Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W chwili, gdy w starej Europie rodzi się nowy system polityczny, nie można zapominać o jej chrześcijańskich korzeniach, które w ciągu wieków przyczyniły się do szczytnego pojęcia osoby ludzkiej i były czynnikiem decydującym o jej integracji i powszechności.
Obrona życia ludzkiego jest obowiązkiem wszystkich, nie tylko chrześcijan, a odpowiedzialni za życie publiczne, będąc gwarantami praw każdego, mają obowiązek bronić szczególnie życia najsłabszych i bezbronnych. Prawdziwe zdobycze społeczne to takie, które wspierają i chronią życie każdego, a zarazem dobro wspólne społeczeństwa.
Jan Paweł II - papież
Z przemówienia do ambasadora Hiszpanii przy Stolicy Apostolskiej Jorge Dezcallara de Mazarredo - 18 czerwca 2004 r.

„Anioł Pański” z Papieżem

Papież Jan Paweł II zaapelował o większe prawa i pomoc dla uchodźców na całym świecie. „Każdy człowiek potrzebuje bezpiecznego środowiska życia, pragną tego również uchodźcy” - powiedział Ojciec Święty przed niedzielną modlitwą Anioł Pański 20 czerwca na Placu św. Piotra. Przybyło na nią kilkanaście tysięcy pielgrzymów, wśród nich członkowie ruchu „Pro Sanctitate” z Litwy i Łotwy.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźcy, obchodzonego 20 czerwca pod hasłem Miejsce nazywane domem. Odbudować życie w bezpieczeństwie i godności, Jan Paweł II zwrócił uwagę, że „miliony uchodźców w różnych krajach świata wciąż pozostają zgrupowane w obozach lub przez długi czas są ograniczane ich prawa”. „Nie zapominajmy o tych naszych braciach uchodźcach!” - apelował Papież. Wyraził też uznanie i poparcie dla tych wszystkich, którzy w Kościele angażują się na rzecz uchodźców, życząc jednocześnie, aby wspólnota międzynarodowa „odnowiła wysiłki zmierzające do usunięcia przyczyn tego bolesnego zjawiska”.
Papież modlił się do Niepokalanego Serca Maryi, aby ludzkość wzrastała w braterstwie i pokoju, a ziemia stawała się wspólnym domem wszystkich ludów”.
W swoich rozważaniach Jan Paweł II nawiązał też do obchodzonej 18 czerwca uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, „ostatniego z wielkich świąt liturgicznych, które po okresie wielkanocnym ukazuje nam cudowną syntezę tajemnicy chrześcijaństwa”. „Najświętsze Serce Jezusa jest źródłem życia i świętości, naszym pokojem i pojednaniem” - powiedział Ojciec Święty. Podkreślił, że nikt nie może naprawdę poznać Jezusa Chrystusa, jeśli nie zgłębi Jego Serca, to znaczy nie dotrze do wnętrza Jego Bosko-ludzkiej Osoby.

Jan Paweł II do Polaków

„Pozdrawiam wszystkich moich rodaków! W szczególności witam kard. Mariana Jaworskiego, metropolitę lwowskiego. Dziękuję za Waszą obecność, Wasze modlitwy i wszelkie oznaki życzliwości.
Przybyliście tutaj w pielgrzymce do grobów Apostołów Piotra i Pawła. Niech ten pobyt w Wiecznym Mieście w kontekście zbliżającej się liturgicznej uroczystości tych Apostołów umocni Waszą wiarę w Chrystusa i więź z Kościołem, który wyrasta z ich świadectwa życia i męczeństwa.
Niech Bóg błogosławi Wam i Waszym najbliższym! Szczęść Boże wszystkim!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna, 23 czerwca 2004 r.

Nowi kandydaci na ołtarze

Dekrety dotyczące cnót heroicznych, aktów męczeństwa i ważności cudów za wstawiennictwem 17 sług Bożych z 6 krajów zatwierdziła 22 czerwca w Watykanie Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. Są wśród nich kapłan syro-malabarski z Indii Augustine Thevarparampil (1891-1973) oraz grupy męczenników - duchownych i świeckich - z Hiszpanii i Meksyku, gdy toczyły się tam krwawe wojny domowe o jawnie antykatolickim nastawieniu. Kandydaci na ołtarze pochodzą ponadto z Argentyny, Chile i Włoch.
Obrady, w których wziął udział Jan Paweł II, prowadził prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - kard. José Saraiva Martins. On również wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym złożył hołd Ojcu Świętemu i przedstawił pokrótce sylwetki nowych kandydatów na ołtarze. „Duch Święty nieustannie dostarcza Kościołowi nowych wzorców świętości, świadczących o jego pięknie” - powiedział Kardynał Prefekt. Następnie przedstawił 17 spraw dotyczących omawianych osób, dodając, że „bohaterskie świadectwo chrześcijańskie synów i córek (tych narodów) jest źródłem pociechy i bodźców dla tych wspólnot kościelnych”, a „ich uwielbienie tu, na ziemi, zwiększy z pewnością skuteczność ich przykładu i ufność w moc ich wstawiennictwa przed Bogiem”.
W posiedzeniu Kongregacji uczestniczyli oprócz stałych pracowników m.in. przedstawiciele diecezji i zakonów, z których wywodzą się kandydaci na nowych błogosławionych.

Audiencja dla premiera Hiszpanii

Papież Jan Paweł II ostrzegł szefa rządu hiszpańskiego - Jose Luisa Rodrigueza Zapatero, aby w polityce reform społecznych nie zapomniał o zachowaniu wartości etycznych, zakorzenionych w tradycji, religii i kulturze tego kraju. Jednocześnie zapewnił premiera, że Hiszpania może liczyć na współpracę Stolicy Apostolskiej w wielkiej sprawie pokoju i duchowego postępu narodów, we wszystkim, co jest związane z wykorzenieniem terroryzmu i przemocy we wszelkich jej postaciach oraz w umacnianiu słusznych potrzeb osoby ludzkiej, jej praw i swobód. Okazją do wypowiedzi Papieża była pierwsza audiencja dla nowego premiera, która odbyła się 20 czerwca w Watykanie.
Wizytę premiera Zapatero Papież ocenił jako wyraz woli kontynuowania „w dobrej atmosferze” dobrych stosunków i współpracy między Kościołem i państwem dla dobra narodu Hiszpanii.
W swoim przemówieniu Jan Paweł II nawiązał do wypowiedzi skierowanej 18 czerwca do nowego ambasadora Hiszpanii przy Stolicy Apostolskiej. W ostrych słowach przypomniał socjalistycznemu rządowi Hiszpanii o obowiązku ochrony życia ludzkiego i tradycyjnej formy rodziny. Rząd premiera Zapatero dąży do liberalnych reform w sprawach rozwodów i prawa rodzinnego na wzór innych państw Unii Europejskiej. Katoliccy biskupi tego kraju zapowiedzieli zdecydowany sprzeciw wobec tych reform.
„Wierzę głęboko, że Pański osobisty wkład oraz wkład Pańskiego rządu doprowadzi do zamierzonego celu, jakim jest rozwój Hiszpanii jako państwa nowoczesnego, które będzie uwzględniało stosowne wartości etyczne” - powiedział Papież premierowi Zapatero. Przypomniał, że te wartości są zakorzenione w tradycji i kulturze Hiszpanii.

Reklama

Oświadczenie Stolicy Apostolskiej dotyczące Traktatu Konstytucyjnego UE

W związku z przyjęciem na szczycie w Brukseli Traktatu Europejskiego dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej - Joaquín Navarro-Valls wydał 19 czerwca br. oświadczenie następującej treści:
„Środki społecznego przekazu doniosły o zgodnym przyjęciu w Brukseli przez szefów państw i rządów 25 krajów członkowskich europejskiego Traktatu Konstytucyjnego.
Stolica Apostolska wyraża zadowolenie z tego nowego i ważnego etapu w procesie integracji europejskiej, na który miał nadzieję Biskup Rzymu i do którego zawsze zachęcał.
Stolica Apostolska zadowolona jest również z powodu umieszczenia w Traktacie zapisu, który gwarantuje status wyznań religijnych w państwach członkowskich i zobowiązuje Unię do utrzymywania z nimi szczerego, jawnego i regularnego dialogu, uznając ich tożsamość i specyficzny wkład.
Stolica Apostolska nie może jednak nie wyrazić rozgoryczenia z powodu sprzeciwu niektórych rządów wobec jednoznacznego uznania chrześcijańskich korzeni Europy. Mamy tu do czynienia ze zlekceważeniem historycznej oczywistości i chrześcijańskiej tożsamości narodów europejskich.
Stolica Apostolska wyraża żywe uznanie i wdzięczność tym rządom, które ze świadomością przeszłości i dziejowego horyzontu, w jakim nabiera kształtu nowa Europa, zabiegały o to, by dać konkretny wyraz jej uznanemu dziedzictwu religijnemu.
Nie wolno także zapominać o wielkim zaangażowaniu, z jakim rozliczne instytucje i stowarzyszenia starały się o to, aby wspomniano o chrześcijańskim dziedzictwie, pobudzając obywateli i opinię publiczną do refleksji nad kwestią, która nie jest drugorzędna w dzisiejszym kontekście narodowym, europejskim i światowym”.

Audiencja dla Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego

Za pomoc Kościołowi w ewangelizacji oraz za troskę o potrzebujących podziękował 22 czerwca Jan Paweł II Zakonowi Kawalerów Maltańskich w czasie audiencji dla wielkiego mistrza - fra Andrewa Bertiego. Papież pozdrowił przy okazji wszystkich członków tej „zasłużonej instytucji, działającej w różnych częściach świata”. Dodał, że „Stolica Apostolska docenia jej służbę w dziele ewangelizacji, a w szczególności rozliczne inicjatywy, jakie nieustannie podejmuje na rzecz potrzebujących”.
Suwerenny Zakon Wojskowy św. Jana Jerozolimskiego powstał w 1099 r. w Jerozolimie z inicjatywy wspólnoty mnichów św. Jana Chrzciciela, by zajmować się pielgrzymami przybywającymi do Ziemi Świętej, zwłaszcza po odbiciu jej z rąk muzułmanów w wyniku I wyprawy krzyżowej. Jest jednym z nielicznych średniowiecznych zakonów rycerskich, które przetrwały do naszych czasów.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pustelnik z Góry Maryi

Św. Wilhelm z Vercelli

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Więcej ...

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora Caritas Polska

2024-06-26 14:17

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Oświadczenie Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ws. ks. Marcina Iżyckiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?