Reklama

Czytamy razem (28)

„Święta z Kalkuty”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spróbujmy w największym skrócie przypomnieć inne ważne wyróżnienia, którymi - obok Pokojowej Nagrody Nobla - wyróżniono Matkę Teresę. W 1962 r. Indie przyznały jej „Padmashree”, najwyższe wyróżnienie indyjskie. W tym samym roku rząd filipiński uhonorował ją podobnie. 6 stycznia 1971 r. papież Paweł VI przyznał Matce Teresie Pokojową Nagrodę Papieża Jana XXIII, pisząc w uzasadnieniu, że „podobnie jak Jan XXIII Matka Teresa służy sprawie pokoju i dodaje otuchy tym wszystkim w świecie, którzy poświęcają swoje życie, niosąc pomoc duszy i ciału”. Paweł VI dodawał, że „z głębi serca uprasza wszelkie łaski Boże dla dzieła miłosierdzia, które Matka podtrzymuje każdego dnia z taką wspaniałomyślnością”. Już wówczas widział w niej współczesną świętą.
Także w 1971 r. Amerykanie przyznali Matce Teresie w Bostonie nagrodę „Dobrego Samarytanina”, a w Waszyngtonie nagrodę Fundacji Josepha P. Kennedy’ego juniora - ciężki szklany puchar, na którym wyryta była postać archanioła Rafała i słowa: „Matce Teresie, której zmagania przyniosły coś pięknego dla Boga”. W 1973 r. za swoje religijne świadectwo otrzymała z rąk księcia Edynburga Nagrodę Templetona, do której została jednomyślnie wybrana spośród dwóch tysięcy kandydatów różnych narodowości i religii. Nagrodę wręczył jej książę Filip. Podczas uroczystości powiedział, że „to, czego dokonała Matka Teresa, jest dobre według wszelkich kryteriów, a współczesny świat rozpaczliwie potrzebuje tego rodzaju dobroci, tego rodzaju zwyczajnego współczucia”. Nagroda Templetona, pod względem wartości przewyższająca nawet Nagrodę Nobla, miała na celu „pobudzenie wiedzy o Bogu wśród całej ludzkości”. Cztery lata później, w 1977 r., książę Filip, tym razem jako kanclerz Uniwersytetu w Cambridge, nadał Matce Teresie tytuł doktora honorowego nauk teologicznych.
W 1975 r. FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) przyznała jej Nagrodę Alberta Schweitzera - „w dowód wdzięczności za jej niestrudzone poświęcenie głodującym i ubogim całego świata”. Dwa lata wcześniej R. Lloyd z FAO napisał do niej w liście: „Czy zgodziłaby się Matka użyczyć rysów swej twarzy bogini Ceres, będącej symbolem naszej Organizacji?”. Odpowiedziała: „Zgadzam się jedynie pod tym warunkiem, że przyczyni się to do wzrostu chwały Boga i dobra ludzi ubogich. Niech Bóg okaże wam swą miłość za wszelką miłość, którą okazaliście ludziom świata, a moja zgoda jest tylko drobnym wyrazem wdzięczności za tę wielką pracę, którą z nami dzielicie”. W marcu 1975 r. FAO wybiła medale, na których Ceres - rzymska bogini urodzaju - ma twarz Matki Teresy.
W 1975 r. amerykański tygodnik Time dedykował jej okładkę z podpisem: „Żyjący święci”. 3 marca 1976 r. Indira Gandhi, jako kanclerz Uniwersytetu w Delhi, uhonorowała Matkę Teresę Szarfą Deshikottamy - najwyższym odznaczeniem tej uczelni, przyznanym w uznaniu jej ogromnego wkładu w sprawę cierpiącej ludzkości. W 1977 r. otrzymała w Mediolanie i Rzymie nagrody Cavalieri dell’Umanita. Matka Teresa znalazła się tam wówczas obok astronauty Neila Armstronga jako świeżo pasowany „Rycerz ludzkości”. W 1979 r. otrzymała nagrodę Fundacji Balzana i tegoż roku w Sztokholmie król Norwegii wręczył jej Pokojową Nagrodę Nobla. Ponadto z rąk prezydenta Reagana otrzymała Medal Wolności i przemawiała z trybuny Zgromadzenia Ogólnego ONZ, stając się dla wszystkich symbolem dobra i bezinteresownej miłości. Jako jedna z pięciu osób w historii USA została mianowana honorowym obywatelem tego kraju. Otrzymała również tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W sumie otrzymała ponad 80 indyjskich i zagranicznych nagród i odznaczeń. Wszystkie pieniądze łączące się z nagrodami przeznaczyła dla swoich biednych i chorych.

Fragment z książki Czesława Ryszki Święta z Kalkuty, Częstochowa 2003, Biblioteka „Niedzieli”, ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa, tel. (0-34) 365-19-17 wew. 228, e-mail: redakcja@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prof. Bańka: za kilka lat kwitnące będą te parafie, które funkcjonują w sposób synodalny

2025-07-14 07:24

Logo Synodu

Za kilka lat kwitnące będą te parafie, które funkcjonują w sposób synodalny - powiedział PAP świecki reprezentant Europy na synod o synodalności prof. Aleksander Bańka. Chodzi m.in. o tworzenie rad parafialnych złożonych z ludzi świeckich oraz aktywizowanie kobiet w Kościele - podkreślił.

Więcej ...

Szlachetny święty

Św. Kamil de Lellis

pl.wikipedia.org

Św. Kamil de Lellis

Już samo imię: Kamil (łac. Camillus) oznacza osobę szlachetną. Taką osobą był św. Kamil de Lellis, a przejawiało się to m.in. w czynieniu przez niego dzieł miłosierdzia. Wspominamy go nieobowiązkowo 14 lipca.

Więcej ...

Kapsuła Dragon z Polakiem na pokładzie rozpoczęła powrót na Ziemię

2025-07-14 15:16
Astronauci powinni już jutro dotrzeć na Ziemię

Adobe Stock

Astronauci powinni już jutro dotrzeć na Ziemię

Kapsuła Dragon Grace z czworgiem astronautów misji Ax-4, w tym Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, odłączyła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i wraca na Ziemię. Za ok. 22 godziny ma wodować w Pacyfiku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Wiara

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski