Reklama

Kościół

Paulińska modlitwa za zmarłych

Karol Porwich/Niedziela

Kościół uwrażliwia nas na troskę o zmarłych. Tą troską jest nasza modlitwa, przypominają paulini. Mnisi pamięć o zmarłych mają wpisaną w zakonne konstytucje. Tzw. nekrolog sięgający 300 lat wstecz z przywoływaniem nazwisk zakonników i konfratrów, odczytywany jest we wszystkich klasztorach, każdego dnia. W tym roku zmarło pięciu paulinów posługujących na Jasnej Górze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Zakonie św. Pawła Pierwszego Pustelnika, 3 listopada obchodzone jest wspomnienie Wszystkich Zmarłych Ojców i Braci Paulinów, 4 listopada mnisi modlą się za zmarłych rodziców i krewnych, a 5 listopada za zmarłych przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry. 7 listopada paulini obchodzą liturgiczne wspomnienie Wszystkich Świętych Zakonu, mimo iż nie mają praktyki wynoszenia współbraci na ołtarze.

- Bardzo mocno wierzę w dogmat o świętych obcowaniu - podkreśla jeden z najstarszych mnichów o. Melchior Królik. Przypomina, że dusze w czyśćcu cierpiące same sobie pomóc nie mogą, ale pomagają nam modlitwą za nas, a my „odpłacamy” im naszą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Paulin zauważa, że w Zakonie modlitwa za zmarłych jest nie tylko zalecana, ale wręcz nakazana. - Nawet mamy wyliczonych królów - od Jagiellonów, rodziny królewskie, które mamy polecać i odprawiać Msze za nich - podkreśla. O. Melchior dodaje, że „ponieważ u Boga nie ma czasu, więc modlitwa za tych, którzy odeszli nawet kilka wieków temu, ma ogromne znaczenie”.

Tzw. nekrolog czyli nazwiska zmarłych mnichów i przyjaciół (konfratrów) Zakonu Paulinów odczytywany jest podczas zakonnych modlitw każdego dnia z przypomnieniem obowiązku modlitwy za dane osoby w przypadające w tym czasie rocznice ich śmierci.

Jasna Góra od niepamiętnych czasów pielęgnuje modlitwę za zmarłych.


Podziel się cytatem

Reklama

Przez cały listopad dostępne są dla wiernych krypty w podziemiach Kaplicy Matki Bożej, gdzie w niszach skalnych pochowani są ojcowie i bracia paulini.

Reklama

- To jest cmentarz. Za nawiedzenie tych krypt i przyjęcie Jezusa można zyskać odpust zupełny za zmarłych - przypomina o. Królik.

Msza św. z wypominkami za zmarłych odprawiana jest codziennie rano w Bazylice, od poniedziałku do soboty o godz. 7.00 a w niedzielę o 6.30.

Intencje za tych, którzy odeszli wciąż składać można w Zakrystii i w punktach przyjmowania na Msze św.

W minionym roku zmarło pięciu paulinów posługujących na Jasnej Górze: o. Paweł Michalik, o. Kazimierz Uszyński, o. Konrad Pomper, o. Czesław Bieleń i o. Konstancjusz Kunz.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-11-03 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Paulini rozpoczęli czas świętowania i refleksji nad swym dziedzictwem

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Na Jasnej Górze i we wszystkich miejscach na świecie, gdzie posługują paulini rozpoczęły się tzw. „Pawełki” czyli nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Paweł z Teb uznawany jest za ojca duchowego, patriarchę Zakonu. Jego wspomnienie przypada 15 stycznia, ale mnisi świętują jego uroczystość wraz z wiernymi zawsze w niedzielę po tej dacie. Nowenna stanowi szczególne przygotowanie do niej.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?