Reklama

Polska

Bielsko-Biała: uroczystości konsekracji i ingresu nowego ordynariusza

PB

W bielskiej katedrze odbyły się uroczystości przyjęcia sakry biskupiej i ingresu nowego ordynariusza diecezji 55-letniego ks. prałata Romana Pindla. Dotychczasowemu rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie sakry udzielił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore i administrator apostolski diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy. Na uroczystości przybyło około 30 arcybiskupów i biskupów z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy i Rumunii, w tym m.in. prymas Polski abp Józef Kowalczyk, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser, biskup polowy Józef Guzdek, metropolita lwowski obrządku łacińskiego abp Mieczysław Mokrzycki, biskup ostrawsko-opawski bp Franciszek Lobkowicz z Czech, biskup żyliński, Tomasz Galis ze Słowacji oraz biskup rumuńskiej diecezji Iasi Petru Ghergel oraz sufragan tej diecezji bp Aurel Perca.

U uroczystościach udział wzięło około 200 księży, zakonników i sióstr zakonnych. Z katolikami modlił się zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Paweł Anweiler oraz parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji oświatowych z całej diecezji bielsko-żywieckiej. W uroczystościach udział wzięła najbliższa rodzina nowo wyświęconego biskupa – mama, siostra i brat oraz delegacja z rodzinnych Wadowic.

Reklama

Na początku liturgii wspominając minione lata, odchodzący na emeryturę bp Rakoczy podkreślił, że 20-letni czas jego pasterzowania był okresem budowania struktur diecezji i koniecznej infrastruktury kościelnej. Wymienił także najważniejsze wydarzenia z życia diecezji bielsko-żywieckiej, m.in. pielgrzymkę bł. Jana Pawła II z 1995 r., czy wizytę papieża Benedykta XVI w Auschwitz w 2006 r. Biskup Rakoczy życzył nowemu biskupowi, by na jego drogach zawsze towarzyszyła mu odczuwalna obecność, bliskość i moc Jezusa Chrystusa, Najwyższego Kapłana.

Kolejno nastąpiło odczytanie papieskiej bulli, a kandydat na biskupa publiczne wyraził swą wolę do przyjęcia święceń.

W homilii metropolita krakowski podkreślił, że dzisiejsza uroczystość to ważny moment dla młodego Kościoła bielsko-żywieckiego, gdyż po 20 latach służby odchodzi na zasłużony odpoczynek pierwszy pasterz diecezji, biskup Tadeusz Rakoczy. Mówiąc o sylwetce nowego bielsko-żywieckiego biskupa Romana Pindla, purpurat przypomniał, że wywodzi się z wadowickiej parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, z tej samej, do której należał Karol Wojtyła.

Reklama

Zwracając się do ks. Pindla, purpurat zaapelował, by żarliwie głosił Chrystusowe słowo życia wiecznego.

„Umacniaj powierzony ci lud życiodajnymi sakramentami. Podejmuj mądre decyzje. Bądź ojcem i bratem dla twych kapłanów. Wspomagaj ich w trudnej posłudze, bo są na pierwszej linii walki o dusze. Szukaj zagubionych owiec. Okazuj miłosierne oblicze Boga wszystkim ubogim, chorym, słabym, niepełnosprawnym. Miej zawsze otwarte drzwi i serce dla szukających prawdy i sensu. Budź w nich nadzieję. Tak jak twój poprzednik, utrzymuj braterskie kontakty z braćmi i siostrami Kościoła luterańskiego oraz innych wspólnot religijnych” – wzywał kaznodzieja.

Odwołując się do dewizy biskupiej nowego pasterza diecezji, kardynał zaapelował, by „pomagał wszystkim trzymać się mocno Słowa Życia”.

Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych, konsekratorzy odmówili modlitwę konsekracyjną nad leżącym krzyżem biskupem nominatem i nałożyli ręce na jego głowę. Nad głową otrzymującego sakrę trzymano będzie otwartą księgę Pisma Świętego – jako znak Ducha Świętego, który zstępuje na biskupa. Podczas obrzędów dopełniających konsekracji biskupiej nastąpiło namaszczenie krzyżmem świętym i przekazanie księgi Ewangelii, insygniów biskupich – mitry, pastorału i pierścienia.

W ramach liturgii nastąpił także ingres biskupa, którego najważniejszym elementem było złożenie tzw. homagium, czyli hołdu posłuszeństwa. Homagium złożył najpierw biskup pomocniczy Piotr Greger, a potem przedstawiciele duchownych, zakonnicy, zakonnice, reprezentanci świata nauki, ruchów i stowarzyszeń, dzieci i młodzież. Nowo wyświęcony biskup Pindel po raz pierwszy zasiadł na katedrze – miejscu, z którego przewodniczył dalszej części liturgii.

Nowy ordynariusz bielsko-żywiecki, idąc wzdłuż nawy katedry i wychodząc przed świątynię, udzielił wiernym swego pierwszego biskupiego błogosławieństwa.

Bp Pindel podziękował wszystkim za uczestnictwo w liturgii. Wypowiedział słowa wdzięczności pod adresem konsekratorów i duchownych zaangażowanych w przygotowanie uroczystej liturgii. Podkreślił, że słowa swej dewizy biskupiej, zawierającej apel, by trzymać się Słowa Życie, pragnie odnieść do siebie, i tych, którzy tworzą diecezję.

Kanoniczne objęcie diecezji przez ordynariusza nastąpi 7 stycznia w gmachu Kurii diecezjalnej. W obecności siedmioosobowego kolegium konsultorów nowy ordynariusz okaże pismo nominacyjne, na mocy którego papież powierzył mu urząd biskupa. Po stwierdzeniu jego autentyczności pod specjalnym protokołem, swe podpisy złożą nowy biskup, przechodzący na emeryturę bp Tadeusz Rakoczy oraz konsultorzy. Od tego momentu nowy ordynariusz obejmie w diecezji bielsko-żywieckiej pełnię władzy.

Święcenia biskupie ks. Pindla, mianowanego przez papieża Franciszka nowym biskupem bielsko-żywieckim, były drugimi w historii XV-wiecznej bielskiej katedry, całego miasta i powstałej w 1992 roku diecezji. Był to także pierwszy ingres w dziejach tej jednostki administracyjnej Kościoła. Oprócz przyjęcia sakry biskupiej przez bpa Gregera 27 listopada 2011 r., na terenie obejmującym obecną diecezję bielsko-żywiecką odbyły się wcześniej tylko jedne święcenia biskupie. 30 września 1883 r. w Cieszynie konsekrowany został pierwszy biskup sufragan cieszyńskiej części diecezji wrocławskiej, Franciszek Śniegoń.

16 listopada 2013 r. papież Franciszek przyjął rezygnację z urzędu biskupa bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego. Jednocześnie mianował jego następcą ks. prałata Romana Pindla, dotychczasowego rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Nowy ordynariusz hasłem swojej posługi pasterskiej uczynił słowa: „Verbum Vitae continentes” (Trzymajcie się mocno Słowa Życia) z Listu św. Pawła Apostoła do Filipian (Flp 2, 16).

Herb biskupi zawiera czerwony Krzyż Jerozolimski, z widniejącą na nim otwartą księgą Pisma Świętego z widocznymi literami A i ?, umieszczony na niebieskim polu. Znak Krzyża Jerozolimskiego wskazuje na Święte Miasto, miejsce uświęcone spełnieniem Bożej obietnicy zbawienia w osobie Jezusa Chrystusa, będącego początkiem i końcem wszystkiego – Alfą i Omegą. W Jerozolimie znajduje się także Wieczernik – miejsce Ostatniej Wieczerzy, w czasie której Chrystus ustanowił Eucharystię oraz żarliwie modlił się, aby byli jedno – ut unum sint (por. J 17, 11), co z mocą przypomniał na beskidzkiej ziemi bł. Jan Paweł II, nawiedzając diecezję bielsko-żywiecką 22 maja 1995 r. Niebieski kolor pola tarczy herbowej ma implikacje maryjne. W ten sposób nowy biskup bielsko-żywiecki wskazuje na datę otrzymania nominacji biskupiej – 16 listopada, kiedy w kalendarzu liturgicznym wspominana jest Matka Boska Ostrobramska.

Bp Roman Pindel ma 55 lat. Jest cenionym biblistą i pedagogiem. Do czasu biskupiej nominacji był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Urodził się 18 listopada 1958 r. w Oświęcimiu. Pochodzi z Wadowic. W 1990 r. obronił doktorat z zakresu biblistyki. W 2001 r. habilitował się na podstawie analizy literacko-retorycznej listu św. Pawła do Galatów.

Ks. Pindel jest profesorem biblistyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pełni funkcję kierownika Katedry Hermeneutyki i Judaistyki. Specjalizuje się w egzegezie Nowego Testamentu. Od 2004 r. był ojcem duchownym krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, a w 2011 r. został jego rektorem. Był duszpasterzem i koordynatorem grup modlitewnych Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji krakowskiej oraz delegatem biskupa ds. nowych ruchów religijnych.

2014-01-06 15:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Pindel: nie dajmy sobie odebrać najcenniejszego talentu: wiary, łaski chrztu, przynależności do Kościoła

PB

„Nie dajmy odebrać sobie tego talentu, który jest najcenniejszy: wiary, łaski chrztu, przynależności do Kościoła” – zaapelował bp Roman Pindel podczas Mszy św. sprawowanej 15 listopada w kościele pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Niedzielski o wzroście nakładów na ochronę zdrowia: Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie

2021-07-30 19:35
Minister zdrowia Adam Niedzielski.

PAP

Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mocny akcent na koniec dnia! Projekt ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB przyjęty przez Radę Ministrów. Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie – napisał w piątek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Prenumerata Tygodnika Katolickiego

Prenumerata

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię...

Wiadomości

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię...

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Wiara

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust