Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Czy wytrwamy przy tych wszystkich postawach?

Justyna Kunikowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mija sto lat od założenia Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Z tej okazji ks. abp Grzegorz Ryś celebrował Mszę św. w Archikatedrze Łódzkiej. W uroczystości wzięli udział także alumni z WSD oo. Franciszkanów, WSD z Łowicza, Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń i łódzkiego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater, wykładowcy i pracownicy seminarium, byli rektorzy oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich.

Na początku rektor WSD w Łodzi ks. Sławomir Sosnowski przybliżył pokrótce historię powstania seminarium. - Gromadzimy się dzisiaj na dziękczynieniu za sto lat i za tamte początki, by zobaczyć z jakim dynamizmem rzecz się działa. Dziękujemy za tę historię, w której chcemy rozpoznać działanie łaski, prowadzenie boże i po to, by dziś odkrywać nowy dynamizm, widzieć jakie procesy dzisiaj się zaczynają, a także uznać, że wiele nie wiemy, bo nie musimy wiedzieć, nie wiemy na przykład jacy przyszli święci tutaj wśród nas są - powiedział ks. Sosnowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Łódź: Uroczystość 100-lecia powstania Wyższego Seminarium Duchownego

W homilii metropolita łódzki odniósł się do słowa bożego, w którym pojawia się pytanie o wiarę w momencie przyjścia Syna Człowieczego. - Medytując nad tym pytaniem Jezusa, trzeba zadać sobie inne, czy my się odnajdujemy w tej przypowieści, którą Jezus opowiedział, czy my odnajdujemy się w tym obrazie Kościoła, jaki Jezus w tej przypowieści stawia nam przed oczyma? - pytał ks. abp Ryś.

Reklama

Metropolita łódzki zachęcał do postępowania na wzór wdowy z ewangelicznej przypowieści. Rezygnuje ona z różnych układów, przekupstwa, zła, a wybiera Ewangelię, Jezusa Chrystusa, pragnie wytrwać w dobru, którego gwarantem jest Pan Bóg. - Czy wytrwamy przy tych wszystkich postawach? Mamy do nich przekonanie? Potrafimy do nich formować? - zwrócił się do wiernych metropolita łódzki.

Jezus mówi, że bardzo ważna jest modlitwa. Bez nieustannej modlitwy nie da się wytrwać w postawie wdowy. Jej obraz nie będzie nas przekonywał, nie będzie dla nas Dobrą Nowiną. Będziemy ulegać złu, władzy ludziom i własnej słabości. - A nasze seminaria są szkołą modlitwy nieustannej? Macie poczucie, że wasze przyszłe bycie księżmi i skuteczna ewangelizacja zależy właśnie od tego, czy będziecie ludźmi modlitwy nieustannej? Studia są niesłychanie ważne, ale Jezus mówi, że bez modlitwy nieustannej nie znajdzie wiary ani na ziemi ani w nas kiedy wróci - podsumował ks. abp Ryś.

10 grudnia 1920 roku papież Benedykt XV powołał do istnienia diecezję łódzką bullą Christi Domini. W kolejnym roku, 10 czerwca władze miejskie przekazały diecezji budynek poszpitalny, który miał być przeznaczony dla seminarium. 9 sierpnia ówczesny bp Wincenty Tymieniecki erygował łódzkie Seminarium Duchowne, a jego patronem został św. Stanisław Kostka. W kolejnych dniach odbyły się pierwsze egzaminy wstępne kandydatów do seminarium, a 10 września rozpoczął się rok akademicki dla 63 alumnów. - Były również przerwy, seminarium w czasie wojny krótko było w Szczawinie, a później zostało zupełnie zamknięte. Tutaj siedzibę miało Hitlerjugend. Po wojnie budynek był w takim stanie, że nie nadawał się do zamieszkania, dlatego diecezja zdecydowała się na wpuszczenie MO. Milicja Obywatelska miała tutaj szkolenie oficerуw w zamian za wyremontowanie budynku - powiedział obecny rektor seminarium ks. Sławomir Sosnowski. Pierwszym rektorem został ks. Jan Krajewski, profesor kieleckiego i warszawskiego seminarium.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-19 09:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Pierwsza w Polsce osoba świecka na stanowisku szefa diecezjalnej Caritas

Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dekretem Arcybiskupa Grzegorza Rysia z 17 października 2022 roku, nowym dyrektorem Caritas Archidiecezji Łódzkiej został Tomasz Kopytowski, który do tej pory pełnił funkcję rzecznika prasowego naszej instytucji.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst