Reklama

Kardynał Stefan Wyszyński - świadek wiary (cz. 237)

Niedziela gnieźnieńska 33/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejne tygodnie 1966 r. upływały kard. Stefanowi Wyszyńskiemu na dzielenie czasu na bieżące sprawy Kościoła polskiego i dwóch diecezji: gnieźnieńskiej i warszawskiej a udział w diecezjalnych uroczystościach milenijnych. W październiku szczególnego znaczenia nabrały obchody Tysiąclecia Chrztu Polski we Wrocławiu w dniach 15 i 16 października. Przede wszystkim stało się tak, bo, jak powiedział Ksiądz Prymas, podczas Mszy św. inaugurującej uroczystości: Stoimy w mieście, które obok Kołobrzegu i Krakowa należy do najstarszych stolic biskupich, powstałych w pamiętnym roku 1000, na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie, przy grobie św. Wojciecha.

Jesteśmy w tej chwili powiązani przedziwną symboliką czasów, która zamienia się w rzeczywistość, jak gdyby współczesne zwierciadło odbijało dawną przeszłość z roku 1000, gdy przy grobie św. Wojciecha w Gnieźnie modlił się Bolesław Chrobry z Ottonem III. Wrocławskie obchody zwróciły na siebie uwagę również z powodu zabiegów organizacyjnych kard. Bolesława Kominka. Wystosował on pismo do przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej, by Milicja Obywatelska nie zatrzymywała przyjeżdżających do Wrocławia biskupów. Wojewoda poczuł się urażony, ale zaprosił wrocławskiego Ordynariusza na rozmowę, która przebiegała w nerwowej atmosferze. Była jednak owocna. Po raz pierwszy w czasie uroczystości diecezjalnych (a były to już dwudzieste) nie było utrudnień ze strony patroli milicyjnych. Kard. Kominek poradził sobie też z akcją odciągnięcia młodzieży od obchodów Tysiąclecia. Władze szkolne zorganizowały w niedzielę 16 października dla uczniów i studentów obowiązkowe zajęcia. By młodzi ludzie mogli mimo wszystko obchodzić Milenium, Ordynariusz Wrocławski w ostatniej chwili dołożył nowy punkt programu: Mszę św. o godz. 6.30 - dla tej młodzieży, która w czasie dnia miała mieć zajęcia. Kuratoria nie zdążyły zareagować, młodzież tak. Katedra była przepełniona. Co ciekawe, niektóre nawet bardzo poważne opracowania i publikacje o obchodach milenijnych o tej Eucharystii nie wspominają. I jeszcze jedna ciekawostka. Mimo starań władz, by młodych ludzi nie było na uroczystościach, na głównej Mszy św. - czytamy w zapiskach Prymasa Tysiąclecia - większość młodzieży akademickiej (...). Było jej daleko więcej niż o godz. 6.30. Po uroczystościach we Wrocławiu odbyła się kolejna Konferencja Plenarna Episkopatu Polski, której obrady skoncentrowały się na obchodach milenijnych. Postanowiono, że abp Karol Wojtyła przygotuje projekt listu Episkopatu do Rządu w sprawie znieważania obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Konferencja wydała także trzy dokumenty: Zarządzenie biskupów polskich dotyczące dalszego rozszerzenia języka polskiego w liturgii Mszy świętej, list pasterski W sprawie zmian w przepisach dotyczących postu i orędzie do duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego O zadaniach posoborowych Kościoła i jego położeniu w Polsce.

W tym ostatnim dokumencie, po przedstawieniu doświadczeń roku jubileuszowego i przypomnieniu potrzeby jedności kapłanów, biskupi odpowiedzieli na pytanie: Co mamy do zrobienia? Wśród najważniejszych zadań wymienili: wprowadzenie w życie uchwał Soboru Watykańskiego II, szczególnie zaś reformy i liturgii oraz duszpasterstwa opartego na dialogu z wiernymi.

Sięgnijmy od fragmentu z części mówiącej o dialogu, ponieważ była to niemalże rewolucyjna nowość dla wielu duszpasterzy:

Pragniemy Was zachęcić do tego wielkiego dobrodziejstwa. Stosujcie w Waszych parafiach dialog. Dowiecie się wtedy łatwiej, jak nasi chrześcijanie żyją na co dzień. (...) Wyczujecie łatwiej wielki, nienasycony głód Boga i rzeczywistości nadprzyrodzonej. Usłyszycie wołanie o te dary, które przez Kościół zstępują od Ojca niebieskiego. Dzięki temu wyjściu naprzeciw będziecie w stanie oceniać idące przemiany jako dar Boży. Dostrzeżecie w nich nowe wezwanie dla duszpasterzy, dzięki któremu Pan Bóg pragnie pogłębić naszą pracę. (...) Z tym otwartym nastawieniem łatwiej Wam też będzie, Wam, duszpasterzom młodego pokolenia, zrozumieć młodzież, która dzisiaj w Polsce milenijnej zbiera wiedzę i doświadczenia, by w nowym tysiącleciu prowadzić dalej dzieło swych ojców. Przez dzieci i młodzież łatwo traficie do rodziców, którzy często czekają na Wasze duszpasterskie wskazania. Ileż entuzjazmu możecie przywrócić zachwianej młodzieży, wie chyba tylko sam Bóg!

Biskupi apelowali także o wzniesienie się ponad wszelkimi konfliktami, pisząc m.in.: Zarówno powaga niniejszego dokumentu, jak również podniosła chwila milenijna i posoborowa, którą przeżywamy, każą nam cierpliwie powstrzymać się od wyliczania krzywd i niesprawiedliwości, jakich przez dwudziestolecie doznały kościelne instytucje i poszczególne dzieci Boże. (...) Owszem, wszelkie krzywdy, poczynając od najwcześniejszych w przykrym tak zwanym minionym okresie, aż do tych ostatnich - wszystkie jesteśmy gotowi przebaczyć, gdy tylko pokaże się rzetelny, niekłamany gest dobrej woli. Dalej jako zadanie dla duszpasterzy przedstawiono: cierpliwość, jedność i czujność, obrona praw ludzi wierzących i otwartość na każdego człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Matko Śnieżno-Różańcowa, módl się za nami...

2024-05-20 20:50

Karol Porwich/Niedziela

W czasie pierwszej wojny światowej kult Matki Bożej stał się szczególnie żywy. Rozpoczęto starania o koronację cudownego wizerunku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...