Reklama

Sursum corda

W światłach Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 24/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczną uroczystość Zesłania Ducha Świętego dane mi było obchodzić, wraz z małą grupą redakcyjną, w Rzymie. Na Placu św. Piotra braliśmy udział w Nieszporach przed Zesłaniem Ducha Świętego. Przybyło wiele grup modlitewnych, w tym charyzmatycznych, przybyli kardynałowie, biskupi, przedstawiciele ruchów, księża. Ojciec Święty przewodniczył liturgii Nieszporów i wygłosił homilię. Byliśmy urzeczeni pięknym nabożeństwem papieskim. Następnego dnia uczestniczyliśmy także w spotkaniu modlitewnym z Ojcem Świętym, a później zostałem przyjęty przez Jana Pawła II. Papież, będący w dobrej kondycji fizycznej, przygotowywał się wtedy do podróży do Szwajcarii. Był u Ojca Świętego także bp Jan Ozga z Kamerunu, Polak. Rozmowa toczyła się głównie na tematy misyjne. Jan Paweł II z wielkim zainteresowaniem dowiadywał się o różnych sprawach.
Wieczorem Ojciec Święty przyjmował jeszcze inne grupy, nie tylko polskie. Każdy z naszej czteroosobowej ekipy mógł osobiście podejść do Ojca Świętego. Prosiłem Jana Pawła II o błogosławieństwo dla Czytelników Niedzieli, dla naszej redakcji. Ojciec Święty spełnił moją prośbę. Z radością więc przekazuję wszystkim modlitewne przesłanie Ojca Świętego wraz z jego błogosławieństwem.
Każdy pobyt w Rzymie jest wielkim przeżyciem. Przede wszystkim dlatego, że przychodzimy do grobów dwóch największych Apostołów, do miejsca ważnych dla chrześcijaństwa wydarzeń i miejsca wielkiej modlitwy. Ogromne wzruszenie ogarnia pielgrzymów przy relikwiach bł. Jana XXIII: można zobaczyć jego twarz, ręce, ornat. Wielu ludzi modli się dzisiaj przy relikwiach Papieża Dobroci.
Bazylika św. Piotra jest nieustannie pełna ludzi. Oczywiście, zachowywane są wszelkie środki ostrożności, ale pomimo tego wielka rzesza ludzka każdego dnia nawiedza tę świątynię. Jedni modlą się, drudzy zwiedzają i podziwiają jej wspaniałości. Zawsze daje się zauważyć wielkie zainteresowanie Pietą - rzeźbą Michała Anioła. Oblegana jest również kaplica Najświętszego Sakramentu. Cała Bazylika budzi tę świadomość, że tu jest Piotr. To bardzo ważne miejsce dla Kościoła powszechnego. Przeżywa się tu jego wielkość i koloryt, wielokulturowość, wielonarodowość. Z tego powodu Rzym jest miastem powszechnym, gdzie wszyscy czują się dobrze, bo włączeni są w powszechność Kościoła.
My również jako reprezentacja redakcji Niedzieli mieliśmy to poczucie powszechności Kościoła. Niedziela bowiem chce służyć Kościołowi, wszystkim sprawom, którym poświęca swój czas i swoje intencje Ojciec Święty Jan Paweł II. Jednocześnie pamiętamy, że Jan Paweł II - Następca św. Piotra - to Papież Polak. Ojciec Święty tak wspaniale umie łączyć tę przynależność do jednego narodu ze służbą Kościołowi powszechnemu. Przyjmuje biskupów i innych przedstawicieli z całego świata, ale tak bardzo serdecznie pamięta o Polsce, o swoich dawnych przyjaciołach, biskupach, kapłanach. Każde spotkanie z nim ma klimat rodzinności, serdeczności, zainteresowania gościem. Ojciec Święty zawsze jest bardzo skupiony, uważnie słucha swoich rozmówców. W niektórych momentach włącza się krótkim zdaniem, które wyraża jego analizującą refleksję. Widać też, że ma bardzo dobrą pamięć, pamięta np. o wydarzeniach i problemach afrykańskich, i to w szczegółach, pamięta nazwiska, co budzi zawsze podziw, bo przecież wymaga to niezwykłego umysłu i serca. Zawsze jest też rozmodlony, a ta modlitwa dotyczy bieżących spraw, które są przedmiotem jego zamyślenia i troski.
Jestem bardzo wdzięczny Ojcu Świętemu za to, że w tym pięknym liturgicznym czasie mogliśmy być razem z nim, że mogliśmy uczestniczyć w papieskich nabożeństwach. Dziękujemy za błogosławieństwo dla nas wszystkich i dla dzieła, które prowadzimy.
Umocnieni Twoim, Ojcze Święty, świadectwem, chcemy spalać się z miłości do Chrystusa i Jego Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia nie jest dla ludzi kryształowych

2025-06-02 11:43

mat. prasowy

Przykład z mitologii greckiej, przedstawiający Prokrustesa, pokazuje, jak ważne jest, aby nie dopasowywać rzeczywistości do własnych, wygodnych norm. „Sumienie to nie zbiór reguł. To waga, która waży całego człowieka.” Zapraszam Was w podróż do najgłębszych zakamarków serca – do wnętrza sumienia.

Więcej ...

Odwiedzili 17 Kościołów Jubileuszowych, prosząc o cud uzdrowienia dla synka

2025-06-02 20:28
Karolina i Daniel Prusakowie z dziećmi

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Karolina i Daniel Prusakowie z dziećmi

Karolina i Daniel oraz czwórka ich dzieci: Agnieszka, Zuzia, Kacper i Karol. To oni jako pierwsi zebrali pieczątki we wszystkich Kościołach Jubileuszowych w Archidiecezji Krakowskiej i odebrali certyfikaty „Pielgrzymów nadziei”.

Więcej ...

Rocznica historycznej homilii św. Jana Pawła II: Niech zstąpi Duch Twój!

2025-06-02 21:37

Archiwum IPN

2 czerwca 1979 r. rozpoczęła się I Pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny, której towarzyszyło hasło: „Gaude Mater Polonia” i która odbywała się w roku 900. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Stanisława Biskupa i Męczennika. 46 lat temu na ówczesnym Placu Zwycięstwa w Warszawie, Papież wygłosił historyczną homilię, w której przypomniał, że losów człowieka ani dziejów Polski nie można zrozumieć bez Chrystusa i w której przyzywał nad Polską przemieniającej mocy Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kasia Nawrocka skradła show podczas ogłoszenia wyników...

W wolnej chwili

Kasia Nawrocka skradła show podczas ogłoszenia wyników...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Nawrocki prezydentem Polski! Jest oficjalny komunikat...

Wiadomości

Karol Nawrocki prezydentem Polski! Jest oficjalny komunikat...

Najnowszy sondaż OGB - zwiększa się przewaga Karola...

Wiadomości

Najnowszy sondaż OGB - zwiększa się przewaga Karola...

Położna ujawniła horror w Oleśnicy

Wiadomości

Położna ujawniła horror w Oleśnicy

Wniebowstąpienie kończy to, co zapoczątkowało Wcielenie

Wiara

Wniebowstąpienie kończy to, co zapoczątkowało Wcielenie

Szkocja: padł kolejny aborcyjny rekord

Europa

Szkocja: padł kolejny aborcyjny rekord

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Aspekty

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej