Reklama

Sanktuaria Maryjne Archidiecezji

U Tronu Łaski w Pajęcznie (17)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przypomnijmy, że w dziejach naszych lokalnych sanktuariów maryjnych szczególna rola przypadła także miastu i ziemi pajęczańskiej.

W centrum Pajęczna wznosi się potężny masyw zbudowanego w latach 1748-1753 kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ołtarz główny został wykonany przez snycerza Szymona Jackiewicza. Umieszczono w nim stary, bizantyjski obraz Matki Bożej Pajęczańskiej. Prawdopodobnie darował go kościołowi Fulko - proboszcz w Pajęcznie, a od 1277 r. arcybiskup gnieźnieński. Król Władysław Jagiełło probostwo pajęczańskie przeznaczył jako uposażenie dla profesorów Akademii Krakowskiej. Między 1530-1563 rokiem proboszczem w Pajęcznie był doktor teologii, ks. Stanisław z Łowicza. Zanotował on liczne wypadki cudownych uzdrowień, jakie miały miejsce przy obrazie Matki Bożej. Sam obraz oddał w 1539 r. do odnowienia w Krakowie. Sława cudownego obrazu Matki Bożej Pajęczańskiej objęła wtedy całą Polskę. Księżna Anna Mazowiecka i jej córka Zofia ofiarują obrazowi własnoręcznie złotem haftowane pokrycie, a do kościoła żyrandol z rogów jelenich.

W 1630 r. chorąży wieluński Andrzej Radoszewski z wdzięczności za cudowne ocalenie z niewoli tureckiej przysyła do Pajęczna srebrną sukienkę dla Matki Bożej. Sławi obraz pajęczański pisarz-poeta Wespazjan Kochowski, żyjący około 1650 r. Ks. Rafał Arteński - doktor filozofii i proboszcz w Pajęcznie - opisał wszystkie dziejące się tu cuda. Opis, niestety, zaginął.

W 1814 r. zagrabiono wiele srebrnych wotów z obrazu Matki Bożej i naczyń liturgicznych z kościoła. Nowe wota w srebrze i złocie w 1831 r. oddano na potrzeby Ojczyzny. Obecnie są tylko jeszcze sznury korali i dwa stare wota dziękczynne.

Upadek Polski i zamieszki w kraju spowodowały osłabienie kultu maryjnego w Pajęcznie. Niemniej parafia i najbliższe okolice 8 września każdego roku bardzo uroczyście obchodzą święto Matki Bożej Pajęczańskiej. W 1921 r. staraniem ks. W. Pogorzelskiego ufundowane zostały do obrazu srebrne ramy. W 1936 r. dzięki trosce ks. Aureliusza Chwiłowicza (zginął w Dachau) obraz gruntownie odrestaurowano.

W 1941 r. miejscowi kapłani zostali aresztowani i wywiezieni do obozów, a kościół zamknięto. Rozpoczął się okres straszliwych prześladowań religijnych i narodowych. Grabiono najcenniejsze zabytki kościelne. Los ten spotkałby także obraz Matki Bożej, gdyby nie odwaga

p. Antoniego Durysa, miejscowego parafianina. W nocy 24 lipca 1942 r. otworzył potajemnie kościół (na plebanii mieszkało gestapo), zabrał obraz ze srebrną suknią i ramami i przechowywał go u siebie w domu. Gdy po obraz przyjechało gestapo z Wielunia, Antoni Durys przy pomocy Wacława Popiela ukrył obraz na cmentarzu.

4 marca 1945 r. obraz w uroczystej procesji przy licznym udziale wiernych przeniesiono do kościoła i umieszczono na starym miejscu, w głównym ołtarzu. Obraz jest otaczany wdzięczną czcią parafian za szczególną opiekę Matki Bożej nad ziemią pajęczańską w czasie wojny i okupacji.

Pielgrzymując do sanktuariów maryjnych, pragniemy na nowo ożywić wiarę i życie religijne w duszach. Słowami starej modlitwy, od wieków odmawianej w Pajęcznie, prosimy Matkę Najświętszą, by nadal roztaczała opiekę nad miastem, ziemią pajęczańską i całą archidiecezją. Ufamy, że Maryja, patronka naszej archidiecezji nadal będzie tarczą i obroną tych, którym zapewnia swe błogosławieństwo w życiu i łaskawość po śmierci. Dlatego módlmy się z mieszkańcami Pajęczna i wszystkimi czcicielami Matki Bożej.

"Panie Jezu Chryste, Ty nakazałeś nam czcić Twoją Matkę, daj tym wszystkim, którzy wielbią Ją w cudownym obrazie pajęczańskim, Twoją i Jej opieką cieszyć się w życiu i po śmierci, który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Zaproszenie na Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin

2024-05-21 01:20
plakat z zaproszeniem

Archiwum parafii

plakat z zaproszeniem

Organizatorzy pikniku serdecznie zapraszają wszystkie małżeństwa i rodziny z Diecezji Rzeszowskiej na niezapomniane świętowanie Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin, które odbędzie się 9 czerwca 2024 roku (niedziela).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...