Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy przełożony generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła

26 kwietnia br. podczas XIX Kapituły Generalnej Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła nowym przełożonym generalnym michalitów został wybrany ks. mgr Kazimierz Radzik. Zastąpił on dotychczasowego generała - ks. Kazimierza Tomaszewskiego, który tę funkcję pełnił przez dwie kadencje (12 lat).
Nowo wybrany Ojciec Generał urodził się 2 stycznia 1956 r. w z Binczarowej k. Gorlic, w wielodzietnej rodzinie Józefa i Janiny (11 rodzeństwa). Pierwszą profesję zakonną złożył 16 lipca 1975 r., profesję wieczystą - 16 lipca 1979 r., zaś święcenia kapłańskie przyjął 24 kwietnia 1982 r. Ukończył również studia specjalistyczne na KUL-u, na Wydziale Nauk Społecznych w sekcji pedagogiki.
Dotychczas pracował jako duszpasterz młodzieży - był głównym moderatorem michalickich oaz. Pięć lat był dyrektorem macierzystego domu zakonnego w Miejscu Piastowym. W 1994 r. objął funkcję prefekta kleryków w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Michalitów w Krakowie, a w 1997 r. został dyrektorem Domu Dziecka „Moja Rodzina” w Pawlikowicach k. Wieliczki. Od 1998 r. był proboszczem parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel oraz kustoszem sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach k. Garwolina, a także dyrektorem tamtejszego domu rekolekcyjnego.

Ks. Sylwester Łącki CSMA - Rzecznik Prasowy Zgromadzenia

Ze św. Wojciechem reewangelizować Europę

Marcin Woźniak

24 i 25 kwietnia odbyły się w Gnieźnie doroczne uroczystości ku czci św. Wojciecha, patrona miasta i całej Polski.
Św. Wojciech to postać szczególna w dziejach naszego kraju, gdyż choć nie zasiał on wśród nas pierwszego ziarna Ewangelii, to jednak dzięki swemu świadectwu i ofierze z życia umocnił nową wiarę.
W sobotni wieczór w katedrze gnieźnieńskiej zostały odprawione uroczyste Nieszpory pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego, z kazaniem biskupa płockiego Stanisława Wielgusa (kazanie drukujemy na str. 11). Następnie tysiące wiernych uczestniczyły w procesji, której trasa wiodła z katedry do kościoła św. Michała Archanioła. Miejsce, w którym wznosi się ta świątynia, ma w lokalnej tradycji duże znaczenie. To tam, na Wzgórzu Zbarskim, wedle starych przekazów, zatrzymał się na nocny odpoczynek orszak sprowadzający do Gniezna ciało św. Wojciecha, by następnego dnia uroczyście wjechać do miasta. Tak jak niewątpliwie przed tysiącem lat czuwano i modlono się, tak i obecnie wierni przez całą noc adorują w tym miejscu relikwie Patrona, a także towarzyszące mu relikwie jego brata Radzyma oraz innych świętych i błogosławionych związanych z polską ziemią.
Choć wieczorem i w nocy padał obfity deszcz, niedzielny poranek powitał czcicieli św. Wojciecha pięknym słońcem. Taka nagła poprawa pogody dokonywała się już wielokrotnie w latach wcześniejszych - stąd wielu mówi o „małym cudzie św. Wojciecha”, który wyjednuje u Boga poprawę pogody. Niedzielny poranek jest bowiem czasem głównych uroczystości patronalnych.
Procesja, od której rozpoczynają się niedzielne celebracje, ma znaczenie szczególne, gdyż upamiętnia uroczyste przeniesienie szczątków biskupa Wojciecha do gnieźnieńskiego grodu. Wierni uczestniczą w niej jeszcze liczniej niż w wieczornej - ich liczba dochodzi nawet do kilkunastu tysięcy. Trasa procesji prowadzi w przybliżeniu drogą, którą przed ponad tysiącem lat przybył orszak z ciałem Świętego. Kończy się ona u stóp katedry uroczystą Mszą św. pontyfikalną, celebrowaną przez licznie przybyłych hierarchów kościelnych pod przewodnictwem Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa.
Tegoroczne uroczystości przypadły w szczególnym momencie w dziejach Polski - ledwie kilka dni przed wejściem do Unii Europejskiej. „Chcemy tę nową rzeczywistość napełnić wiarą i nadzieją. Nie możemy tylko brać i liczyć to, co nam łaskawie dadzą, ale musimy włączyć się w kreację tego lepszego świata - powiedział w homilii kard. Glemp. - My, napełnieni siłą Ewangelii, możemy mówić o niej światu, który pogrążył się w dobrobycie i pragnie tylko liczyć i liczyć, coraz więcej zyskiwać i brnąć dalej w defraudacjach, oskarżać się i kłócić. (...) Kościół przychodzi z prostotą Ewangelii, żeby temu wszystkiemu zaradzić, wskazując na Chrystusa, który jest nadzieją”.
Podczas Eucharystii Ksiądz Prymas przekazał delegacjom młodzieży egzemplarze Pisma Świętego. Jest to piękna tradycja, zapoczątkowana w 1997 r. przez Papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do grobu św. Wojciecha. W tym samym roku po raz pierwszy też z sanktuarium Biskupa Misjonarza rozesłani zostali polscy misjonarze, by głosić Ewangelię całemu światu. Również ta tradycja jest kontynuowana. Abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, poświęcił krzyże misyjne, które następnie wręczył 58 misjonarzom, synom różnych zakątków polskiej ziemi.
Świętowojciechowe uroczystości zakończyły Nieszpory oraz błogosławieństwo dzieci - co jest pięknym zwyczajem uczestniczących w uroczystościach biskupów, wprowadzonym przez kard. Stefana Wyszyńskiego.

Ingres abp. Gołębiewskiego

Nowy metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski odbył 24 kwietnia ingres do katedry we Wrocławiu, obejmując rządy w archidiecezji. Homilię wygłoszoną podczas uroczystej Mszy św. abp Gołębiewski rozpoczął słowami: „Nie lękajcie się”. Przypomniał wiernym, że diecezją rządził będzie Chrystus, a kapłani to słudzy w Jego rękach. Jako jeden z głównych punktów swojego programu duszpasterskiego Ksiądz Arcybiskup wymienił konieczność formacji biblijnej i liturgicznej wiernych. Zawierzył wrocławski Kościół i swoją biskupią posługę św. Janowi Chrzcicielowi, głównemu patronowi archidiecezji.
Podczas uroczystości nuncjusz apostolski abp Józef Kowlaczyk odczytał papieską nominację dla abp. Gołębiewskiego na metropolitę wrocławskiego, którą ogłoszono 3 kwietnia br. Następnie nowy Ordynariusz otrzymał pastorał - symbol władzy pasterskiej w diecezji. Przyjął także od różnych stanów homagium - przysięgę wierności.
Następnie sprawozdanie ze stanu archidiecezji złożył kard. Henryk Gulbinowicz. Wyraził m.in. zadowolenie ze stanu finansowego: „Diecezja nie ma długów ani wobec osób-instytucji, ani wobec osób prywatnych” - zapewnił. Przed pierwszym pasterskim błogosławieństwem abp. Gołębiewskiego głos zabrali jeszcze przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich.
W uroczystości wzięło udział ponad 30 biskupów, wielu kapłanów i świeckich oraz przedstawiciele władz i środowisk naukowych Wrocławia.

Tydzień w Polsce

Przeciwko obniżeniu progu dochodowego, powyżej którego rodziny wielodzietne nie otrzymają zasiłku, zaprotestowała Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. W oświadczeniu Rada skrytykowała zniesienie Funduszu Alimentacyjnego oraz faworyzowanie przez prawo osób samotnie wychowujących dzieci na niekorzyść pełnych rodzin wielodzietnych, co może skłaniać do fikcyjnych rozwodów.

„Europa będzie kontynentem szczęścia i nadziei tylko w oparciu o silną rodzinę” - napisali m.in. w specjalnym przesłaniu uczestnicy XXI Międzynarodowego Kongresu Rodziny, który obradował w Lublinie.

W Warszawie odbyło się zebranie plenarne Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, którego tematem było: Jak odnowić życie społeczne w Polsce?. Referat wygłosił biskup pomocniczy warszawski Piotr Jarecki.

Biskup pomocniczy Tadeusz Werno został wybrany administratorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego poprzednik abp Marian Gołębiowski objął rządy w archidiecezji wrocławskiej.

Zamiar startu w pierwszych w Polsce wyborach do Parlamentu Europejskiego zgłosiło do Państwowej Komisji Wyborczej już 25 partii i komitetów, w tym wszystkie liczące się ugrupowania sejmowe.

Władysław Bartoszewski ostro zaprotestował przeciwko zapowiedzianemu przez Erikę Steinbach - szefową niemieckiego Związku Wypędzonych - uczczeniu w Berlinie 60. rocznicy Powstania Warszawskiego. Miałby to być rodzaj demonstracji. E. Steinbach stwierdziła, iż chce pokazać, że „jej związek wie, co to współczucie”. „Niech pani Steinbach nie uczy nas historii!” - powiedział m.in. W. Bartoszewski.

Senat przyjął bez poprawek ustawę o nadmiernych zapasach produktów rolnych. Prawo to zostało uchwalone w związku z unijnymi rozporządzeniami, które przewidują opodatkowanie tzw. nadmiernych zapasów. Dotyczy to ponad 200 rodzajów produktów. Ustawa wchodzi w życie z chwilą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Nową przewodniczącą Unii Pracy została Izabela Jaruga-Nowacka.

Trybunał Konstytucyjny podważył reformę służb specjalnych przeprowadzoną 2 lata temu przez SLD, uznając wszystkie zaskarżone przez opozycyjnych posłów artykuły ustawy o ABW i AW za sprzeczne z konstytucją (oficerowie UOP zwolnieni w ramach „czystek” personalnych będą mieli szansę powrotu do pracy).

Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Lwa Rywina na 2,5 roku więzienia oraz grzywnę, oskarżając go o oszustwo, nie zaś - jak wnioskował prokurator - o płatną protekcję (wyrok nie jest prawomocny).

W Politechnice Warszawskiej odbyła się międzynarodowa konferencja na temat pielgrzymowania pt. Współczesne podróże duchowe. Fenomen turystyki religijnej XXI wieku a sacrum przestrzeni i obiektów pielgrzymkowych.

Dokument potwierdzający wpisanie 6 drewnianych kościółków z Małopolski i Podkarpacia na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO odebrali na Wawelu proboszczowie parafii, na terenie których znajdują się te świątynie. Zabytki w Binarowej, Bliznem, Dębnie, Haczowie, Lipnicy Murowanej i Sękowej są na liście od 2003 r.

W Polsce wzrasta liczba ludzi głęboko wierzących i systematycznie praktykujących - wynika z ogłoszonych badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka Krzyża

2025-01-18 18:40
Profanacja Krzyża na cmentarzu w Tychach

Parafia Narodzenia św. Jan Chrzciciela w Tychach - Cielmicach

Profanacja Krzyża na cmentarzu w Tychach

Kolejne skutki nawoływania do "opiłowywania katolików". W nocy z 14 na 15 stycznia 2025 r. nieznani sprawcy dokonali aktu wandalizmu na parafialnym cmentarzu w Tychach. Podcięto Krzyż i "opiłowano" ręce figury Jezusa - przekazał Ks. Piotr Wojszczyk, proboszcz parafii Parafii Narodzenia św. Jan Chrzciciela w Tychach - Cielmicach.

Więcej ...

Czy pokornie proszę Pana o przebaczenie moich grzechów?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 2, 13-17.

Więcej ...

Jest porozumienie między Izraelem a Hamasem o zawieszeniu broni w Strefie Gazy

2025-01-19 10:20

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Strona izraelska otrzymała od Hamasu listę nazwisk zakładniczek, które mają być uwolnione w niedzielę jako pierwsze w ramach rozejmu między obydwoma stronami - podała agencja Reutera powołując się na izraelskich negocjatorów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie

Wiara

Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie

Zmarł ks. Piotr Nowosielski

Niedziela Legnicka

Zmarł ks. Piotr Nowosielski

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...

Kościół

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...