Reklama

Sylwetka

Doświadczony dyrektor

Silna osobowość, konkretny, dynamiczny, twardo chodzący po ziemi, dobry fachowiec i wrażliwy kapłan - tak dyrektorzy Caritas diecezjalnych charakteryzują ks. Adama Derenia z Wrocławia, nowego dyrektora Caritas Polska. Konferencja Episkopatu Polski wybrała go na tę funkcję 15 czerwca 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W biurze, w starej kamienicy na Ostrowie Tumskim, w której niegdyś mieszkał Mikołaj Kopernik, ks. Dereń pojawia się przed ósmą. Dzień zaczyna od filiżanki kawy.

Dobrze zna Caritas

Wszyscy przyzwyczailiśmy się już, że w biurze Caritas przy Skwerze Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie urzęduje ks. Wojciech Łazewski. Skromny, pogodny, chętny do rozmowy i udzielania informacji. Zresztą to właśnie jego zasługą jest m.in. wielkie otwarcie Caritas na media i wypracowanie dobrych kontaktów z dziennikarzami. Teraz odstępuje biurko swemu następcy. - To normalna kolej rzeczy, zakończyłem drugą kadencję i teraz, po dziesięciu latach, na dobre wracam do wykładów z łaciny i patrologii, do pracy naukowej - przyznaje z uśmiechem. O nowym dyrektorze mówi przyjaźnie, serdecznie, określa go jako profesjonalistę i dobrego organizatora. - Ks. Dereń jest przewodniczącym Komisji Prawnej przy Caritas Polska, dobrze zna struktury tej organizacji, nie jest człowiekiem z zewnątrz - mówi ks. Łazewski.

Ma w sobie jakąś pasję

W biurze, w starej kamienicy na Ostrowie Tumskim, w której niegdyś mieszkał Mikołaj Kopernik, ks. Dereń pojawia się przed ósmą. Dzień zaczyna od filiżanki kawy. Potem siada do komputera, przegląda pocztę i rozpoczyna pracę. O posiłkach rzadko pamięta. W wolnych chwilach czyta i pływa. Lubi też jazdę na nartach. - No i ma poczucie humoru - mówią pracownicy wrocławskiej Caritas. Ostatnio opowiadał im ze śmiechem, że na ulicy zatrzymała go jakaś pani i dopytując się o siedzibę Caritas, powiedziała: „Proszę księdza, gdzie tu jest ten rarytas?”.
Ks. Dereń to rocznik 1966. Pochodzi ze Świdnicy. Tam ukończył szkołę podstawową i średnią. W 1990 r. z rąk kard. Gulbinowicza przyjął święcenia kapłańskie. Przez półtora roku pracował jako wikariusz w Oleśnicy. Potem wyjechał na studia do Rzymu, gdzie obronił doktorat z teologii dogmatycznej. Po powrocie do Polski został sekretarzem 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, a w 1997 r. zastąpił ks. Janiaka (który został wtedy biskupem) na stanowisku dyrektora Caritas Wrocławskiej. - Od początku było widać, że jest dobrym organizatorem, umie pracować z ludźmi i nie boi się nowych wyzwań - mówi Marek Francuz z Caritas Wrocławskiej. Jak twierdzi, jest też wymagający wobec swoich pracowników. Ale i od siebie. Pracuje bardzo dużo, także w weekendy i święta, kiedy jeździ do różnych ośrodków.
- Ma w sobie jakąś pasję - podkreśla ks. Krzysztof Ukleja, dyrektor Caritas Warszawsko-Praskiej. - Jest ambitny i z wielkim szacunkiem odnosi się do ludzi - przyznaje Mirosława Łućko z Caritas Polska. - Energiczny, uczynny, zawsze dotrzymuje słowa - dodaje ks. Ireneusz Bradtke, dyrektor Caritas Gdańskiej. Wspomina wspólny pobyt na szkoleniu we Włoszech, kiedy razem z ks. Dereniem mieli okazję oglądać tereny zalane przez powódź.
- Nie trzeba było długo czekać, by u nas nastał taki kataklizm - mówi ks. Bradtke. - Wówczas, w 1997 r., ks. Dereń pokazał, jak dobrym jest organizatorem. Błyskawicznie uruchomił pomoc, wysyłał TIR-y do poszkodowanych regionów, organizował wsparcie lekarzy, psychologów, psychiatrów. - Pamiętam, że pojechaliśmy wtedy do Wrocławia z przedstawicielami amerykańskiej Caritas. Byliśmy pełni uznania dla ks. Derenia, który świetnie koordynował akcję pomocową - opowiada ks. Wojciech Łazewski.
Sam ks. Dereń zaś w jednym z wywiadów mówił wtedy: - Poprzednia powódź była lekcją surową, ale ważną. Nauczyliśmy się pomagać ofiarom klęsk żywiołowych szybko i umiejętnie. Czyli skutecznie.
Jest realistą. Twardo chodzi po ziemi. - Za pomoc nie należy oczekiwać aktów wdzięczności - mówi. - Kiedy po powodzi wyremontowaliśmy 250 domów, tylko jedna rodzina zdobyła się na gest podziękowania. Częściej ludzie uznawali, że to im się należało. Dlatego tłumaczę naszym pracownikom, że wdzięczność nie jest najważniejsza. Najważniejsze to pomagać potrzebującym.

Przyprowadził dzieciom strusie

W Caritas Wrocławskiej ks. Dereń zrobił bardzo wiele. Stworzył nowe stacje opieki, warsztaty terapii zajęciowej, świetlice dla dzieci, jadłodajnie, domy opieki. - Ma ciekawe pomysły, w jednym z ośrodków dla dzieci na przykład stworzył miniogród zoologiczny, są tam nawet strusie - opowiada Mirosława Łućko z Caritas Polska. - Ostatnio zaś przejął dwie szkoły podstawowe w obliczu groźby zamknięcia tych placówek - przyznaje Marek Francuz. - To świadczy o tym, że doskonale potrafi odczytywać znaki czasu - komentuje ks. Bradtke.
Gdy w najbliższych dniach wróci z Syberii, przeprowadzi się do Warszawy, by objąć urzędowanie. Stoją teraz przed nim trudne zadania. Z pewnością będzie musiał kontynuować całą działalność dotychczasowego dyrektora. Nie będzie to zadanie łatwe, bo ks. Łazewski, biegle władający kilkunastoma językami, mający za sobą długie doświadczenie i ogromną wiedzę, robił naprawdę bardzo wiele. Ks. Dereń, oczywiście, zna języki obce, m.in. angielski, niemiecki, włoski, rosyjski. I to mu się przyda w kontaktach międzynarodowych. Ale też - jak dotychczasowy dyrektor - będzie musiał działać dwutorowo: poza ukierunkowaniem na zewnątrz, dbać również o potrzeby Caritas diecezjalnych, troszczyć się o najuboższych, bezrobotnych, chorych i cierpiących. No i zdobywać fundusze na działalność Caritas. Czy mu się to uda i jak sprawdzi się na tym stanowisku - czas pokaże. Teraz natomiast musi podjąć znaczącą decyzję: wyznaczyć swojego zastępcę. Zgodnie ze statutem bowiem, o. Hubert Matusiewicz, także mający za sobą wielkie zasługi i bogate doświadczenie, musi złożyć rezygnację. Wybór nowego wicedyrektora Caritas Polska zatwierdzi potem Konferencja Episkopatu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziękczynienie za dar przyjęcia I Komunii Świętej

2024-05-15 17:34

Karol Porwich/Niedziela

Przyjeżdżają, aby podziękować za dar przyjęcia I Komunii Świętej. To czas dziękczynienia dzieci, ale i rodziców, katechetów, duszpasterzy - docierają na Jasną Górę ze wszystkich stron Polski.

Więcej ...

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny Ratusz zakazuje symboli religijnych w urzędach podległych Prezydentowi

2024-05-16 10:55
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

MEN prowadzi ofensywę wobec nauczania religii w szkołach, MSWiA, któremu podlegają sprawy wyznaniowe - próbuje ograniczyć środki na Fundusz Kościelny. W sukurs organom władzy centralnej idzie największy polski samorząd. Właśnie Prezydent m.st. Warszawy wydał zarządzenie zakazujące umieszczania krzyży w urzędach.

Więcej ...

Ślůnsko godka nasza ojczysta?

2024-05-16 14:18

Adobe Stock

O śląszczyźnie i jej zawiłościach rozmawiamy z prof. Haliną Karaś

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania