Reklama

Kościół

„Głos z Jasnej Góry” kard. Stefana Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Książka „Głos z Jasnej Góry” zostanie zaprezentowana w najbliższą środę, 27.10 o godz. 19.30 w Sali Papieskiej. Wezmą w niej udział przedstawicielki Instytutu Prymasowskiego, które redakcyjnie opracowywały antologię i przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski.

Publikacja - to wotum Paulinów i Instytutu Prymasa Wyszyńskiego na beatyfikację. Zawiera zbiór przemówień bł. kard. Stefana Wyszyńskiego wygłoszonych w sanktuarium i choć to trzecie wydanie tej pozycji, to po raz pierwszy bez ingerencji komunistycznej cenzury.

Antologia zawiera jasnogórskie nauczanie z lat 1956 - 1980. - Głównym zamysłem inicjatorów wydania książki, było przypomnienie duszpasterskiego nauczania kard. Wyszyńskiego - kazań, konferencji i przemówień - jakie wygłosił w jasnogórskim sanktuarium, zebranie ich w jednym miejscu, a to, że teraz ukazują się one bez „eliminacji niepożądanych treści” jest okazją do zobaczenia rzeczywistej ich wymowy - zauważyła Beata Mackiewicz, redaktor tekstów. Jak dodała, choć z pozoru pewne tematy nauczania ks. Prymasa się powtarzają, np. Śluby Narodu, to jednak były one nieustannie rozwijane i widać ich wielką aktualność.

Na Jasną Górę bł. Prymas zapraszał wszystkich Polaków, ludzi różnych stanów i zawodów, aby w niełatwych czasach zniewolenia komunistycznego przekazywać ewangeliczne przesłanie nadziei i szerzyć miłość do Bogarodzicy.

Jako arcybiskup gnieźnieński i warszawski, prymas Polski, właśnie na Jasnej Górze organizował spotkania Konferencji Episkopatu Polski, rekolekcje dla kapłanów oraz wyższych przełożonych zakonów męskich i żeńskich, głosił kazania skierowane do prawników, nauczycieli, lekarzy, kobiet, akademików.

- Prymas Tysiąclecia chciał, aby Polska po wojnie odbudowana była nie tylko z ruin materialnych. Zależało mu, aby na silnej wierze chrześcijańskiej ukształtowane zostało również nasze życie społeczne, gospodarcze i narodowe. Nie było to łatwe wobec szerzącej się ateizacji i laicyzacji społeczeństwa. Władze komunistyczne wykorzystywały każdą okazję, by coraz bardziej ograniczać prawa Kościoła, ingerowały w różny sposób w życie codzienne Polaków, niszcząc polską kulturę rodzimą i tradycję narodową - czytamy w posłowiu do książki.

Reklama

- Paulini rozumieli Prymasa Wyszyńskiego. Otworzyli szeroko bramy sanktuarium na Jasnej Górze, aby coraz liczniejsze rzesze pielgrzymów mogły tu przybywać. W pamięci wiernych pozostała osoba ojca generała Alojzego Wrzalika, który ofiarował życie za uwięzionego Prymasa - podkreśla redaktor Mackiewicz.

Organizatorem spotkania jest Jasnogórski Instytut Maryjny przy współudziale oddziału w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z patronatem Radia Jasna Góra.

2021-10-26 20:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rok 2017 na Jasnej Górze czasem wielkiego świętowania

Bożena Sztajner/Niedziela

- To był czas wielkiego dziękczynienia za obecność Maryi pośród nas i impuls do przemiany życia każdego z nas - podsumowuje wydarzenia jubileuszowe przeor częstochowskiego klasztoru.

Więcej ...

Nie jak paniska i uzurpatorzy!

2022-09-27 13:11

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 18

Karol Porwich /Niedziela

Więcej ...

Młodzież diecezji kieleckiej otrzyma relikwie bł. Carla Acutisa

2022-10-03 18:36

facebook.com/cristianitoday

Relikwie I stopnia bł. Carla Acutisa otrzyma młodzież diecezji kieleckiej w środę 5 sierpnia, które to wydarzenie ma na celu rozbudzenie duchowości eucharystycznej w parafiach diecezji kieleckiej, i nie tylko wśród młodych ludzi. Mszy św. sprawowanej z tej okazji w kaplicy kieleckiej kurii będzie przewodniczył w najbliższą środę bp Jan Piotrowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

Niedziela Częstochowska

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Kościół

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna