Słowa: „Każdy z nas jest Odysem, co wraca do swej Itaki” odnoszą się do sensu ludzkiego życia. Jest ono ziemską wędrówką, trwającą kilkadziesiąt lat. Powrotem do miejsca, skąd przyszliśmy, do domu, pełnego ciepła i radości, do Ojca, który z utęsknieniem czeka na nasz powrót.
Zarówno ja, jak i Ty, Drogi Czytelniku, przyszliśmy na świat za pośrednictwem matki, w postaci małego, czystego i niewinnego dziecka. W chwili poczęcia już rozpoczęliśmy drogę powrotną do kochającego Ojca, który jest w Niebie. Każdy z nas ma inną ścieżkę prowadzącą do celu, lecz na każdej z nich stoi szatan - główny sprawca zła. To on utrudnia nam powrót do Boga. Dlatego powinniśmy przeciwstawić się jemu i tak jak Odyseusz wytrwale dążyć do wybranego celu.
Dziś, na początku kolejnego tysiąclecia, kiedy na świecie panuje tyle zła, nie można zapomnieć o człowieku, który jest autorytetem dla ludzi na całym świecie. Tak jak Odyseusz wracający do Itaki, tak on, żyjący w dzisiejszym świecie, napotyka wiele przeszkód, lecz umie je pokonać z dumą i godnością. Niesie on ze sobą radość, pokój, pocieszenie, przebaczenie, wsparcie i wiele słów otuchy. Dzięki jego słowom Polska stała się wolnym krajem. Były one wypowiedziane podczas pamiętnej pielgrzymki w 1979 r. na placu Zwycięstwa: „I wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II-papież, wołam w przeddzień święta Zesłania: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!”.
Słowa te wywołały wtedy łzy w oczach niejednego Polaka, chwile zadumy, zamyślenia. Papież to osoba wykazująca wielką miłość do bliźniego, potrafi nawet wybaczyć człowiekowi, który chciał go zabić. Jest najlepszym przykładem osoby uparcie dążącej do wyznaczonego celu. Jego życie stanowi wyraźne odzwierciedlenie tułaczej wędrówki Odyseusza.
Każdy z nas wyszedł od Boga, aby wypełnić ziemską misję, lecz nie każdy do Niego powróci. Powróci do Niego tylko ten, kto nie upadnie podczas ziemskiej wędrówki do zbawienia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu