Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poświęcenie Jasnogórskiego Obrazu dla Ukrainy

Jak pisaliśmy tydzień temu, 17 maja na Jasną Górę przybyło ok. 150 pielgrzymów z diecezji charkowsko-zaporoskiej wraz z biskupem diecezji Stanisławem Padewskim. Podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski przekazał kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej, która 15 sierpnia rozpocznie wędrówkę po Ukrainie. Nad przebiegiem peregrynacji będzie czuwać o. Symplicjusz Berent, paulin, proboszcz założonej przed dwoma laty parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Mariupolu.

Honorowi dawcy krwi

Ofiarując swoją krew, naśladujemy Chrystusa - takie było hasło 7. Krajowej Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi, która 22 maja zgromadziła 5 tys. osób. W ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic 70 osób oddało łącznie ponad 31 l krwi. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył biskup polowy WP Sławoj Leszek Głódź. Zebranych powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Nikodem Kilnar. Obecni byli m. in.: gen. Andrzej Trybusz - prezes Zarządu Głównego PCK, Wacław Górnicki - przewodniczący Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK, płk Marek Kondracki - pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. Resortowej Opieki Zdrowotnej i szef Zarządu Wojskowej Służby Zdrowia Sztabu Generalnego WP. Pielgrzymkę zorganizowali: ks. ppłk Zenon Surma CMF - krajowy duszpasterz HDK oraz płk Henryk Zając - prezes Klubu HDK przy Ordynariacie Polowym WP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka ZHP

Reklama

W dniach 21-23 maja na Jasnej Górze modliło się ok. 1,1 tys. harcerzy i harcerek wraz z ks. phm. Janem Ujmą - naczelnym kapelanem ZHP, hm. Wojciechem Katnerem - przewodniczącym ZHP i hm. Teresą Hernik - naczelnikiem ZHP. Pielgrzymce towarzyszyły słowa zaczerpnięte z modlitwy patrona ZHP - bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego: „Chcę być prawdziwym harcerzem... Chcę być prawdziwą harcerką...”. Centralnym punktem była Msza św. w Bazylice, której przewodniczył biskup polowy WP Sławoj Leszek Głódź. Harcerze spotkali się m.in. z red. Andrzejem Zalewskim z Sygnałów dnia z Programu I Polskiego Radia.

Młodzież Radia Maryja

W 6. Pielgrzymce Młodych Słuchaczy Radia Maryja 22 maja przybyło na Jasną Górę kilka tysięcy osób. Hasłem były słowa: Stworzeni na Jego obraz - wezwani do naśladowania Jezusa. Mszę św. na Szczycie odprawił dla pielgrzymów bp Adam Śmigielski z Sosnowca. W homilii zwrócił uwagę na brak nadziei we współczesnym świecie, który „rodzi się z deptania praw osoby ludzkiej, a przede wszystkim z deptania prawa do życia”. Na pielgrzymce obecni byli m.in.: prowincjał Redemptorystów - o. Zdzisław Klafka oraz dyrektor Radia Maryja - o. Tadeusz Rydzyk. Mszę św. poprzedziły świadectwa młodych oraz koncert Tomka Kamińskiego, Aarona Thompsona z USA i ks. Paolo Auricchio, kapłana z Neapolu, kapelana więzienia dla nieletnich. Organizatorem pielgrzymki był o. Piotr Andrukiewicz, redemptorysta.

Służba Zdrowia

23 maja modliło się ok. 4 tys. osób związanych ze służbą zdrowia. Mszę św. w Sali o. Kordeckiego wraz z ponad 40 duszpasterzami sprawował metropolita łódzki - abp Władysław Ziółek, opiekun Duszpasterstwa Służby Zdrowia w Polsce. Homilię wygłosił biskup polowy WP Sławoj Leszek Głódź.
Spotkaniu towarzyszyła 6. Krajowa Konferencja Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich nt.: Lekarz w służbie rodzinie. Pielgrzymkę poprzedziły trzydniowe rekolekcje, które głosił ks. dr Artur Filipowicz. Za organizację odpowiedzialny był ks. Józef Jachimczak, krajowy duszpasterz służby zdrowia.

W skrócie

18 maja na Jasnej Górze modlił się Mirosław Hermaszewski, pierwszy Polak kosmonauta.

19-20 maja - 59. Pielgrzymka Byłych Więźniarek Obozu Ravensbrück i innych obozów zgromadziła ok. 50 pątniczek wraz z kapelanem - ks. Stanisławem Michałowskim.

21 maja w czuwaniu nocnym wzięło udział 450 członków Wspólnoty Sióstr Zawierzenia i Rodziny Zawierzenia wraz z o. Bronisławem Mokrzyckim SI.

22 maja modliło się ok. 500 uczestników Pielgrzymki Niepełnosprawnych Ruchowo z diecezji tarnowskiej wraz z dyrektorem duszpasterstwa - ks. Stanisławem Łątką.

23 maja przybyło ponad 120 bibliotekarzy z Katowic i Gdańska wraz z duszpasterzami: ks. Henrykiem Olszarem i ks. Maciejem Kwietniem. Towarzyszył im chór „Gloria Dei” z Wrocławia pod dyrekcją prof. Eugeniusza Stępniaka.

Klasztor Paulinów na Jasnej Górze Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska
zapraszają na koncert
Jasnogórskiej Muzyki Dawnej
w wykonaniu
Orkiestry Concerto Polacco
(na instrumentach historycznych)

Marta Wróblewska - sopran,
Piotr Olech - tenor altowy,
Aleksander Kunach - tenor,
Mirosław Borczyński - bas
Chór Sine Nomine (przyg. Chóru - Piotr Zawistowski), dyrygent - Marek Toporowski

W programie utwory Marcina Józefa Żebrowskiego i Wojciecha Dankowskiego
Bazylika Jasnogórska
9 czerwca (środa) godz. 17.00

Zapowiedzi

12-13 czerwca - Pielgrzymka Ruchu „Światło-Życie”

13 czerwca - 20. Pielgrzymka Ogrodników
- 12. Pielgrzymka Lekarzy i Służb Weterynaryjnych

19 czerwca - 19. Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ
- 9. Pielgrzymka Akcji Katolickiej

19-20 czerwca - 23. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

Więcej ...

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat

Więcej ...

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

2026-06-22 21:06

wikipedia.org

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

Kościół

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i...

Kościół

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i...

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

Niedziela Małopolska

Czterech nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Kościół

Objawienia Serca Jezusowego św. Małgorzacie Marii

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

W diecezjach

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Kościół

Czy leczenie antykoncepcją (hormonalnie) dla katolika to...

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!

Kościół

Rzym: z kaplicy szpitala skradziono tabernakulum!