Mozambik, jako kraj przewodniczący obecnie Organizacji Jedności Afrykańskiej, a poparły go jednomyślnie wszystkie państwa członkowskie ONZ.
Przy okazji przypomniano wielkie zaangażowanie Kościoła katolickiego i Papieża na rzecz zakończenia walk w Rwandzie. Zginęło tam m.in. 3 biskupów, w sumie zaś prawie 250 ludzi Kościoła.

Wietnam

Rekordową liczbę 12 neoprezbiterów wyświęcił dla archidiecezji Hanoi miejscowy metropolita - kard. Paul Joseph Pham Dinh Tung. Uroczystość odbyła się na dziedzińcu miejscowego Seminarium Duchownego w obecności 7 tys. wiernych. Wydarzenie to ma ogromne znaczenie dla archidiecezji, w której 3/4 parafii nie ma własnego kapłana. Zdaniem bp. Josepha Ngo Quang Kieta, rektora Seminarium w Hanoi, tak mała liczba kapłanów nie oznacza braku powołań, ale wynika z ograniczeń narzucanych przez komunistyczne władze kraju.
Na terenie stołecznej archidiecezji mieszka 6 mln osób, w tym 304 tys. katolików. Posługuje im, wraz z nowo wyświęconymi, 59 księży. Oznacza to, że na jednego kapłana przypada ponad 5 tys. wiernych.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II mianował nowego biskupa w Chinach. 39-letni o. Peter Feng Xinmao otrzymał sakrę w uroczystość Objawienia Pańskiego br. w mieście Hengshui w prowincji Hebei. Nowy biskup jest koadiutorem ciężko chorego od 2 lat 75-letniego bp. Chen Xilu.

Papież mianował abp. Diego Causero, dotychczasowgo nuncjusza w Syrii, nowym nuncjuszem apostolskim w Republice Czeskiej. Zastąpi on na tym stanowisku abp. Erwina Josefa Endera, który został nuncjuszem apostolskim w swym ojczystym kraju - w Niemczech.

W związku z powtarzającymi się groźbami zamordowania katolickich biskupów Senegalu minister spraw wewnętrznych tego kraju Macky Sall postanowił przydzielić im specjalną ochronę policyjną. Według miejscowej prasy, minister podjął decyzję po tym, jak arcybiskup Dakaru Theodore Adrien Sarr otrzymał list, w którym grożono mu śmiercią.

W Monterrey w Meksyku odbył się szczyt 34 krajów Organizacji Państw Amerykańskich (OPA). Jego uczestnikom udało się ogłosić deklarację końcową, w której państwa obu Ameryk zobowiązały się walczyć z korupcją i terroryzmem oraz poparły utworzenie (największej na świecie) strefy wolnego handlu FTAA.

Eurostat oszacował, że w rozszerzonej do 25 państw Unii Europejskiej będzie żyło 454,9 mln osób.

Organizacja ochrony praw dziecka w Wielkiej Brytanii NCH (National Child Home) bije na alarm z powodu gwałtownego wzrostu zamieszczanych w Internecie materiałów popularyzujących pornografię dziecięcą. BBC podała, że w 2002 r. - w porównaniu z 1988 r. - liczba tego typu przestępstw w Internecie wzrosła aż 15-krotnie.

25-letni Mihajlo Mihajlović, niezrównoważony psychicznie Szwed serbskiego pochodzenia, przyznał się do zabójstwa we wrześniu ub.r. minister Anny Lindh w sztokholmskim centrum handlowym. Dla Szwedów oznacza to m.in., że nie powtórzy się sytuacja, jakiej doświadczyli po zabójstwie premiera Olafa Palmego, kiedy to tożsamości sprawcy nie udało się ustalić.

Włoski trybunał konstytucyjny odebrał immunitet premierowi Silvio Berlusconiemu. Tym samym premier będzie musiał wrócić na ławę oskarżonych w procesie o korupcję.

Włoski wymiar sprawiedliwości ujął na lotnisku w Kairze poszukiwaną od 25 lat członkinię Czerwonych Brygad Ritę Algranati - współwinną m.in. zamordowania przywódcy chadecji Aldo Moro i 5 policjantów, za co była zaocznie skazana na dożywocie.

Przeszło 500 czeskich zakładów przetwórczych musiało z początkiem nowego roku wstrzymać produkcję. Norm Unii Europejskiej nie spełnia co 6. spośród 2,8 tys. przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem mięsa i mleka. Pod koniec ub.r. szacowano, że zamkniętych zostanie 320 zakładów.

Mimo protestów opinii światowej Izrael przystąpił do budowy muru w gęsto zaludnionych przez Palestyńczyków dzielnicach Jerozolimy. Mur oddziela wcieloną do Izraela część miasta od Autonomii Palestyńskiej (stawiane są tam bloki betonowe o wysokości 10 m). Wcześniej władze izraelskie zdecydowanie odrzuciły wysuniętą przez palestyńskiego premiera Ahmeda Korei ideę utworzenia na terenach Autonomii i Izraela „państwa dwu narodów”.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Przypadki św. Feliksa

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich;
ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje
zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania
nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich; ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Dwadzieścia lat pracował ciężko jako oracz. Do zakonu Kapucynów wstąpił jako dojrzały mężczyzna, dopiero w wieku trzydziestu lat. Kiedy zmarł 18 maja 1587 r. ludzie już wtedy oddawali mu cześć jak świętemu...

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Zesłania Ducha Świętego

2024-05-18 08:28
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli