Reklama

Rok Jubileuszowy

Ruch Światło-Życie

Od czerwca 2003 r. do czerwca 2004 r. Ruch Światło-Życie przeżywa swój rok jubileuszowy. Przez cały rok członkowie wspólnot oazowych spotykają się na specjalnych rekolekcjach, zwanych oazami modlitwy, podczas których pochylają się nad podstawowymi elementami swojej duchowości. Przygotowują się w ten sposób na wielką Pielgrzymkę Jubileuszową na Jasną Górę, zaplanowaną na 13 czerwca br. Powodem roku jubileuszowego są przypadające zarówno w roku 2003, jak i w 2004 ważne oazowe rocznice:
- 50-lecie pierwszej oazy;
- 40-lecie pierwszej oazy w okolicach Krościenka, gdzie od tylu lat mieści się centrum Ruchu;
- 30-lecie uroczystego Aktu Oddania Ruchu Niepokalanej Matce Kościoła;
- 30-lecie pierwszej oazy rodzin;
- 25-lecie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki Ruchu

Założycielem Ruchu Światło-Życie był ks. Franciszek Blachnicki (1921-87), kapłan diecezji katowickiej, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wyświęcony w roku 1950, pracował w duszpasterstwie diecezjalnym, od 1961 r. na KUL-u (najpierw jako student, a od 1964 r. jako pracownik naukowy); od 1981 r. przebywał za granicą. Stan wojenny zastał go na Zachodzie, co uniemożliwiło mu powrót do kraju. Osiadł w Carlsbergu w Niemczech, gdzie zmarł w 1987 r. W latach 1967-82 r. był krajowym duszpasterzem służby liturgicznej. Na wszystkich etapach i we wszystkich miejscach swojej posługi kapłańskiej tworzył i rozwijał dzieło Oazy. Początki Ruchu Światło-Życie sięgają 1954 r. Wówczas to, od 19 lipca do 1 sierpnia, w Bibieli - wiosce położonej niedaleko Tarnowskich Gór - ks. Franciszek Blachnicki poprowadził dwutygodniowe rekolekcje dla ministrantów z parafii Rydułtowy, w której był wikariuszem. Poprowadził je inaczej niż tradycyjne rekolekcje dla ministrantów - były one dłuższe, miały charakter przeżyciowy, a więc ich celem było nie tyle wysłuchanie nauk, co doświadczenie chrześcijańskiego stylu życia. Uczestników podzielono na grupy prowadzone przez nieco starszych kolegów, wykorzystano tradycje harcerskie. Rekolekcje nazwano Oazą Dzieci Bożych.
W kolejnych latach organizowano podobne rekolekcje dla coraz szerszego grona. Działalność ta zakończyła się w 1960 r., kiedy władze państwowe zlikwidowały akcję trzeźwościową prowadzoną przez ks. Blachnickiego pod nazwą „Krucjata Wstrzemięźliwości”. Ks. Blachnicki na kilka miesięcy znalazł się w więzieniu, później podjął pracę naukową na KUL-u.

Krościenko

W 1963 r. wznowiono organizowanie rekolekcji oazowych. Ich ośrodkiem stało się Krościenko nad Dunajcem, gdzie ks. Blachnicki zamieszkał.
Z ruchem oazowym mocno związany był ówczesny metropolita krakowski - kard. Karol Wojtyła. Odwiedzał grupy oazowe, uczestniczył w dniach wspólnoty. Towarzyszył kolejnym inicjatywom ks. Blachnickiego, był ich nieformalnym rzecznikiem w łonie Episkopatu. Bronił ruchu oazowego przed szykanami władz państwowych.
W 1973 r. kard. Wojtyła dokonuje Aktu Oddania Ruchu Światło-Życie Maryi - Niepokalanej Matce Kościoła. Akt ten Ruch uznaje za bardzo ważne wydarzenie w swojej historii - za swój „akt konstytutywny”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Gdy kard. Wojtyła został w 1978 r. papieżem, na audiencji dla Polaków powiedział: „Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła”. W odpowiedzi na to wezwanie w 1979 r. Ruch Światło-Życie rozpoczął Krucjatę Wyzwolenia Człowieka.
Jest to program działania będący służbą na rzecz wyzwolenia z nałogów społecznych, zwłaszcza alkoholizmu, oraz z wszelkiego zakłamania i lęku, które niszczą ludzką godność i nie pozwalają człowiekowi urzeczywistniać siebie zgodnie ze swoim powołaniem.

Poza Polską

Międzynarodowy rozwój Ruchu rozpoczął się w latach 70. Na rekolekcje do Polski zaczęli przyjeżdżać młodzi katolicy z ówczesnej Czechosłowacji.
Ks. Blachnicki, przebywając pod koniec życia w Niemczech, zapoczątkował działalność Ruchu Światło-Życie wśród polskiej emigracji w tym kraju. Również inni członkowie Ruchu emigrujący z Polski w latach 80. i 90. zakładali wspólnoty oazowe (w większości tzw. kręgi rodzin) w innych krajach. W ten sposób powstały wspólnoty Ruchu w USA, Kanadzie, Austrii, a także w Australii, Francji, Luksemburgu. Od 1985 r. datuje się istnienie Ruchu w Brazylii, gdzie zainicjował go pracujący na misjach moderator Ruchu - ks. Edward Zielski (od 2000 r. biskup diecezji Campo Maior).

Reklama

Rozwój ruchu

Ruch oazowy stara się wychodzić do dzisiejszego świata z ewangelizacją prowadzącą do świadomego osobistego wyboru Jezusa. Od ewangelizacji zaczyna się formacja w Ruchu Światło-Życie. Ewangelizacja jest naturalną konsekwencją i owocem realizacji programu formacyjnego Ruchu, a jednocześnie weryfikacją skuteczności tej formacji. Wszystkie wysiłki w formacji zmierzają do wychowania dojrzałych chrześcijan, by byli oni zdolni do dawania świadectwa wiary i do zdobywania wciąż nowych ludzi dla Boga.
Wspólnoty oazowe na każdym etapie formacji podczas spotkań w małych grupach modlą się, rozważają Słowo Boże, uczą się poprawnie odczytywać znaki liturgiczne, uczestniczyć w życiu Kościoła parafialnego, diecezjalnego, powszechnego. Ruch oazowy dba o piękne i staranne celebrowanie Liturgii, pamiętając, że jest ona szczytem i źródłem życia chrześcijańskiego.
Ruch Światło-Życie to troska o rodzinę. Oazowe małżeństwa należące do Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu, uczą się przeżywać i rozwijać swoją wiarę nie „obok”, nie „mimo” małżeństwa, a właśnie jako małżonkowie. Dlatego też gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie służy odnowie wspólnot rodzinnych w Kościele. Dziedzinami, w które najczęściej angażują się rodziny Domowego Kościoła, są: poradnictwo rodzinne, posługi liturgiczne, pomoc małżeństwom zagrożonym oraz pomoc charytatywna.
„Bogu dziękuję za ten Ruch, który przyniósł tyle błogosławionych owoców w sercach młodzieży w minionych trudnych latach, a i dziś stanowi prężne środowisko duchowego rozwoju młodzieży i rodzin” - powiedział Jan Paweł II na krakowskich Błoniach 18 lipca 2002 r.

Jubileuszowa Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie

Jasna Góra
12-13 czerwca 2004 r.

12 czerwca - sobota
14.00-20.00 - Kongres Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

13 czerwca - niedziela
Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie
9.00 - Zawiązanie wspólnoty
- Katecheza
- Godzina świadectwa
- Dzielenie się Ewangelią
12.00 - Eucharystia
14.00 - Agapa
15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia
- Czas radości i świętowania „Dziękuję ci, pieśni oazowa”
17.00 - Nieszpory

Reklama

Goście Pielgrzymki: abp Stanisław Ryłko - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, biskupi polscy, przedstawiciele ruchów i wspólnot odnowy Kościoła z Polski i z zagranicy, reprezentanci wspólnot Ruchu spoza Polski oraz przyjaciele z Kościołów chrześcijańskich.

Informacje: www.oaza.pl

Pismo Ruchu Światło-Życie „Oaza”

Wiodącym tematem najnowszego numeru (maj-czerwiec/2004) - Oazy - pisma Ruchu Światło-Życie jest ryzyko nadziei. Tak sformułowany temat zawiera w sobie małe i wielkie nadzieje, które na stałe wpisane są w ludzkie życie. Część zamieszczonych tekstów dotyczy „ryzyka nadziei”, związanego z wejściem Polski do UE. Wśród tekstów szczególnie zwraca uwagę wypowiedź ks. Franciszka Blachnickiego, wygłoszona w ramach Europejskiego i Ekumenicznego Kongresu Odnowy Charyzmatycznej w Strasburgu 30 maja 1982 r., oraz przypomnienie wypowiedzi Jana Pawła II, zaczynającej się od słów: „Europa jest drzewem; zmarnieje, jeśli zapomni o własnych korzeniach”. W Oazie znajdziemy również teksty mówiące o nadziei jako świadomości, że Bóg pragnie zbawienia każdego z nas, i o konsekwencjach wynikających z przyjęcia orędzia wiecznej miłości.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Papież do Polaków: módlcie się o pokój

2024-05-01 10:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Módlcie się za Kościół i Ojczyznę, o pokój na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie” - zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst