Reklama

Porady prawnika

Walizki w podróży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy wybieramy się w podróż, na ogół oprócz podręcznej torby mamy dodatkowy bagaż. Zdarza się, że bagaż ten nie dociera do celu, a my, zrozpaczeni utratą niezbędnych podczas urlopu rzeczy, nie wiemy, co począć. Generalnie za bagaż powierzony przewoźnikowi on ponosi odpowiedzialność, ale przyjrzyjmy się problemowi bliżej, bo są wyjątki.
Jeśli podróżujemy koleją lub autokarem na terenie Polski, musimy mieć świadomość, że za bagaż, który mamy przy sobie, przewoźnik nie odpowiada, chyba że udowodnimy mu winę. Jeśli natomiast nasze torby powierzyliśmy przewoźnikowi, np. schowano je do luku bagażowego w autokarze, sprawa wygląda inaczej. W przypadku zaginięcia takiego bagażu odpowiada przewoźnik. Wysokość przysługującego nam odszkodowania nie może jednak przekroczyć wartości zwykłego bagażu. Jeśli zatem w walizce były cenne przedmioty - poniesiemy stratę. Stąd wniosek: przedmioty wartościowe trzymajmy w bagażu podręcznym.
Podróż w wagonie sypialnym zobowiązuje przewoźnika do odpowiedzialności za utratę lub zniszczony bagaż, mimo iż był on pod nadzorem podróżnego. Jest to jednak również odpowiedzialność ograniczona do rzeczy zwykle wnoszonych do takich pomieszczeń. Za inne przedmioty przewoźnik poniesie odpowiedzialność, jeśli udowodnimy mu rażące niedbalstwo. W razie zgłoszenia zastrzeżeń co do stanu bagażu, przewoźnik ma obowiązek spisać protokół.
Zaginięcie bagażu lub wręcz jego utrata zdarza się również podróżującym samolotem. Problem ten reguluje konwencja warszawska z 1992 r. Winę za opóźnienie lub zaginięcie bagażu ponosi przewoźnik, chyba że udowodni, iż zrobił wszystko, by uniknąć szkody lub nie mógł przedsięwziąć środków zaradczych. Za zgubione walizki przysługuje nam odszkodowanie - jest to ok. 38 euro za kilogram. Linie lotnicze stosują często międzynarodową normę 20 dolarów za kilogram. Konwencja warszawska jest o tyle istotna, że niezgodne z nią postanowienia są nieważne. Odszkodowanie w tej wysokości otrzymamy, gdy bagaż nasz zaginął; gdy przewoźnik opóźnia się z jego dostarczeniem - dostaniemy najwyżej 100 dolarów na zakup koniecznych środków higienicznych, jeśli lądowanie ma miejsce w obcym państwie.
A co możemy zrobić, jeśli nasze walizki dotrą, ale w opłakanym stanie? Fakt ten musimy zgłosić niezwłocznie przy ich odbiorze, bo w przeciwnym razie przewoźnik ma prawo domniemywać, że szkoda powstała później. Pamiętajmy, że po 7 dniach od odebrania bagażu tracimy prawo zgłoszenia roszczenia do przewoźnika.
Pan Zdzisław Sz. wybrał się w 1989 r. na wycieczkę autokarem do Turcji. W drodze powrotnej, przejeżdżając przez ZSRR, zarządzono postój. Wycieczkowicze udali się do restauracji, a kierowca zdrzemnął się w tym czasie w autobusie. W Polsce okazało się, że część bagażu, najprawdopodobniej podczas owego postoju, zniknęła.
Pan Zdzisław wniósł pozew do sądu przeciwko organizatorowi wycieczki i zażądał odszkodowania za bagaż w kwocie 2 mln zł. Sąd zasądził tę kwotę wraz z odsetkami i odrzucił argumentację organizatora, że nie jest on zobowiązany do sprawowania pieczy nad bagażem podróżnych. Stwierdził, że organizator dopuścił się rażącego niedbalstwa w sposobie sprawowania opieki nad bagażem podróżnego - wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 11 kwietnia 1991 r., opublik. w OSA 1992/3/27.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oława broni się przed powodzią

2024-09-18 11:45
Odra we Wrocławiu

Ks. Łukasz Romańczuk

Odra we Wrocławiu

W Oławie trwa walka o uratowanie miasta przed powodzią. Mieszkańcy Starego Otoku i Starego Górnika, miejscowości nieopodal Oławy zmagają się z żywiołem wody. W stały kontakcie z parafianami jest ks. Leszek Woźny, proboszcz parafii śs. Apostołów Piotra i Pawła.

Więcej ...

Kard. Ryś w Warszawie: świat tęskni za św. Franciszkiem – ikoną Chrystusa

2024-09-17 20:47
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Święty Franciszku, świat tęskni za Tobą, ikoną Chrystusa - mówił kard. Grzegorz Ryś podczas obchodów jubileuszu 800. rocznicy otrzymania stygmatów przez św. Franciszka z Asyżu. Metropolita łódzki przewodniczył z tej okazji Mszy św. w warszawskiej parafii św. Antoniego z Padwy.

Więcej ...

S. Jarkowska: siostry zakonne też doświadczają przemocy. Ważne, by znać jej symptomy – by pomagać

2024-09-18 21:59

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że siostry zakonne też doświadczają przemocy oraz, że ważne jest by umieć czytać sygnały, które o tej przemocy mogą świadczyć, po to, by pomagać - mówiła s. Agnieszka Jarkowska SCdSC podczas 149. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. W rozmowie z KAI s. Jarkowska wyjaśniała m.in. czym jest przemoc duchowa i jak bardzo trzeba uważać, by nie wkraczać w czyjeś sumienie i intymną relację z Bogiem.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Stanisław Kostka

Niedziela Świdnicka

Św. Stanisław Kostka

Oświadczenie PFROŻ w obronie praworządnego państwa prawa

Kościół

Oświadczenie PFROŻ w obronie praworządnego państwa prawa

Ks. Waldemar Cisło rezygnuje

Kościół

Ks. Waldemar Cisło rezygnuje

Prośmy, byśmy jak św. Stanisław wypełnili nasze...

Wiara

Prośmy, byśmy jak św. Stanisław wypełnili nasze...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...