Reklama

Odsłony

Małe znaczenia wielkich słów

Niedziela Ogólnopolska 30/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera





Jak w rosnącym zgiełku można się przebić ze zwykłymi, zwyczajnie wypowiedzianymi słowami? Narzuca się więc przekonanie, że trzeba używać słów ciężkich, ostrych, szokujących, wulgarnych, podniebnych, krańcowych... Żeby tylko jakoś zwrócić na siebie uwagę. Żeby siebie samego przekonać, że one niosą jeszcze jakieś minimum treści. Żeby przebić w rankingu słowa podobnie mocne i krzykliwe. Ale środki ekspresji wyczerpują się szybko, gdy wszystko zaczyna być: rewelacyjne, skandaliczne, makabryczne, tragiczne, magiczne, najnowsze, boskie, szokujące, kosmiczne... Wtedy dodaje się do tych słów „wzmacniacze”: super, extra, mega, hiper, meta, giga... Wtedy wszystko się kocha, uwielbia, przepada się za czymś... Umiera się z... rozkoszy, z podziwu, ze śmiechu, w ekstazie... Choćby dotyczyło to czegoś tak małego, jak pastylka tic-taca... Czy jest gdzieś granica tego nieustannego rozdymania słów, haseł, apeli? W końcu najświętsze i najcięższe w znaczenia słowa będą lżejsze i kruchsze od wydmuszek.
Czy tak samo nieważkie będą zapewnienia, wyznania, zaklęcia, przysięgi, ślubowania?

Pewien wzięty wytwórca spotów reklamowych nie zauważył, że takim językiem zaczyna mówić do żony, dzieci, sędziwych rodziców. Nie, to nie on mówił tym językiem, lecz ten język nim mówił, jak tubą, megafonem, odtwarzaczem. Uwagę na to zwróciła mu dorastająca córka, gdy posłał jej, nie patrząc na nią, kilka „wzmocnionych” reklamiarsko komplementów, a ona stanęła nagle bardzo blisko i wprost w twarz powiedziała mu: „Gdybyś choć spojrzał na mnie, gdybyś użył jednego zwyczajnego słowa, gdybyś choć zająknął się jak człowiek... to może bym uwierzyła. A tak, to słyszę tylko profesjonalnego łgarza-reklamiarza. Nikogo więcej! Automat do produkcji magicznych słówek, co nic nie znaczą. Lepiej milcz, jak do mnie mówisz!”.

Grecy uczyli, by nie myśleć słowami. Słowo nie powinno być tylko dźwiękiem, rządkiem liter, znakiem, bo wtedy przypisuje mu się jakąś magiczną moc, jak czarodziejskiemu zaklęciu. Trzeba jakby UJRZEĆ SŁOWO - jak się dzieje, jak się staje ciałem, jak przemienia się w coś rzeczywistego, dotykalnego, co może przemówić nawet w zupełnej ciszy do... niewidomego. Ten zgiełk coraz bardziej pustych słów może sobie dokazywać na targowiskach, ale między ludźmi... „To właśnie masz zrozumieć: ubóstwo słów jest twoim darem... półsłowa i milczenia, i patrzenia w oczy”. Jeśli coś jest prawdą, to długo szuka wyrazu, znaku, słowa i bardzo powoli, a nawet bezradnie, przetacza się z serca do serca. JEŚLI JEST PRAWDĄ! Nawet modlitwy - jeśli nazbyt potoczyste, łatwe, automatyczne - powinny umilknąć, by nie zamawiać, zaklinać po pogańsku, zagłuszać, łudzić Kogoś, kto słucha treści lub pustki pod powierzchnią dźwięków. „Naucz mnie modlitwy, która jest tęsknotą i o nic nie prosi”. A może wtedy usłyszy się, że „z ciszy powstałeś i w ciszę się obrócisz, bo wszystko, co NAPRAWDĘ JEST, trwa w ciszy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Szlachetny święty

Św. Kamil de Lellis

pl.wikipedia.org

Św. Kamil de Lellis

Już samo imię: Kamil (łac. Camillus) oznacza osobę szlachetną. Taką osobą był św. Kamil de Lellis, a przejawiało się to m.in. w czynieniu przez niego dzieł miłosierdzia. Wspominamy go nieobowiązkowo 14 lipca.

Więcej ...

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność
i uczciwość małżeńską

Muzeum Rodziny Ulmów

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską

Z inicjatywy Rycerzy Kolumba 13 lipca obchodzony jest Dzień Męża i Żony na pamiątkę ślubu świętych Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Tereski, który odbył się właśnie tego dnia. A czego uczą mężów i żony inni małżonkowie – Wiktoria i Józef Ulmowie? Oni wzięli ślub 7 lipca 1935 r., a 10 września br. wraz siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostaną wyniesieni na ołtarze.

Więcej ...

Jasna Góra: Piesze pielgrzymki przed wspomnieniem Matki Bożej Szkaplerznej

2025-07-14 18:55
156. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego

BP Jasnej Góry

156. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego

We wtorek i środę na Jasną Górę przybędą piesze pielgrzymki, których uczestnicy wezmą udział w środowym wspomnieniu Matki Bożej Szkaplerznej - podało biuro prasowe sanktuarium. Obchody tego święta wiążą się z pierwszym z jasnogórskich wakacyjnych „szczytów pielgrzymkowych”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski