Reklama

80-lecie Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza

Niedziela Ogólnopolska 10/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10 lutego jest szczególną datą dla Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza. 80 lat temu w Albie (północne Włochy) osiem pierwszych dziewcząt złożyło profesję zakonną w nowym Zgromadzeniu. Bł. Jakub Alberione (1884 - 1971), założyciel Rodziny Świętego Pawła, pragnąc głosić światu Ewangelię środkami społecznego przekazu, miał świadomość, że bez duchowego wsparcia, modlitwy i ofiar nie będzie w stanie dokonać tak wielkiego dzieła. Dlatego też nowemu Zgromadzeniu powierzył szczególną misję - „być korzeniami” w Rodzinie Świętego Pawła, czyli przez adorację Najświętszego Sakramentu wypraszać łaski dla działalności innych instytutów w głoszeniu Ewangelii za pomocą mass mediów, aby każdy człowiek poznał Jezusa Mistrza, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.
Bł. Jakub Alberione polecił nowemu Zgromadzeniu wieczystą adorację (w dzień i w nocy). W słowach skierowanych do pierwszych Uczennic Boskiego Mistrza wyraźnie zaznaczał, że najważniejsze jest apostolstwo modlitwy. Bez tego żadna inna działalność nie mogłaby się zrealizować. Dlatego też siostry od początku istnienia Zgromadzenia modlą się przed Najświętszym Sakramentem za kapłanów i członków Rodziny Świętego Pawła, by skutecznie przybliżali Dobrą Nowinę; modlą się za środki społecznego przekazu, aby służyły głoszeniu Ewangelii, i za wszystkich ludzi, by każdy mógł odnaleźć Jezusa Mistrza w życiu. W każdym domu, który otwierają, rozpoczynają swoją działalność od adoracji eucharystycznej, wiedząc, że w ten sposób realizują swoją misję, gdyż: „Wszystko rodzi się z Jezusa Eucharystycznego” - jak mówił Ojciec Założyciel.
By rozszerzać kult Eucharystii, siostry udostępniają swoje kaplice wiernym, którzy w ciszy i skupieniu pragną trwać przed Najświętszym Sakramentem. Wszyscy zaś, którzy proszą o wsparcie modlitewne, wiedzą, że ich prośby będą zaniesione przed ołtarz. Z Eucharystii - szczytu i źródła Liturgii - Siostry czerpią siłę i natchnienie do służby kapłanom. W czasie adoracji przedstawiają Boskiemu Mistrzowi ich potrzeby, modląc się za powołania, towarzysząc kapłanom modlitwą przez całe ich życie. Troska sióstr o kapłanów wyraża się również w posłudze zewnętrznej, jak tego pragnął Założyciel, by towarzyszyć im jak Maryja Jezusowi.
Obecnie Zgromadzenie posiada 175 placówek w 28 krajach. Do Polski przybyły w 1935 r.
10 lutego br. siostry - wdzięczne Bogu za dar jubileuszu - uczestniczyły w uroczystej Eucharystii na Jasnej Górze. Wszystkich obecnych przywitał o. Nikodem Kilnar, podprzeor klasztoru. Uroczystości przewodniczył ks. Witold Wiśniowski, przełożony prowincjalny Towarzystwa Świętego Pawła (Pauliści). Razem z nim w Ofierze Eucharystycznej modliło się wielu zaproszonych kapłanów związanych ze Zgromadzeniem Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza. W homilii ks. Wiśniowski, powołując się na słowa Założyciela, ukazał misję i apostolstwo Uczennic Boskiego Mistrza, jako odpowiedź na konkretne potrzeby Kościoła. Powołanie sióstr realizuje się w potrójnym wymiarze: eucharystyczno-kapłańsko-liturgicznym - przez adorację eucharystyczną obejmującą uwielbienie, dziękczynienie, prośbę, jak i wynagradzanie oraz przebłaganie. To apostolstwo jest dziś konieczne bardziej niż kiedykolwiek, gdyż współczesny człowiek w pogoni za dobrobytem zapomina o Tym, który jest źródłem wszelkiego dobra. Ks. Wiśniowski powiedział, że dzięki obecności sióstr, ich modlitwie i ofierze, mogły się rozwinąć w naszym kraju również inne zgromadzenia Rodziny Świętego Pawła.
Podczas Eucharystii s. Hieronima, najstarsza członkini Zgromadzenia w Polsce, przeczytała lekcję, natomiast aspirantka Marta - modlitwę wiernych, s. Emmanuela Witczak, przełożona regionalna, podziękowała Bogu i wszystkim uczestnikom za wspólne celebrowanie Eucharystii. Na zakończenie siostry - wdzięczne za troskliwą opiekę Maryi - odśpiewały radosne Magnificat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Chrystus nie musi udowadniać swojego zmartwychwstania

2025-04-15 10:00

Grażyna Kołek

Chrystus nie musi udowadniać swojego zmartwychwstania. On żyje niezależnie od tego, czy ja tego chcę czy nie, czy w to wierzę czy neguję. Kwestia zmartwychwstania nie jest problemem Jezusa, ale naszym problemem. To ja muszę podjąć decyzję, czy w to wierzę czy to odrzucam.

Więcej ...

Co dzieje się w liturgii po śmierci papieża?

2025-04-21 13:34

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

21 kwietnia 2025 roku, o godz. 7.35, zmarł papież Franciszek. Kościół na całym świecie wchodzi w czas sede vacante – okres, w którym Stolica Apostolska jest nieobsadzona i cały Lud Boży oczekuje na wybór nowego Następcy św. Piotra.

Więcej ...

Kard. Ryś: papież Franciszek bał się zamkniętego Kościoła!

2025-04-22 08:02

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Watykan: kanonizacja bł. Carlo Acutisa zawieszona!

Kościół

Watykan: kanonizacja bł. Carlo Acutisa zawieszona!

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę