Reklama

Propozycje

„Szkoła patrzenia”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To tytuł wydanej przez Wydawnictwo „Jedność” książki zawierającej zbiór esejów autorstwa Tadeusza Boruty (rocznik 1957) - malarza i teoretyka sztuki, absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Papieskiej Akademii Teologicznej. Uprawia on z powodzeniem malarstwo, rysunek i rzeźbę oraz - z nie mniejszą pasją i zaangażowaniem - publicystykę kulturalną. Jego eseje zamieszczały: Tygodnik Powszechny, Znak, Res Publica Nowa i Życie Duchowe.
Zarówno bardzo osobista twórczość plastyczna Tadeusza Boruty, ukształtowana w specyficznym środowisku, jakim jest środowisko krakowskie, jak i działalność literacka koncentrują się wokół trudnych, wymagających dużej wiedzy, wyczucia, a zwłaszcza wrażliwości i otwarcia na temat, wątków religijnych. Potrzeba pogłębionej znajomości Pisma Świętego, wewnętrzne przekonanie, że na polu współczesnej sztuki religijnej jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, towarzyszą mu od początku jego kariery artystycznej.
Teksty publikowane w książce to - zgodnie z tytułem - prawdziwa szkoła patrzenia na arcydzieła malarstwa religijnego, obrazujące najważniejsze święta kościelne. Arcydzieła widziane i opisane przez Tadeusza Borutę podczas jego podróży zagranicznych zdominowane zostały przez bliskie mu (stylistycznie i duchowo) obrazy powstałe w okresie sztuki nowożytnej, gdy malarstwo, zerwawszy z krępującymi je więzami narzuconymi przez średniowiecze, rozwinęło się we wszystkich możliwych kierunkach. Artysta nie tylko opisuje, co dany obraz przedstawia (czyniąc to zresztą w sposób syntetyczny i zrozumiały dla każdego), ale - co najważniejsze - przez wnikliwą analizę zarówno jego rozbudowanej warstwy malarskiej (wychwytując z powodzeniem to, co dla warsztatu danego twórcy najbardziej charakterystyczne, co decyduje o jego odrębności i oryginalności), jak i równie bogatej treści wydobywa, a zarazem interpretuje w sposób zadziwiająco klarowny i jasny ukryte przesłanie, które towarzyszyło autorom obrazów w momencie ich tworzenia.
Trzydzieści trzy krótkie - zaledwie pięcio-, sześciostronicowe - eseje o dobrej dramaturgii, napisane z werwą i ogromną erudycją, a zarazem z myślą o wyrobionym czytelniku, pozwalają odkryć w pozornie znanych kompozycjach (jak chociażby słynne, prezentowane jesienią 1996 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie Złożenie do grobu Caravaggia - z Muzeum Watykańskiego w Rzymie; Kobieta trzymająca wagę Jana Vermeera van Delft - z National Gallery of Art w Waszyngtonie; Trójca Święta - fresk z kościoła Santa Maria Novella we Florencji pędzla Masaccia czy Adoracja Baranka Jana van Eycka - z katedry św. Bawona w Gandawie) wątki i wartości niedostrzegane przez większość z nas lub pozostające najczęściej poza naszą ogólną - jakże, niestety, skromną - wiedzą na tematy plastyczne.

Tadeusz Boruta, Szkoła patrzenia. Obrazowanie świąt kościelnych w dziełach wielkich mistrzów, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce 2003, ss. 304.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Makulatura na misje

2024-05-17 13:56

plakat organizatorów

Pomóżmy dzieciom ulicy! – apelują organizatorzy kolejnej akcji zbiórki makulatury

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Kościół

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...